BOZÜYÜK’TEKİ İLKOKUL BİNASINA KOMİSYONLAR KARAR VERECEK

BOZÜYÜK’TEKİ İLKOKUL BİNASINA KOMİSYONLAR KARAR VERECEK

İl Genel Meclisi Aralık ayı toplantıları devam ediyor. 4.’üncü birleşimin yapıldığı toplantıda tek gündem maddesi görüşüldü. Ayrıca toplantıda üç yazılı önerge meclise sunuldu. Geçtiğimiz günlerde görüşülerek Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen “İller Bankasına borçlanarak İl Özel İdaresine iş makinesi alımı talebi” hakkında Plan ve Bütçe Komisyonu Ertuğrul Torun bilgi verdi, komisyonca uygun görülen hususları anlattı ve madde karara bağlanarak oy birliğiyle kabul edildi.

Sürüm Deresine Köprü Konusu Pazartesi görüşülecek

Daha sonra Yenipazarlı İl Genel Meclisi Üyeleri Necati Keser ve Osman Varolu’nun “Yenipazar ilçesi Esenköyü Tekelciler mahallemiz sınırlarından Karakuş mevkiinden sürüm yoluna ara bağlantı yolunun olabilmesi için sürüm deresine köprü yapımına ihtiyaç duyulmaktadır” şeklindeki verdikleri yazılı önergesine Gölpazarı Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Ali Şenel, “Gölpazarı – Yenipazar bağlantısı sürüm deresi yolu ister o gruptaki köylerimizin bağlantı yolu ihtiyacı ortaya çıkarıyor. Yenipazar meclis üyelerimiz aynı sıkıntıyı dile getirdiler. Aynı sıkıntının aynı yollarımızla ilgili Gölpazarı’nda da sıkıntı olacağı ortada. Bilhassa Türkmen köyünde şu anda arazi yolu dediğimiz bir yol var. Burada bir köprü sıkıntısı var. Yine biz yatırım programımıza aldık, Kümbet köyü ile Dumanlar arasında stabilize çalışması olacak. Arkadaşların teklifine Baltalı, Kümbet ve Türkmen köyünün de ilave yapılmasını teklif ediyorum. İmar komisyonuyla incelenmesini öneriyorum” dedi. Bunun üzerine sürüm deresiyle ilgili verilen yazılı önergenin Pazartesi günkü birleşimde görüşülmek üzere gündeme alınmasına oy birliği ile karar verildi. 

Gündemin ilk maddesinde Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün “Bozüyük ilçesi, yeni mahalle 77 ada 328 numaralı parsel üzerinde bulunan Çitosan İlkokulu Hizmet Binası ve arsasının Ortaöğretim hizmetlerinde kullanılmak üzere Maliye hazinesine devredilmesi” talebi görüşüldü.

Bien Seramik’ten Eğitime Destek

Konu hakkında İl Genel Sekreteri Halis Nalbant meclis üyelerine bilgi verdi. Nalbant; “Hazineye ait bir arsa üzerinden ilköğretim okulu var. Burayı da bir başka firma yapmış sanırım. Hayırseverler yapmış adı Çitosan olduğuna göre. Bien Seramik buranın arsasını bize verin. Biz size yeni bir ilköğretim okulu ve daha büyük bir alan verelim. Yani verecekleri arsa bizim onlara devredeceğimiz arsadan daha değerli olmasına rağmen ilköğretim okulu olduğu için bütün arsaların Özel İdare’ye geçmesi, Özel İdare üzerinden yürümesi gerekiyor. Ancak hazinenin üzerinden de Özel İdareye geçen bir tapuyu 3. kişiye gelir yasağı var. Hazine 1. kişi, Özel İdare 2. kişi, Çitosan ilköğretim okulunu Bien Seramik’e verip karşılığında daha büyük bir güzel arsa alacak olmamıza rağmen üzerindeki şerhleri kaldıramıyor hazine. 3. dişiye devir yasağı var. Bunu çözemediler biz de geriye gönderdik. Dedik ki bu çözülemiyor protokol sağlanamıyor.

Nalbant: “Bunu çevirebilmek için de tapusunu bizden geri istiyorlar”

Bu çözümü de ortaöğretim okuluna çeviriyorlar. Ortaöğretim okulu yapıldığında malın hazineye geçmesi gerekiyor. Hazine ve 1. kişi malda 2. kişiye devrini herhalde öyle çözecekler diye düşünüyorum. Yatırımı ilköğretimden çıkarıp ortaöğretim olarak çevirecekler. Bunu çevirebilmek için de tapusunu bizden geri istiyorlar. Hazine üzerinden bu devirleri yapmaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı. Görüşülen konunun Ar-Ge ve İmar komisyonlarına havale edilmesine oy birliğiyle karar verildi.

Küçük ve Filizli: “Maden ocağı Demirköy’ün başına bela olacaktır”

Daha sonra Pazaryeri İl Genel Meclis Üyeleri Ak Partili Mahir Küçük ile MHP’li Haluk Filizli’nin verdiği “Demirköy’deki maden ocağında 02 Ekim 2015 Salı günü maden ocağında patlama yapılmıştır. Patlamanın evlerde hasara ve de bir samanlığın çökmesine sebep olmuştur. Patlamanın şiddetinde köy halkı deprem korkusu ile panik yaşamıştır. Maden ocağı Demirköy’ün başına bela olacaktır. Gerekli önlemin alınmasını arz ederiz. Konunun komisyon marifetiyle incelenmesini arz ederiz.” şeklindeki yazılı önerge görüşüldü. Önergenin Çevre Komisyonu’na havale edilmesine oy birliğiyle karar verildi.

Torun İş Makinesi Alımı Talebi hakkında bilgi verdi

Toplantıda son olarak geçtiğimiz günlerde görüşülerek Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen “İller Bankasına borçlanarak İl Özel İdaresine iş makinesi alımı talebi” hakkında Plan ve Bütçe Komisyonu Ertuğrul Torun bilgi verdi. Torun; “2015 yılı için acil alınması ihtiyaç olan 3 adet greyder için 2.300,000,00 TL’nin İller Bankasından borçlanılarak alınması ve greyder alımından artan ödenek kalması halinde 1 adet kamyonun alınması komisyonumuzca uygun görülmüş olup 1 finisher, 1 adet çift demir bandajlı silindir, 3 kamyon ve 1 dozer’in 2016 yılı içinde değerlendirilmesi komisyonumuzca uygun görülmüştür.” dedi.  Toplantı bir sonraki birleşimde görüşülmek üzere sona erdi. CANER ALKAN

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam