BŞEÜ EN HIZLI YÜKSELEN DEVLET ÜNİVERSİTESİ

BŞEÜ EN HIZLI YÜKSELEN DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Son yıllarda akademik alanda yaptığı atılımla dikkatleri üzerine çeken Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ), bilimsel yatırımlarının sonuçlarını almaya başladı. BŞEÜ, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesinde faaliyet gösteren URAP Araştırma Laboratuvarının yayımladığı ‘akademik performansa göre üniversite başarı sıralaması’nda, kurulduğu yıldan bu yana en iyi derecesini elde etti. 2018-2019 Raporu’nda 157 üniversite içerisinde 100. sırada yer alan BŞEÜ, bir önceki yıla göre 18 basamak birden yükselmiş oldu. Aynı rapora göre yalnız devlet üniversitelerinin yer aldığı sıralamada ise 108 üniversite içinde 82. olan BŞEÜ, önceki yıla göre 10 basamak birden yükseldi. BŞEÜ, 2017 yılı verileri bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında tüm üniversiteler arasında en iyi yükselişi gösteren üniversite oldu.

Makale Sayısı, Atıf Sayısı, Toplam Bilimsel Doküman Sayısı Kriter Alınıyor…

Amacı, yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel metotlar geliştirmek, üniversiteleri sıralandırmak ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmak olan URAP Araştırma Laboratuvarı, üniversite sıralamalarını belirlerken; öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı ve doktora öğrenci oranı gibi 9 ana kriteri esas alıyor. BŞEÜ, raporun yayınlanmaya başladığı 2016 yılından bu yana sıralamada üst basamaklara tırmanıyor. 2015 verilerine göre 125 üniversite arasında 123. sırada ve 2016 verilerine göre 148 üniversite arasında 118. sırada yer alan BŞEÜ, 2017 yılının verilerinin değerlendirildiği 2018-2019 raporunda ise 157 üniversite içerisinde 100. sırada bulunuyor.

Genç Üniversiteler Arasında Fark Yaratıyor…

3 yıl önce ortaya koyduğu AR-GE bakış açısı, bilimsel vizyonu ve akademik hedefleri için almış olduğu önlemler ile yükselişine 2017 yılı verilerinde de devam eden BŞEÜ, URAP’ın 2000 yılı sonrasında kurulan üniversiteleri sıraladığı listede; 2015 verilerine göre 54 üniversite arasında 52’nci, 2016 verilerine göre 77 üniversite arasında 52’nci sırada yer almıştı. BŞEÜ, 2017 yılı verilerinin baz alındığı 2018-2019 raporunda ise 86 üniversite arasında 38. sıraya yerleşti ve son yıllarda gösterdiği atılımla 14 üniversiteyi geride bıraktı. URAP’ın devlet üniversitelerini değerlendirdiği listede ise; 2015 yılı verilerine göre 95 üniversite arasında 93’üncü, 2016 verilerine göre 102 üniversite içinde 92’nci olan BŞEÜ, 2017 yılı verilerine göre 108 üniversite arasında 82. olarak büyük bir başarı gösterdi ve bir önceki yıla göre 10 basamak birden yükselmiş oldu.

Rektör Taş: “5 yıl sonra ilk 50 üniversite içinde yer almak hayal değil”

URAP raporunu değerlendiren BŞEÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, sonuçların mutluluk verici olduğunu söyledi. Rektör Taş; “Son 3 yıl içinde istikrarlı bir şekilde yükselen üniversitemizin bundan sonraki yıllarda da yükselişine devam etmesi için gerekli tüm çalışmalar devam etmektedir. Bu başarıda pay sahibi olan tüm akademik ve idari personelimize sonsuz şükranlarımı sunar, hedeflerimiz doğrultusunda çok daha fazla çalışacağımıza tüm kamuoyunun emin olmasını isterim. Ayrıca inşa aşamasında olan binalarımız tamamlandığında çok daha iyi seviyelere geleceğimizi biliyoruz. Özellikle 5 yıl sonra ilk 50 üniversite içinde yer almak hayal değil, yakın bir hedeftir. Bunun için tüm akademik personelimizin öğrencilerimiz ile birlikte ülkemizin içinde bulunduğu şartları düşünerek görevlerinin bilincinde olduğunu ve daha çok çalışarak, bilimsel olarak ihtiyaç duyduğumuz üretimi gerçekleştireceğimizden emin olabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam