• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Butik Pasta’nın Bilecik’teki Öncüsü

Butik Pasta’nın Bilecik’teki Öncüsü

 

Uludağ Üniversitesi İktisat mezunu olan, bir dönem bankacılık yapmış Aylin Akersoy Bilecik’te bir ilk olarak butik pasta tasarımı yapıyor. Akersoy’dan butik pasta tasarımı ve yaptığı pastalar üzerine bilgi aldık.

 

-Butik pasta tasarımına nasıl başladınız?

Mutfakta pasta işine çok meraklıydım. Evde sürekli yeni pastalar denerdim ve yaptıklarımı komşularıma sunuyordum onlar beğeniyorlardı. Sonra bu bana yetmemeye başladı. Butik pasta tasarımıyla ilgili bilgim vardı ve kendimi daha fazla geliştirmek için kurs aldım. Kurs bir yere kadar, biraz da kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Kursta daha çok genel bilgiler öğreniliyor, malzemeler nasıl kullanılır, ne gibi figürler yapılır. Asıl iş size düşüyor. Sürekli pratik yapmanız gerekiyor. Biraz da el becerisi gerekiyor.

 

-Butik pastacılığı insanlar biliyor mu?

Butik pastacılığın dünyadaki tarihi çok eskilere dayanıyor fakat Türkiye’de daha yeni yaygınlaşıyor. İlk olarak, İstanbul’da uygulanmaya başlandı ve yavaş yavaş diğer illere geliyor. Bilecik’te kısa sürede güzel bir ilgi var. Bu işi yapan ilk kişiyim. İnsanlar önce anlayamıyorlar, somut olarak gördüklerinde o emeğin nasıl ortaya çıktığını ve ne kadar özel olduğunu anlıyorlar. Güzel tepkiler alıyorum.

 

-Bu işi ne kadar zamandan beri yapıyorsunuz?

Pasta ile ilgili denemelerim bir yıldır çok yoğun ama bunu profesyonel anlamda işe dönüştürmem son birkaç aydır. Yeniliklere açık bir sektör ve öğrendikçe bitmiyor. Sürekli yeni bir şey öğreniyorum, öğrendikçe mutlu oluyorum.  

 

“Siparişi ne kadar erken verirlerse o kadar iyi”

-Siparişleri kaç gün önceden alıyorsunuz?

En az iki gün önceden sipariş vermeleri gerekiyor. Çünkü bunlar özel tasarım ve bunları benim en güzel şekilde sunabilmem için en az iki gün gerekiyor. Hatta ne kadar önce olursa çok daha güzel olur. Pasta yapımı konusunda cömert olmak gerekiyor, hem malzemenin kalitesi hem de zaman açısından. O figürler hemen olacak şeyler değil tamamen emek gerekiyor.

 

-En çok hangi alanda sipariş alıyorsunuz?

Bugüne kadar doğum günleri ve anneler gününde çok siparişim oldu. Her özel gün için pastalarımız oluyor. Doğum kurabiyeleri, cupcake, kişiye özel tasarım, özel tasarım çocuk pastaları, sevgililer günü özel, yılbaşı ve bayram kurabiyeleri yapıyoruz. Farklı hediye almak istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Kişinin isteği doğrultusunda her çeşitte, her görsellikte pasta yapabiliyorum. O kişinin sevdiği bir şey olması gerekiyor.

 

“Temel prensibim, benim yemeyeceğim ve çocuğuma yedirmeyeceğim hiçbir ürün yapmamak”

-Kullandığınız malzemeler hakkında bilgi verir misiniz?

Benim ürünlerim tamamen ev yapımı. Raf ömrünü uzatan maddeler yok. Ham çikolata, sıvı krema, şeker hamuru, kurabiyelerde tereyağı kullanıyorum. Pastalarımın da yağ oranı düşük zaten. Temel prensibim, kendimin yemeyeceği ve çocuğuma yedirmeyeceğim hiçbir ürün yapmamaktır. Kullandığım her malzeme özel. Malzemeleri internet üzerinden alıyorum. Kullandığım çikolatayı dahi internetten temin ediyorum.

 

-Pasta servislerinizi nasıl yapıyorsunuz?

Pasta servislerini ben yapıyorum. Kurabiye tüm Türkiye’ye oluyor. Ama pastalar tabii ki şehir dışına çok gidemiyor. Bilecik, Bozüyük ve haftada bir gün, pazar günü Eskişehir servisi oluyor. Oradan da çok talep olursa bunu arttırabilirim.

 

-Dükkân açmayı düşünüyor musunuz?

Dükkân açmayı düşünüyorum. Gelecekteki ilk planım zaten bu. Hem üretimi yapılan hem insanlara sunulan butik pasta üzerine atölye açmak istiyorum.

 

“Yorgunluğumu atan şey, karşımdaki insanın mutluluğunu görmek”

-Yaptığınız iş sizi mutlu ediyor mu?

Güzel olana kadar uğraşıyorum, içime sinmesi gerekiyor. Beni sevindiren, yorgunluğumu atan şey, karşımdaki insanın mutluluğunu görmek. Bir çocuk onu gördüğünde onun ve annesinin sevinci, sabaha kadar da çalışsam hepsini siliyor. Mesela, anneler gününde eşinin ona yaptığı sürpriz karşısındaki mutluluğuna şahit oldum, bu işin en güzel yanı oluyor, emeğin karşılığı budur. Pasta süslemekten çok zevk alıyorum, harika bir şey benim için.  Tamamen işimi bulduğumu düşünüyorum.

Tasarımları www.pastaaskina.com adresinden görebilirsiniz.

ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam