• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“BU HAT ASLINDA BURSA – ANKARA HATTI DEĞİL..”

“BU HAT ASLINDA BURSA – ANKARA HATTI DEĞİL..”

Olcay açıklamasında Bursa-Bilecik-Ankara ve Bursa-Bilecik-İstanbul arası yapılacak tren hattıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak “Bu hat aslında Bursa-Ankara hattı değil, bu hat Bursa- Bilecik-Ankara, Bursa-Bilecik-İstanbul hattı. Bu hat Bursa’yı Yenişehir’e, Bilecik’e, Adapazarı’na, İzmit’e ve İstanbul’a bağlayan bir hat.” dedi ve şunları aktardı:

“Bu tren Bozüyük’ten yine geçecek”

“Bu hattı Yenişehir-İnegöl üzerinden götürdüğün zaman Bursa’nın Adapazarı-İzmit-İstanbul seferinin bağlantısını önlemiş oluyorsun ama onlar bunu düşünmüyorlar. Onların da düşündüğü Bozüyük trenin merkezi olsun. Bu tren Bozüyük’ten yine geçecek, Bozüyük’ün bundan kaybedecek bir şeyi yok. Bozüyük-Bursa hattı yine olmuş olacak ama İnegöl üzerinden değil de Bilecik üzerinden gideceksin, aynı zamanda daha yakın zamanda geçeceksin.

“Bu hat bundan yaklaşık 50 sene önce çizilmiş bir hat”

Yenişehir- Osmaneli hattında kaymalar falan olacak deniyor. Halbuki bu hat yeni tespit edilen bir hat değil. Bu hat bundan yaklaşık 50 sene önce çizilmiş bir hat. Bu iktidarın tespit ettiği bir proje değil bu. Bursa’yı İstanbul’a ve Ankara’ya bağlayan Devlet Demir Yolları hattı bu. O zaman ki yapılan tespitler şimdiki gibi alelusul tespitler değil. O zaman ki tespitlerin gerçekten daha sağlıklı, daha gerçekçi olduğuna ben şahsen inanıyorum.  Eskiden tespit etmiş oldukları Bursa-Yenişehir-Osmaneli hattından geçecekler. Göksu nehrinin kenarından geçip Osmaneli’ne bağlanan hat. Bursa’da da bir yerel gazete yazmış bunları.

“Yine arayacağım onları, yine söyleyeceğim”

Ben de bunun için Yenişehir Belediye Başkanını arayayım dedim. Çünkü bu hat Yenişehir – İnegöl üzerinden bağlandığı zaman Yenişehir’in Adapazarı-İzmit-İstanbul ile ilişkisi kesilecek. Yenişehir için bizden daha önemli. Onunla konuşayım dedim. Onu aradım telefonla o gün Bakan gelecek dediler geçtiğimiz Cuma günü, görüşemedik. Osmaneli’nin Başkanını arayım dedim, onu aradım ama buluşamadık. Yine arayacağım onları, yine söyleyeceğim.

“Bu projeyi Nallıhan’a kadar yaptılar ondan sonra durdu”

Aslında Ankara’yı Bursa’ya bağlayan yol çok evvelden yapılan Ankara-Nallıhan-İnhisar- Bilecik-Yenişehir-Bursa. Karayollarında bu proje var. Bu projeyi Nallıhan’a kadar yaptılar ondan sonra durdu o yol. Bunlar eskiye dayalı olan bilgiler. Yapmamalarının nedeni de İnegöllüler, Eskişehirliler araya girdi. O yol bu şekle geçtiği zaman Eskişehir’e uğramıyor. Amaç Eskişehir para kazansın, İnegöl bu işten yararlansın diye. Karayollarında amaç ne? Çok seri bir şekilde, güvenli, ucuz bir şekilde seyahat etmek. Aç bak kaç km yol kısalıyor. Hem de dümdüz ip gibi bir yoldur.

“Osmaneli’nden indiğin zaman yol kısalıyor”

Şimdiki Bursa yolu. O da Bilecik’ten geçecek. En azından Pazaryeri’nden geçecek. O yol Bilecik’ten de geçebilirdi. Baktığın zaman sanıyorum mesafelerde de çok farklı bir şey olmaz. Çok daha ucuz maliyetli bir yol olurdu. Şimdi Devlet Demir Yolları hattı. İnegöl’den götürdüğün zaman yol uzuyor ama buradan, Osmaneli’nden indiğin zaman yol kısalıyor. Hem maliyet bakımından da daha ucuz.

“Bizim bir an önce Bursa’ya, İstanbul’a ulaşmamız lazım”

 İstanbul’a ulaşıyoruz mesela. Hızlı tren çok güzel bir şey. Ama İstanbul’a ben gidiyorum. Bilecik-Pendik arası 2 saat. Pendik’ten Kadıköy’e ben yine 1,5-2 saatte gidiyorum. Buradan İstanbul’a, Pendik’e gidinceye kadar aynı mesafede Pendik-Kadıköy arası gidiyorum. Bir de karşıya geçtiğini düşün daha uzun. Ulaştırma Bakanı onu da söylemiş, banliyo hatlarını daha tamamlayamadık demiş. Kartal’a kadar geldi metro hattı. Kartal – Pendik arasını da tamamlasalar o zaman hızlı trenden indiğinde metroya bineceksin. Yine 15-20 dakika içinde Kadıköy’e veya karşıya varabileceksin.”

ERHAN TOKA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam