Büyük Coşkuyla Kutlanan Şenlikler Sona Erdi
admin • 9 Eylül 2013 19:15:50 
Büyük Coşkuyla Kutlanan Şenlikler Sona Erdi

732. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri yoğun katılımla gerçekleşen törenle sona erdi. Etkinliklere katılmak için Bilecik’in Söğüt ilçesine gelen Başbakan Yardımcısı Arınç, tören öncesinde TBMM İdare Amiri Salim Uslu ile birlikte Ertuğrul Gazi’nin türbesini ziyaret edip, dua etti. Türbedeki anı defterine düşüncelerini de yazan Arınç sonrasında tören alanına gelerek vatandaşları selamladı. Alandaki Yörük çadırlarını ziyaret eden Arınç, çadırın önüne Türk bayrağı dikerek etkinlikleri başlatmış oldu.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de partililerle Hükümet Konağı önünden Ertuğrul Gazi’nin türbesine kadar yürüyüp burada dua etti.

 

“Söğüt ve çevresi büyük önem taşımaktadır”

 

Törenler saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Törende konuşan Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, Söğüt ve çevresinin büyük bir uygarlığın ve medeniyetin tesis edildiği yer olması bakımından büyük önem taşıdığını belirttiği konuşmasında şunları aktardı:

“Söğütte kurulan Osmanlı Devleti 6 yüzyıla yakın dünyaya hükmetmiş, dünyanın 4 bir yanında sayısız eserler ve izler bırakmış, değişik milletlerin ve kavimlerin huzur içerisinde, adilane bir yönetim altında, bir arada yaşamalarını sağlamıştır.

Özellikle her yıl Eylül ayının ikinci hafta sonunda geleneksel olarak düzenlenen Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt törenleri ulusal ve uluslararası platformda büyük ilgi uyandırmakta hem ülkemizin dört bir köşesinde Yörükleri, Türkmenleri hem de bütün Türk dünyasını Ertuğrul Gazi’nin huzurunda buluşturmaktadır. Ayrıca yapılan etkinliklerle Türk kültürünün tarihten günümüze yaşatılmasını ve yeni nesillere aktarılmasını da sağlayarak ecdada saygının samimiyetin örf, adet ve geleneklerimizin en içten duygularla sergilendiği muhteşem bir atmosferin oluşmasına ev sahipliği yapmaktadır.

 

‘Bu topraklarda kendi kültürümüzü üretemezsek küresel dünyada kendi benliğimiz ile var olmamız güçleşecektir’

 

Osmanlı Devleti’nin doğduğu ve asırlara damgasını vuran Türk büyüklerinin Ertuğrul Gazi’nin, Osman Gazi’nin, Şeyh Edebali, Dursun Fakıh ve diğer birçok muhterem şahsiyetin Söğüt ve çevresinde bıraktıkları maddi ve manevi değerler yüzyıllar boyunca yaşatılmış ve yaşatılmaya devam edecektir. Bu topraklarda eğer kendi kültürümüzü üretemez, yarınlarımızın teminatı olacak nesillerimizi bu kültür içerisinde yetiştiremez isek, küresel dünyada kendi benliğimiz ile var olmamız güçleşecektir. Kendi kültür köklerimizi diri tutmak mecburiyetinde ve mütemadiyen onlardan beslenmek durumundayız. Üzerinde bulunduğumuz bu toprakların, Söğüt’ün, Bilecik’in Türk kültüründe böylesi bir hayati önemi vardır. Türk milleti vefalıdır. Bu toprakları Türk milleti yapan Ertuğrul Gazi’ye dünyada bir başka benzeri olmayan sadakat ve vefa duygularını ifade etmek için 732 yıldır ülkemizin dört bir yanından insanlarımız buraya gelerek ecdada saygının, vefanın, misafirperverliğin, sevgi ve saygının en güzel örneğini göstermektedirler. Bundan sonra da bize düşen görev atalarımızdan miras aldığımız bu kutsal değerleri genç neslimize aktarmaktır.”

Söğüt Kaymakamı Mitat Gözen de, “Bu yıl 732’ncisini gerçekleştirmekte olduğumuz Cuma günü açılış ve anma programlarını, dün (Cumartesi) Yörük şenliklerini, cirit, güreş ve atlı okçuluk etkinliklerini, bugün (Pazar) devlet büyüklerimiz ve siyasi partilerimizin değerli liderlerinin teşrifleriyle kapanış programını icra etmekte olduğumuz şenliklerimizin Şeyh Edebali’nin nasihatiyle, nereden geldiğimizi unutmayarak nereye gideceğimizi bilmemize gerek Anadolu’muzda gerekse kardeş coğrafyalarda birliğimize, beraberliğimize bu vesileyle de dirliğimize katkı sağlamasını niyaz ediyorum.” dedi.

 

“Yörükler, Türkmenler bu şenliklerin asli unsurlarıdır”

 

Söğüt Belediye Başkanı Osman Güneş ise, Söğüt’ün fiziken küçük ama manen büyük bir yer olduğunu söyleyerek Ertuğrul Gazi’ye türbedarlık yapmaktan büyük onur duyduklarını belirtti. Güneş şöyle konuştu:

“Bu törenlerin bir ismi Ertuğrul Gazi’yi Anma olmakla birlikte diğer bir ismi de Yörük Bayramı’dır. Yörükler ve Türkmenler bu törenin, bu şenliklerin asli unsurlarıdır. Önceki gün yapmış olduğumuz şenliklerde burada şu anda çadırlarını kurmuş, flamalarını çekmiş olan Urfa’dan, Bursa’dan, Eskişehir’den, Kütahya’dan, Samsun’dan, İzmit’ten ve şu anda sayamayacağım dört bir taraftan gelen Yörüklerimiz yıl içerisinde kendi gelenek ve göreneklerini mahalli biçimde yansıtmanın yanında final olarak burada devlet anamız Hayma Ana ve Ertuğrul Beyimize büyük bir vefa ve şükran nişanesi olarak Eylül ayının ikinci Pazar’ında her yıl burada toplanmaktadırlar.

 

‘Milletimiz asaletini kaybetmedi, kökünden kopmadı’

 

Yapılan şenliklerde geleneksel Türk kültürünü yansıtan atlı okçuluktan cirite, güreşe ve diğer Yörüklerimizin, Türkmenlerimizin kendilerine ait, milletimizin örfüne dayanan adetleri yansıttıkları çok güzel programlar icra edildi. Ben gönülden bu şenliklerin asli unsuru olan Türkmenlerimize ve Yörüklerimize teşekkür ediyorum.

Bununla birlikte hükümetimiz Başbakan Yardımcısı olarak en üst düzeyde temsil ediliyor. Meclisimiz meclis amirimiz burada olmak üzere temsil ediliyor. Milliyetçi Hareket Partimiz, Büyük Birlik Partimiz Genel Başkan düzeyinde burada temsil ediliyor. Cumhuriyet Halk Partimiz Grup Başkan vekili ve milletvekili düzeyinde burada temsil ediliyor. Kısaca Türkiye Büyük Millet Meclisimiz de burada, hükümetimizde burada, bütün siyasi görüşte olan siyasi görüşü ne olursa olsun siyasi partilerimiz burada ve milletimiz burada. Bu tablo şunu gösteriyor. Bu millet asaletini, kaybetmedi kökünden kopmadı geleneklerinden sapmadı. Bu inancını taşıdığı müddetçe taşıdığı manevi değerleriyle, milli değerleriyle, ezanıyla, bayrağıyla nasıl tarih içinde hep var olmuşsa bundan sonra da hep var olacağının bir göstergesidir. Şenliklerimiz hayırlı olsun.”

Konuşmaların ardından halk oyunları gösterilerinin ardından Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü konser verdi. Etkinlikler tören geçişi ile son buldu. Ayrıca katılımcılara şifalı pilav ikramında bulunuldu.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Başkanı ve AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali, AK Parti Eskişehir milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can, AK Parti Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin ile çok sayıda siyasi parti temsilcisi ve vatandaş katıldı. ZEYNEP KILBAHRİ

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x