• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BOZÜYÜK CHP’DEN SUÇ DUYURUSU YANIT

BOZÜYÜK CHP’DEN SUÇ DUYURUSU YANIT

CHP İlçe Başkanı İhsan Esel, yargıya intikal etmiş başvurunun içeriği hakkında herhangi bir değerlendirme yapmayacaklarını belirterek; "AKP Bozüyük ilçe Başkanlığınca, Cumhuriyet Halk Partisi Genel başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu hakkında Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla Bozüyük Cumhuriyet Baş Savcılığına suç duyurusunda bulunulduğu tarafımızca medyadan öğrenilmiştir.

Yargının önündeki dosya ile ilgili değerlendirme yapılmasına yasa engel olduğu gibi, gerekli savunma ve değerlendirmelerin, en doğru şekilde sayın Genel Başkanımız ve yetkili hukukçularımızla yapılacağına inanıyoruz.

Ceza Hukukunun temel kuralı olan ve Hukuk fakültelerinde ilk öğretilen norm olan kural, suçların işlendiği yer savcılığınca soruşturulacağıdır.

Bu kuralın adı da “yerel yetki yada yer yönünden yetkidir”.Siyasi parti İlçe Yönetiminde bulunanların, anılan genel yetki kuralını bildiği öngörülmelidir. Kaldı ki; Adliye önünde çektirilen resimle basına duyurulan başvuru sahibi AKP yetkilileri arasında bir hukukçunun olduğu da gözlemlenmektedir.

Ceza hukukunun temellerinden olan yetki kuralın, bir hukukçu tarafından bilinmediği düşünülemez. Yapılan başvurunun, Sayın Kılıçdaroğlu’nun, Ankara’da CHP kurultayındaki söylemleri ile ilgili olduğu ve suç isnadı yerinin Ankara olduğu herkesçe ve bu yetkilerce de bilinmektedir.

Başvuru sonucu Bozüyük Cumhuriyet Başsavcılığınca dosyada yetkisizlik kararı verilerek, dosyanın yetkili Ankara Başsavcılığına gönderme kararı verileceği de çok büyük olasılıktır.

Yetkisi olmayan ilçemiz Cumhuriyet Baş Savcılığına başvurarak basın önünde resim veren AKP ilçe başkanlığının, bir yerlere yaranmak için mi yoksa bir yerlerden aldıkları talimat ile mi hareket ettikleri kamuoyunun takdirindedir.

Bozüyük Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığı olarak; Başvurunun soruşturma yetkilisi olmayan Bozüyük Cumhuriyet Baş Savcılığına yapılamasında ki ve başvurunun basın ile kamuoyuna duyurulmasında ki amacın, partimizin yıpratma çabası altında, yargı kullanılarak gündem oluşturarak algı yönetimini sürdürmek olduğunu düşünmekteyiz." dedi.

Bozüyük CHP Belediye Meclis Üyesi Coşkun Aksu: Şu aşamada yapılan eylem kaba tabirle bir şovdur.

Bozüyük Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyesi Avukat Coşkun Aksu’da yapılan başvurunun içeriği hakkında, Kılıçdaroğlu’na yöneltilen suçlamanın içeriği hakkında asla bir açıklamada bulunmadıklarını ifade ederek: “Gerekli savunmalar gerekli yerlere yapılacaktır. Başvurunun yetkisiz bir yerde yapılması ve özellikle çok önemli bir olay gibi basın çağırılarak adliye önünde resim verilerek lanse edilmesi tamamen bir algı yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı aleyhine Cumhurbaşkanının yaptığı şikayetin gündemde tutulması, gündem de yaşanıyor halde olmasını sağlamak amacıyla yapılan bir davranış olarak değerlendiriyoruz.

 Dediğim gibi yargısal boyutu zaman içinde yetkili savcı ve yargıçları çalışmaları sonucunda ortaya çıkacak esas söylenmesi gerekenler o zaman söylenecektir. Ancak şu aşamada yapılan eylem kaba tabirle bir şovdur. Bir yıpratma çabasıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam