“BİZ BİLECİKLİLERİ ONURE EDEN BU BULUŞMAYI KURTULUŞ SAVAŞIMIZDA BİR DÖNÜM NOKTASI OLARAK GÖRÜYORUZ”

“BİZ BİLECİKLİLERİ ONURE EDEN BU BULUŞMAYI KURTULUŞ SAVAŞIMIZDA BİR DÖNÜM NOKTASI OLARAK GÖRÜYORUZ”

Köse açıklamasında; “Bilecik'te yapılan görüşmede İstanbul Hükümeti'ni Ahmed İzzet Paşa ile bahriye nazırı Salih Paşa, Ankara Hükümeti'ni ise Mustafa Kemal ile Batı Cephesi Komutanı Miralay İsmet Bey(İnönü)temsil ettiler” ifadelerini kullanarak açıklamasına şöyle devam etti: 

“Milli Mücadele'nin en önemli aşamalarından biri olan Bilecik Görüşmeleri:

Bilecik Görüşmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin toplanmasından sonra, İstanbul Hükümeti'nin Ankara Hükümeti'yle yaptığı ilk resmi görüşmedir 5 Aralık 1920 tarihinde yapılmıştır.

“Bilecik'teki görüşmesi, İstanbul Hükümeti'nin umduğu gibi gelişmedi”

İstanbul'n 16 Mart 1920'de İtilaf Devletleri'nce işgal edilmesinden ve hükümeti yeniden Damat Ferid Paşa'nın kurmasından sonra iyice sertleşen Ankara-İstanbul ilişkileri, Ferid Paşa'nın Kuva-yı Milliye'yi bastırma çabalarından sonuç alamaması üzerine yeni bir sürece girdi. Damat Ferid Paşa Hükümeti istifa etti ve yerine Ankara ile uzlaşma yanlısı Tevfik Paşa Hükümeti kuruldu. Yeni hükümetin dahiliye nazırı Ahmed İzzet Paşa, ilk iş olarak Ankara Hükümeti'yle görüşme isteğinde bulundu. Bilecik'te yapılan görüşmede İstanbul Hükümeti'ni Ahmed İzzet Paşa ile bahriye nazırı Salih Paşa, Ankara Hükümeti'ni ise Mustafa Kemal ile Batı Cephesi Komutanı Miralay İsmet Bey(İnönü)temsil ettiler. Ankara'dan Mustafa Kemal ile birlikte yola çıkan Kuva-yı Seyyare komutanı Çerkeş Ethem, İsmet Bey'le aralarındaki sürtüşme yüzünden Eskişehir'de treni gizlice terk ederek görüşmelere katılmadı.

“Kendilerini İstanbul Hükümeti'nin temsilcileri olarak kabul etmediğini açıkladı”

Mustafa Kemal'in Ahmed İzzet ve Salih paşalarla Bilecik'teki görüşmesi, İstanbul Hükümeti'nin umduğu gibi gelişmedi. Mustafa Kemal, Tevfik Paşa Hükümeti'ni temsil eden heyete, Ankara Hükümeti'nin üstünde bir güç tanımadığını, dolayısıyla kendilerini İstanbul Hükümeti'nin temsilcileri olarak kabul etmediğini açıkladı. Bunun üzerine görüşmeler kimlik ve yetki söz konusu olmadan yapıldı. Görüşme sonrasında da İstanbul'a dönmesine izin verilmeyen heyet Ankara'ya götürüldü.

Ahmed İzzet ve Salih Paşalar Mart 1921'e değin Ankara'da kaldılar. Ankara Hükümeti'nin sanılandan daha güçlü olduğuna ilişkin gözlemler edindiler ve bunu Tevfik Paşa'ya bildirdiler. Bununla birlikte gene de İstanbul'a dönmek istiyorlardı. Kendilerinden, Ankara Hükümeti'ne karşı herhangi bir girişimde bulunmayacaklarına ve İstanbul Hükümeti'nde görev almayacaklarına ilişkin söz alındıktan sonra İstanbul'a dönmelerine izin verildi.

Biz Bileciklileri onure eden bu buluşmayı saygıyla hatırlıyor, kurtuluş savaşımızda bir dönüm noktası olarak görüyoruz. Aziz Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını şükran ve rahmetle anıyoruz. Saygılarımla.”

ERHAN TOKA

                                                                                              

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam