Bu kadın, çoğunun bakmaya korktuğu yükseklikte boya yapıyor

Bu kadın, çoğunun bakmaya korktuğu yükseklikte boya yapıyor

Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde, 70 metre yükseklikte cami minarelerini boyayan ve tadilatınıyapan kadın, çalışma azmiyle takdir topluyor.

Selma Alkan (35), AA muhabirine yaptığıaçıklamada, ustasıHasan Yalçın'ın yanında yaklaşık 3 yıldır cami minarelerini boyayarak geçimini sağladığınısöyledi.

Cami minarelerinin yanısıra çeşitli binalarda da boya işi yaptıklarınıanlatan Alkan, "Bütün bayanlara tavsiye ediyorum. Cesaretine güvenen bütün kadınlar bunu başarabilir. Kısmet olursa, ilerleyen zamanlarda ustamın tahtına oturabilirim. Bu benim için büyük bir mutluluk, kendime her zaman güveniyorum" dedi.

-"Alkan, birçok kadının bakmaya bile kortuğu yükseklikte çalışıyor"

Minare ustasıHasan Yalçın (63) da 50 yıldır bu işi yaptığınıifade ederek, bugüne kadar yaklaşık bin 500 cami minaresi boyadığınısöyledi.

YüzbaşıMahallesi Camisi'nin 50 metre yüksekliğindeki minarenin uç noktasında kurduğu kementlerle boya yapan Yalçın, şunlarıkaydetti:

"Aldığım tedbirler sayesinde bir tehlike yaşamadım. Yardımcım bir bayan. Kendisi, çok cesaretli ve birçok kadının bakmaya bile korktuğu yükseklikte boya yapıyor. Bu işten zevk alıyoruz. Bu işdikkatli ve tedbirli olmayıgerektiriyor. Hatayıaslaaffetmez. Kimi zaman 60-70 metreyi bulan minareler boyuyoruz. Bir anlık gaflet insanın hayatına mal olabilir. Bir minareyi 1 haftada bitiriyoruz. Ne yapalım bizlerde ekmeğimizi bu şekilde kazanmak zorundayız." 

Yalçın, yardımcısıAlkan ile Türkiye'nin çeşitli kentlerinde minare tadilatıyaptığınısözlerine ekledi.AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam