BŞEÜ  BAŞVURULAR BAŞLIYOR

BŞEÜ BAŞVURULAR BAŞLIYOR

 

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı lisansüstü programlara başvurular başlıyor.
6 – 16 Ağustos 2018 tarihleri arasında yayımlanacak olan başvuru ilanı kimlerin, nasıl başvuru yapacaklarını konusunda tüm detayları haberimizde topladık.

Hangi Programlara Başvurular Olacak?

Şeyh Edebali Üniversitesi bu yıl üzere Arkeoloji, Bankacılık ve Finans, Coğrafya, İktisat, İşletme, Muhasebe ve Denetim, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dallarında lisansüstü öğrencileri kabul edecek. Yüksek Lisans ve Doktora yapmak isteyenlerin tezli, tezsiz programlara başvuru yapabileceği duyuruldu.

Başvuruda Aranan Genel Şartlar Neler?
1) Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans programlarına başvuru için; ABD’nin öngördüğü bir yurt içi veya YÖK tarafından denkliği kabul edilen yurt dışı fakülte veya yüksekokulların herhangi birinden alınan bir lisans diplomasına sahip olmak.
2) Tezli Yüksek Lisans programlarına başvuru için adayların, ALES’ten başvurduğu programın puan türünde en az 55 veya eş değeri puana sahip olmak.
3) Doktora programına başvuru için; ABD’nin öngördüğü bir yurt içi veya YÖK tarafından denkliği kabul edilen yurt dışı enstitülerin herhangi birinden alınan Tezli Yüksek Lisans diplomasına sahip olmak.
4) Doktora programına başvuru için; Yüksek Lisans genel not ortalamasının 3.00/4.00 olması ve ALES’ten başvurduğu programın puan türünde en az 60 veya Üniversitelerarası Kurul (veya YÖK) tarafından ALES’e eş değer kabul edilen sınavlardan eş değeri puana sahip olmak
5) ALES’e veya Üniversitelerarası Kurul (veya YÖK) tarafından ALES’e eş değer kabul edilen sınavlara Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’nun kabul ettiği geçerlilik süresi içerisinde girmiş olmak. (ALES Sınavına eş değer sınavların eş değer dönüşüm tablosu için tıklayınız).
6) Başvuru şartlarında belirtilen “Yabancı Dil Puanı”; belgelemek şartıyla son 5 (beş) yıl içerisinde KPDS/ÜDS/YDS/YÖKDİL sınavlarından birinden veya Üniversitelerarası Kurul (veya YÖK) tarafından eş değerliği kabul edilen bir sınavdan alınan puanı ifade eder.
7) Doktora programlarına başvuru için adayın son 5 (beş) yıl içinde KPDS/ÜDS/YDS/YÖKDİL sınavlarının birinden en az 55 veya Üniversitelerarası Kurul (veya YÖK) tarafından eş değerliği kabul edilen bir sınavdan, bu puana eş değer bir puana sahip olmak. (25.02.2016 Tarihli Yabancı Dil Sınavı Eş değerlikleri için tıklayınız). 8) 20/04/2016 tarihli ve 29690 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Çerçeve Yönetmeliği’nin 35. Maddesinin 7. Fıkrasında “Tezsiz yüksek lisans programları hariç aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıt yaptırılamaz ve devam edilemez” hükmü yer almaktadır. İlgili hüküm gereğince adaylar 20/04/2016 tarihi sonrasında aynı anda birden fazla tezli yüksek lisans programına kayıt yaptıramaz ve ilgili tarihten sonra kayıt yaptırmış olsalar dahi, tespit edilmeleri halinde enstitü ile ilişikleri kesilir.

Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Kurum öğrenci adaylarına iki türlü başvuru imkanı sunuyor birincisi online başvuru, ikincisi şahsen başvuru.
Online Başvuruda; Tezsiz Yüksek Lisans İkinci Öğretim Yüksek Lisans Programlarına https://obs.bilecik.edu.tr//ogrenci/yonetim/enstitubasvuru.aspx internet adresi üzerinden ön kayıt başvurusu yapmaları ve kesin kayda hak kazandıkları takdirde ise “Enstitü Başvuru Bilgi Formu” nun çıktısını Sosyal Bilimler Enstitüsü Öğrenci İşleri birimine teslim etmeleri gerektiği belirtildi.

Şahsen Başvuruda ise Tezli lisansüstü programlarda internet sitesinden yapılan başvurunun çıktısı alınıp imzalanacak ve “Enstitü Başvuru Bilgi Formu”nun şahsen Sosyal Bilimler Enstitüsü Öğrenci İşleri birimine teslim edilmesiyle gerçekleştirileceği duyuruldu.

Hangi Evraklar Gerekli?
Lisansüstü programa başvurmak isteyen kişilerden yatay geçiş başvurusu ve özel öğrenci başvuru olmak üzere iki farklı şekilde başvuru kabul ediliyor.
Yatay geçiş ile başvuru yapacak adayların; ALES Belgesi, Diploma, Transkirip, Yabancı dil sınav sonuç belgesi, iki adet vesikalık, nufüs cüzdanı fotokopisi ve Enstitü Başvuru Formu başvuru dilekçesiyle birlikte Sosyal Bilimler Enstitüsüne sunması gerekmektedir.
Özel öğrenci başvurusu yapmak isteyen adaylarında; ALES Belgesi, Diploma, Transkirip, iki adet vesikalık, nufüs cüzdanı fotokopisi ve Enstitü Başvuru Formu başvuru dilekçesiyle birlikte Sosyal Bilimler Enstitüsüne sunması gerektiği belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam