BUBİDOSD’TAN BAŞKAN YAĞCIYA ZİYARET
admin • 17 Eylül 2015 15:28:10 
BUBİDOSD’TAN BAŞKAN YAĞCIYA ZİYARET

Etkinlik kapsamında Bilecik’ten Eskişehir’e geçecek olan bisikletli grup Bilecik’ten ayrılmadan önce Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’ya ziyarette bulundu.

 

YAĞCI: “Bu çalışmada yer almaktan dolayı büyük mutluluk ve gurur duyuyorum”

Başkan Yağcı Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'nin katkılarıyla gerçekleştirilen bu çalışmada yer almaktan dolayı büyük mutluluk ve gurur duyduğunu belirterek;

“Bilecik Belediyesi de bu sene Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğine üye olan sayılı Belediyelerden birisi oldu. Diğer şehirlerdeki örnekler ve şehrimizde yapmış olduğumuz ve çalışmalarla birlikte toplumumuzun daha sağlıklı, daha dinamik geleceğe ümitle bakan bir neslin oluşumu noktasında hep birlikte çalışacağız. Sizlere teşekkür ediyorum. Yolculuğunuzda başarılar diliyorum. Hayırlısıyla yerinize ulaşın diyorum.” dedi.

 

AYÇETİN: “bu hastalığa yılda 500 bin kurban verildiğini gösteriyor”

Dernek Başkanı Ertan Ayçetin ise sağlıklı bir yaşam için hareket edilmesi gerektiğini belirterek obezite hastalığı ile ilgili bilgiler verdi. Ayçetin; hatalı beslenme, genetik ve hareketsiz yaşam faktörlerine bağlı bu hastalığa yılda 500 bin kurban verildiğini belirterek şunları aktardı:

“Şişmanlık çağımıza damga vuran, bedenimizi ele geçiren, tehlikesini yeterince kavrayamadığımız bir hastalık şuan 1.1 milyar insan, yani dünya nüfusunun 1/6'sından fazlası obezite ile mücadele ediyor. Ülkemizde bu oran 1/5, araştırmalar, çağdaş yaşamın getirdiği, çocukluktan itibaren etkisine alan, hatalı beslenme, genetik ve hareketsiz yaşam faktörlerine bağlı bu hastalığa yılda 500 bin kurban verildiğini gösteriyor. Obezite ile birlikte Diyabet, Kalp Hastalığı, Yüksek Tansiyon, Solunum Yetersizliği, Uyku Apnesi, Kireçlenme ve birçok kanser çeşidi gibi ölümcül hastalıklar ortaya çıkıyor. Tıbbi harcamalar ve üretim azalışına bağlı olarak da 100 milyar dolar ekonomik zarara sebep oluyor. Uluslararası Obezite İnceleme Grubunun son raporunda, İngiltere, Finlandiya ve Rusya başta gelen ülkelerden bazıları… ama Akdeniz Diyetiyle övünen İtalyanlar şişmanlığın Sumo Güreşçileri dışında ender görüldüğü Japonlar, Kaz ciğeri yiyip Bordeux Şarabı içen Fransızlarda bile son 20 yılda Obezite 2 kat artmış vaziyette…

“kendimizi doğaya bırakmamız gerekiyor”

Bebeklerin meme emmemeleri hazır gıda ile beslenmeleri büyüklerin torunlarına bol bol jelato ve abur cubur yedirmeleri, TV karşısında geçirilen zaman yani hareketsizlik bu hastalığı geliştiren önemli etkenlerdir. Yaşam biçimi ve yiyecek tercihleri nedeniyle küresel olarak yayılan obezitenin paralelinde önleme ve giderme yöntemleri giderek büyüyen bir endüstri haline gelmiş bulunmaktadır. Rejim Kitapları, Diyet Hapları Dünyayı sarmış durumda zayıflama kampları. Fitness salonları ardı ardına açılıyor, zayıflama aletleri TV reklamlarını dolduruyor… ama her hastalıkta olduğu gibi Obezite ile mücadelenin en güvenli ve ucuz yolu bu hastalığa yakalanmamaktır. O halde her ne kadar çağdaş yaşam hareketlerimizi son derece kısıtlasa da boş zamanlarımızda koltuklarımızdan kalkıp her mevsim ve iklim koşullarında eşofmanlarımızla kendimizi doğaya bırakmamız gerekiyor.

“Küresel ölüm oranında 4. Sırada”

Okullarda Beden Eğitimine gösterilen ilgi ve ders saatleri azalmaktadır, bu oran % 42'den %29'a inmiş bulunmaktadır. TV karşısında geçirilen zamanı günde 1 indirilmesi halinde 9 ayda fark edilebilir zayıflama olduğu tesbit edildi. NOW WE MOVE etkinliğinin bir parçası olan NOW WE BİKE, uluslararası spor ve Kültür Birliği (ISCA) tarafından 2012 yılında başlatılmış olup, fiziksel hareketsizliğe karşı mücadele etmek için spor ve fiziksel aktivite sektörlerindeki paydaşları bir araya getirmek amacındadır. Küresel ölüm oranında 4. Sırada olan Obezite ile mücadelede 2020 yılına kadar 100 Milyon Avrupalı’yı spor ve aktivite bakımından daha etkin bir hale getirmek üzere çalışmalara STK'lar ve Belediyeler ortaklaşa devam etmelidir. YAŞASIN HAREKETLİ İNSAN!!!”

“Sağlıklı bir nesil sağlıklı kentler ile sağlıklı bireylerden oluşuyor”

Sağlıklı bir nesilin sağlıklı kentler ile sağlıklı bireylerden oluştuğunu vurgulayan Dernek Başkanı Ertan Ayçetin; “Sağlıklı olmak için hareket edelim diyoruz. Biz de zaten böyle karma grup oluşturduk. 60’ın üstünde 5 kişi, 30’un üstünde ve bir tane 20’nin üstünde arkadaşımız var. Öyle bir karma grup olduk. Hareket edip, bisiklete binip buradan Eskişehir’e, Eskişehir’den İnönü’ye döneceğiz. Yeni üye olmuş yerleri gezelim istedik. Çok teşekkür ederiz ilginiz için.” ifadelerini kullandı.  

 

Diğer yandan Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği Başkanı Ertan Ayçetin ile Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı karşılıklı hediye takdiminde bulundular.

CANER ALKAN

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x