• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
”BİZ ANADOLUYUZ PROJESİ”

”BİZ ANADOLUYUZ PROJESİ”

 

İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen ”Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında Ardahan’da eğitim gören 184 öğrenci Bilecik’i gezdi.
Ardahan Vali Yardımcısı Kalkan:
”Çocuklarımız ilk defa şehir dışına çıkıyorlar. İlk defa uçağa ve büyük otobüse biniyor, kendi yaşam alanlarının dışındaki bir coğrafyayı görüyorlar”

İçişleri Bakanlığınca yürütülen ”Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında Ardahan’dan gelen 184 öğrenci Bilecik’in tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret etti.

Bakanlık tarafından 180 günlük eylem planı kapsamında uygulamaya konulan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 21 ilden seçilecek 15 yaş ve altı 50 bin çocuğun ülkenin farklı illerini ziyaret edeceği projeden yararlanacak Ardahan’daki 700 öğrenci, gruplar halinde gezilere başladı.

Bilecik’e gerçekleştirilen gezinin birinci ayağında 184 erkek ve kız öğrenci, Bozüyük ilçesinde İkinci İnönü Savaşı’nın yapıldığı Metristepe Anıtı’nı ve Bozüyük Şehir Müzesi’ni gezdi.

Söğüt Ertuğrul Gazi Türbesi’ni de ziyaret eden öğrenciler, burada Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin türbesinde alp kıyafetli askerlerin ”saygı nöbeti” değişimini izledi. Öğrenciler, Söğüt Müzesi’ne, Hamidiye İdadisi’ne ve Kuyulu Mescit ile Dursun Fakıh Türbesi’ne de ziyarette bulundu.

Ardahan Vali Yardımcısı Salih Kalkan, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki 50 bin öğrenciye batı bölgelerini tanıtmak için İçişleri Bakanlığının ”Biz Anadoluyuz” projesi kapsamında Ardahan’dan 184 öğrenciyle Bilecik’e geldiklerini söyledi.

Öğrencilerin ziyaret ettikleri illerde ailelerin yanında kalacaklarını vurgulayan Kalkan, şu değerlendirmede bulundu:

”Böylece doğudan batıya, batıdan doğuya bir kardeşlik köprüsü oluşturulacak. Çocuklarımız ilk defa şehir dışına çıkıyorlar. İlk defa uçağa ve büyük otobüse biniyorlar, kendi yaşam alanlarının dışındaki bir coğrafyayı görüyorlar. Çocuklarımız 15-16 yaşlarındalar, kendi okullarından başka bir okul da görmemiş büyük çoğunluğu. Kendi köyünden başka bir köyü görmemiş çocuklarımız. Buralar çocuklarımıza çok ilginç ve farklı geliyor. Ama bununla birlikte kardeşlik köprülerinin kurulmasıyla bunlar artık onlara yabancı olmayacak.”

Gezinin ardından Bilecik’e gelen öğrenciler, Bilecik Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen tarafından karşılandı.

Taşdöğen, çocukları kentte misafir etmekten mutluluk duyduklarını ifade ederek, ”Bilecik hayatınızda unutmayacağınız bir olacaktır. Burada kurduğunuz dostlukların ileride de devam edeceğine inanıyorum. Ülkenin sizin gibi gençlere ihtiyacı var. Sizler bizim umutlarımızsınız. Geleceği umutla bakan dayanaklarımızsınız.” diye konuştu.

Öğrenciler, evlerinde misafir edilmek üzere ailelere teslim edildi.

İLK KEZ UÇAĞA BİNMENİN HEYECANINI YAŞADILAR

İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen ”Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında Bilecik gezisine katılan Ardahanlı öğrenciler ilk kez uçağa binmenin heyecanını yaşadı.

İçişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 50 bin çocuğun ülkenin farklı illerini ziyaret edeceği projeden yararlanan Ardahan’dan 184 öğrenci, Bilecik Valisi Tahir Büyükakın’ı ziyaret etti.

Valilik Toplantı Salonu’nda bu öğrenciler arasından bir grubu kabul eden Büyükakın, onlarla bir süre sohbet etti, sorularını yanıtladı. Ailesini özlediği için bir öğrencinin, ”Uçağa kaçta bineceğiz?”, başka öğrencinin, ”Burayı yönetirken zorlanıyor musunuz?” gibi sorularını yanıtlayan Büyükakın, istek üzerine odasını gezdirdiği çocukları sırayla makamına oturtup, tek tek fotoğraf çektirdi.

Vali Büyükakın, yaptığı konuşmada, ”Biz Anadoluyuz Projesi aslında bize sadece bir hatırlatma yapıyor. Biz zaten Anadoluyuz. Bu proje bir kez daha aramızdaki kardeşlik bağlarını pekiştirmek, bir kez daha tek olmak, bir ve diri olmak için programlar yapıyoruz.” dedi.

Ardahanlı çocuklar, Belediye Başkanı Selim Yağcı’yı ziyaretlerinin ardından Şeyh Edebali Türbesi ile Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi ve Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesini gezdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, ziyaret sırasında öğrencileri Bilecik’te ağırlamaktan mutlu olduklarını ifade ederek, ”Çocuklarımız, burada ortak değerlerimizin olduğunun farkına vardılar. Türkiye’de iki milli eğitim müdürü var kadın olarak. Kız çocuklarımız da milli eğitim müdürü olma hedefini seçtiler. Ben de çok mutlu oldum.” diye konuştu.

– “Havadan şehirleri görmek çok güzel bir duygu”

Öğrencilerden Yıldız Öztürk, ilk defa Ardahan’dan çıktığını ve kendini çok iyi hissettiğini anlatarak, ilk defa uçağa bindiğini ve misafir olarak kaldıkları ailelerin kendileriyle çocukları gibi ilgilendiğini söyledi.

İçişleri Bakanlığınca yürütülen ”Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında Ardahan’dan gelen 184 öğrenci Bilecik’in tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret etti. Söğüt Ertuğrul Gazi Türbesi’ni ziyaret eden öğrenciler, burada Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin türbesinde alp kıyafetli askerlerin ”saygı nöbeti” değişimini izledi. ( Muhsin Arslan – Anadolu Ajansı )

Yusuf Korkmaz da ilk defa başka bir şehre gittiğini ve uçakta çok heyecanlandığını anlatarak, hayvanat bahçesini de ilk defa gördüğünü ifade etti.

Hilal Kantarcı da ilk defa gördüğü uçağa bindiğinde çok heyecanlandığını ifade ederek, ”Havadan şehirleri görmek çok güzel bir duygu. Burası böyleyse diğer şehirler nasıldır? Hepsi güzel şehirler.” diye konuştu.

Sezgi Avşar da İl Milli Eğitim Müdürü Durmuş’u çok sevdiğini ve okuyup Ankara Milli Eğitim Müdürü olmak istediğini söyledi. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam