Bu çocuklar müşteri değil vatan evladıdır

Bu çocuklar müşteri değil vatan evladıdır

“Bu çocuklar müşteri değildir”

Yaptığı yazılı basın açıklamasında Katlamalı Harç sistemiyle beraber geçimini zor şartlarda sağlayan ailenin mağdur olacağını belirten Yılmaz, “Bu çocuklar ailelerinin imkanıyla okuyan vatan evlatlarıdır, öğrencidir. Bu çocuklar müşteri değildir, geleceğe hazırlanan, bu milletin gözbebeği olan kendi evlatlarımızdır. Bu uygulama zor şartlar altında okuyan, şu veya bu sebeple eğitim hayatı aksamaya uğrayan ya da ders tekrarı yapan öğrencileri ve ailelerini tedirgin etmektedir” dedi.

“Katlamalı haraç istemiyle zor duruma düşürüyor”

Yılmaz’ın açıklaması şu şekilde oldu:

“Değerli hemşehrilerimiz, Kıymetli basın mensupları, muhterem dava arkadaşlarım

Son zamanlarda çocuklarını üniversitelerde okuyan ailelerimizin belini büken bir konu var. Evladının geleceği için kısıtlı imkanlarla üniversite okutan ailelerimiz, “katlamalı harç sistemi” uygulamasıyla zor duruma düşmüş, bir çok ailemiz ve gencimiz kara kara düşünür hale gelmiş, bu miktarları yatırmakta zorlanır olmuştur. Bizler MHP olarak, milletimizin bize verdiği muhalefet yetkisiyle bu konudan mağdur olan ailelerimizin ve evlatlarımızın sesini duyurmak istiyoruz.  Bu konuda, hükümetin yetkili ve ilgili kurumları bir düzenleme yapmalıdır. Binlerce aile ve öğrenci, harç sistemi sebebiyle, ağır miktarlarda paralar ödemek zorunda kalmaktadır. Bazılarının bu miktarı karşılayamadığını ve kaydını yaptıramadığını duyuyoruz. Bu durum ülkemizde eğitim sisteminin geldiği ve getirildiği tabloyu gözler önüne seriyor. Bu çocuklar ailelerinin imkanıyla okuyan vatan evlatlarıdır, öğrencidir. Bu çocuklar müşteri değildir, geleceğe hazırlanan, bu milletin gözbebeği olan kendi evlatlarımızdır. Bu uygulama zor şartlar altında okuyan, şu veya bu sebeple eğitim hayatı aksamaya uğrayan ya da ders tekrarı yapan öğrencileri ve ailelerini tedirgin etmektedir.

“Harçlar yüzde 400’leri bulabilecek”

Bakanlar Kurulu’nun, 15 Eylül'deki toplantısında alınan, 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar"ı Resmi Gazetede, yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre;  ilgili dönem için öngörülen katkı payı ya da öğrenim ücretinin yanı sıra, ilgili maddelere göre hesaplanan kredi başına ödenecek katkı payı veya öğrenim ücreti, dersin alınacağı dönem için belirlenen kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde 50 fazlası, dördüncü defa kayıt yaptırması halinde yüzde 100'ü, beşinci veya daha fazla defa kayıt yaptırılması halinde ise yüzde 300 fazlası ile hesaplanarak alınacak. Süresi içinde öğrenimin tamamlanamaması halinde, her bir ilave ders için kredi başına ödenecek öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti, dersin alınacağı dönem için ilgili madde doğrultusunda belirlenecek olan kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretinin yüzde 100'ü, ikinci defa kayıt yaptırılması halinde yüzde 200'ü, üçüncü defa kayıt yaptırılması halinde yüzde 300'ü, dördüncü ve daha fazla defa kayıt yaptırılması halinde ise yüzde 400'ü olarak hesaplanacak.

“Durum içler acısıdır”

Bu uygulamayla, zaten belli bir miktarda harç ödemesi yapmakta olan öğrencilerin, harcına ek olarak yeni bir ödeme yapması talep edilmektedir. Dolayısıyla ödenen harca yeni borçlar eklenmektedir. Gerçekten bu durum içler acısıdır. Yazıktır. Bu uygulamanın bir an önce gözden geçirilmesi için, yaşanan mağduriyetin duyurulması gerekmektedir.

Hatırlatmak isterim ki 2011 yılında Torba Yasa ile kabul edilen ancak o dönem gelen tepkiler üzerine geri plana alınan Katlamalı Harç Sistemi 2015 yılında elden geçirilerek YÖK tarafından uygulanmaya başlandı.

Uygulama ile Ön Lisans Öğrencileri için 2. Yıl, Lisans öğrencileri için ise 4. Yıldan sonra alınan her ders için EK ÖDEME alınmaya başlandı.

Bu durum ise bir çok öğrencinin belini büktü. Lütfen basınımız bu konuda halkımızın sesini duyursun; bizlerin de bu konunun takipçisi olduğumuzu tüm mağdur olan hemşehrilerimiz ve evlatlarımız bilsin.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam