• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bu safari vahşi hayat yerine mantar için

Bu safari vahşi hayat yerine mantar için

Bilecik'te doğada yetişen ve "Melki" adıyla bilinen mantarı toplamak için Türkiye'nin birçok yerinden gelen vatandaşların katıldığı safari düzenleniyor. 

"Mantar safarisi" için Bozüyük ilçesine bağlı Erikli köyüne, tur gerçekleştiriliyor. Çok sayıda kişi, köye gelerek 4 bin hektarlık alanda melki mantarı topluyor. 

Bozüyük Kırsal Turizm ve Mantar Safari Sorumlusu Hasan Basri Buz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yağışlarla birlikte Erikli ve çevre köylerinde mantar bereketinin yaşandığını söyledi. Son 50-60 yılın en fazla mantarının elde edildiğini belirten Buz, melki mantarının lezzetinden dolayı mantar safari turizminin canlandığını vurguladı. 

Buz, 4 bin hektarlık alanda günlük 1 ton civarında melki mantarı toplandığını dile getirdi.

Bölgeye mantar safarisi için çok sayıda kişinin geldiğini ve insanların hangi tür mantarı toplayacağını bilerek gelmelerinde fayda olacağını anlatan Buz, şöyle konuştu:

"Rehber eşliğindeki safaride, yaklaşık 2 saatte 300-350 kilogram mantar toplayabilirsiniz. Önceki yıllarda 1 kilogram mantar toplamak için kilometrelerce yol katediyorduk. Oysa şimdi yaklaşık 100 metrekarelik bir alanda 100 kilogram mantar toplamak mümkün. Melki mantarının alt bölgesinde kırmızı, üst bölgesinde de kırmızı kuşaklar olur. Melki mantarı zehirsizdir. Doğadan toplandığı gibi yenmemekle beraber önce temizlenmesi, kaynar su içinde haşlanıp kızartılarak yenen bir mantar türüdür. Mantar safari ve trekking programlarını hafta sonu organize ediyoruz. Bu kapsamda ATV turları, gece konaklama, eğlence, sabah köy kahvaltısı ve akşam yemeği oluyor."

Buz, mantar safari turlarının köylülere de ek gelir sağladığını sözlerine ekledi. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam