BOZÜYÜK’Ü HEYECANLANDIRAN KAZI

BOZÜYÜK’Ü HEYECANLANDIRAN KAZI

Firma Yetkilisi Naci Can: “İnşaatımız sırasında, yanmış insan cesetlerinin koku yaymasın diye üzerinin kül ile kapatıldığı bir küp bulduk”

Bozüyük’te inşaat temelinin kazısı sırasında tarihi kalıntılar ortaya çıkarıldı.

Çarşı Mahalle Osmarlı Çıkmazı’nda  bir inşaatın temel kazısı sırasında, alanda içi kül dolu bir küp bulununca, durum yetkililere bildirildi. Alana gelen BilecikMüze Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan incelemede, hangi döneme ait olduğu henüz belirlenemeyen kalıntılar ortaya çıkarıldı.

Müze görevlilerinin kazısı sırasında ise sütun ayağı olduğu iddia edilen taş yapıt bulundu.

"Aslında yanmış insan cesetlerinin küplere koyularak…"

Firma Yetkilisi Naci Can çalışmalar sırasında bir küp bulduklarını belirterek:“Bulduğumuz küp ile alakalı altın söylentileri çıkmaya başlayınca biz gerekli mercilere bilgilendirme amacı ile şikayette bulunduk. Yetkililer gelerek, numuneleri aldılar ve inceleme yaptılar. İnceleme doğrultusunda ise küpten çıkan siyah toz parçalarının aslında yanmış insan cesetlerinin küplere koyularak üzerine koku yaymasın diye gri toz ile kapatıldığını söylediler. Yetkililer bulunan bu küp neticesinde araştırmalarını devam ettirmek istediler. Çalışmanın devamında eski dönemlere ait olduğu belirtilen bir taş çıkarıldı. Taşı ise Bilecik Müze Müdürlüğü’ne teslim edeceğiz.Bulunan taşın buraya daha sonradan getirildiğini ve yerinde tarihi değer taşımadığını yetkililerin bize söylemesi ile taşın teslim edileceğini öğrendik.”  dedi. 

Kazı çalışmalarının sonlanması ile  ortaya çıkan taş yapıt incelemelerde bulunulmak üzere yetkililerce teslim alındı.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam