Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
Bozüyük’te döküm fabrikası temel atma töreni
Sosyal Medyada Paylaş
26 Ağustos 2013
admin

Bozüyük’te döküm fabrikası temel atma töreni

Bozüyük OSB'deki fabrikanın temel atma törenine Vali Vekili Süleyman Deniz, Bozüyük TSO Başkanı Buğra Levent, il genel meclisi üyeleri Erol Duğan ve Nail Dağlı, Bozüyük OSB Müdürü Mehmet Demirci ve iş adamları ile fabrikanın yetkilileri katıldı.

İstanbul Ticaret Odası Döküm ve Metal İşleme Meslek Komitesi Meclis Üyesi ve fabrika yetkilisi İsmail Hakkı Öksüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'deki döküm sektörünün önemli firmalarının bu bölgede bulunduğunu, yetişmiş eleman bulabileceklerini ve sanayi açısından da gelişmeye müsait bölge olduğunu için yatırım yaptıklarını kaydetti.

 Lojistik bakımından da önceliğin buraya tanınacağı ve Bozüyük OSB yönetiminin de kendilerine gösterilen ilgi ve alakadan dolayı yatırım yapmalarına teşvik ettiğini ifade eden Öksüz, şöyle konuştu:

"Yatırım yapmamız da ağırlıklı ihracat çalışmamız yurtdışına direkt bağlantı olacağı ve Türkiye'nin ana demiryolunun da bu bölgeden geçmiş olması da ayrı bir önem sağlıyor. Limanlara aynı mesafede daha yakın olabilmek gayemiz. Burada yaşayabileceğimiz en büyük problemin işçi olacağını düşünüyorum. Buradaki hızlı sanayileşme bu problemi de çözecektir. Yapacağımız imalat, ağır sanayi dökümü. Firmamız yaklaşık 1966 yılında babamız tarafından Konya'da kuruldu. Altyapı metal dökümleri yapıyoruz. Yol sektörüne hitap ediyor. İstanbul'dan buraya gelmemizdeki nedenimiz kapasitemizi artırmak. Şu anda çalışan 150 işçimiz var. Burada 400 işçi çalıştırma gibi bir planımız var. Hızlı gelişen bir firmayız. Öz sermayeyle çalışıyoruz."

Fabrikanın Proje Yatırım Koordinatörü Bülent Burşuk da projenin ilk etapta 14 bin kare kapalı alan üzerine kurulacağını ve aylık yaklaşık 3200-3500 ton dökülmüş mamul ürün üreteceğini anlattı. Burşuk, şunları söyledi:

"Şu anki İstanbul'daki mevcut kapasitemizin 4.25 kat artırmış olacağız. Üretimimizin yaklaşık yüzde 40'nı yurtdışına ihracat ediyoruz. Burada lojistik olarak daha efektif daha uygun bir taşıma imkanına sahip olacağız. Aynı zamanda da hammadde kaynaklarına daha yakın olacağız. Bölgenin eğitim düzeyinin yüksek olması teknik eleman ihtiyacımızı daha kolay karşılayabileceğimiz açısından bize yardımcı olacak. Yatırım teşvik kapsamında bölgede faaliyet göstereceğiz. 10 yıllık yatırım sürecinde yaklaşık 42 milyon liralık bir yatırım söz konusu. Yaklaşık 1,5 yıl içerisinde faaliyete geçmeyi planlıyoruz." 

Vali Vekili Deniz ise kentin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmasından ve istihdam sağlamasından dolayı teşekkür ederek, hayırlı olması dileğinde bulundu. AA

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım