Büyük Zaferin 91’inci Yılı Kutlandı

Büyük Zaferin 91’inci Yılı Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen 91’inci yıldönümü kutlama törenlerine Vali Halil İbrahim Akpınar, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, Vali Yardımcıları Metin Çınar ve Süleyman Deniz, Baro Başkanı Halime Aynur, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ile çeşitli kuruluşların temsilcileri, askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.

Vali Akpınar, Tuğgeneral Koç ve Belediye Başkanı Yağcı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasıyla başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Jandarma Üsteğmen Ferhat Çetin şunları aktardı:
“Bugün burada Türk yurduna giren Türk milletini yok etmeye ve Türk vatanını istilaya kalkışan düşman ordusunun milletimizin ‘temiz bağrında’ boğuluşunun, Anadolu’yu ebedi vatan yapmamızın 91’inci yıl dönümünü kutlamak için toplanmış bulunuyoruz.

Türk milletinin yakın tarihi, anılmaya ve kutlanmaya değer büyük olaylarla doludur. Bu olayların en önemlisi ise hiç şüphesiz yüce Türk milletinin, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirmiş olduğu ve tüm dünyanın ‘Türk Mucizesi’ adını koyduğu Kurtuluş Savaşımızdır.

Atatürk, 30 Ağustos Başkomutanlık Zaferi için “30 Ağustos Muharebesi, Türk tarihinin en mühim bir dönüm noktasını teşkil eder. Milli tarihimiz çok büyük ve çok parlak zaferlerle doludur. Fakat Türk milletinin burada gerçekleştirdiği zafer kadar kesin sonuçlu ve bütün tarihe, yalnız bizim tarihimize değil, cihan tarihine yeni bir yön vermekte kesin etkili bir meydan muharebesi hatırlamıyorum.’ yorumu yapmaktadır.

Bu mutlu gün, Türk ulusunun tarihinde bir dönüm noktasıdır. Düşmanları ve onların ülke içindeki iş birlikçileri tarafından yok edilmeye ve paylaşılmaya karar verilerek, topraklar işgal edilmiş ordularının elinden silahları alınıp askerleri terhis edilmiş, yıllardır devam eden savaşlarda bütün kaynakları heba olmuş ve yetişmiş insan gücünü kaybetmiş bir imparatorluğun yıkıntıları arasından, Ulu Önder, Baş Komutan Mustafa Kemal Atatürk, bir milli devlet ve kahraman bir ordu çıkarmayı başararak, 30 Ağustos 1922’de, Anadolu’daki yüzlerce yıllık Türk varlığına kastetmeye çalışanları bozguna uğratmıştır.

Bu zafer; 26 Ağustos tarihinde başlayan taarruzu sadece 4 gün sonra 30 Ağustos’ta kesin zaferle neticelendiren, her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş ve zaferlerle sonuçlandırılmış bu harekat, Mehmetçiğin, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kez daha yazdıran, muazzam bir eserdir.

Bu zafer, asil Türk milletinin ve kahraman ordusunun Ulu Önder Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün etrafında kenetlenerek, milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde sürdürdüğü, bir özgürlük mücadelesidir.

Bu zafer; yalnızca kahraman Türk milletinin değil dünyada esaret altındaki bütün milletlerin de özgürlük mücadelesinin ilk kıvılcımı olmuştur.

Büyük zorluklarla kurulan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne, devletimizin bölünmez bütünlüğüne ve yüce Türk milletine yönelmiş her türlü tehdide karşı vatan toprakları için akan Türk kanları, bu semada dolaşan şehit ruhları vatanımızın ebedi muhafızlarıdır.

30 Ağustos destanını yazan Türk Silahlı Kuvvetleri, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milletinin ve Türk vatanının şan ve şerefini korumak için her an göreve hazır, bunun için de her türlü modern harp silah ve araçlarına, yüksek eğitim disipline, azim ve kararlılığa sahiptir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, kanlarını ve canlarını feda ederek bizlere bırakan başta Ulu Önder Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal etmiş komutanlarımızın ve tüm şehitlerimizin aziz ruhları önünde saygı ile eğiliyor, kahraman gazilerimize şükran ve minnetlerimizi sunuyoruz.”

Er Hasan Meydan’ın “Bu Vatan Kimin?” ve Er Semih Adiloğlu’nun “30 Ağustos” isimli şiirlerini okumasının ardından 2. Jandarma Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanlığı Bandosu tarafından konser verildi. Tören geçişinin yapılmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’ni tanıtıcı stant ziyaret edildi.

Valilik makamında Vali Akpınar, Tuğgeneral Koç ve Başkan Yağcı’nın tebrikleri kabulünün ardından Şehitlikteki törene geçildi. Şehit mezarlarına çiçek bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve tören mangası tarafından saygı atışı gerçekleştirildi.

 

“30 Ağustos Zaferiyle milletimizin bağımsızlığının anıtı dikilmiştir”

 

Şehitlik defterini imzalayan Vali Akpınar şehitlik defterine şunları yazdı:

“Ecdadımız, uğrunda büyük bedeller ödeyerek bizlere her safhası parlak zaferlerle dolu şanlı bir tarih armağan etmiştir. Büyük Atatürk önderliğinde kazanılan 30 Ağustos zaferi de bu tarihi başarılarımızdan birisidir.

İstiklal savaşımızı taçlandıran, milli ruhumuzu ve onurumuzu yücelten, Türkiye Cumhuriyetinin doğuşunu müjdeleyen 30 Ağustos zaferiyle, milletimizin egemenliğinin, kayıtsız-şartsız bağımsızlığının ve ebedi varlığının anıtı dikilmiştir. Savaş meydanlarında sergilenen emsalsiz mücadele, Cumhuriyetin sağlam temeller üzerinde kurulmasını ve yükselmesini mümkün kılmıştır.

Büyük zaferin 91. yıl dönümü münasebetiyle ebediyete intikal etmiş şehit ve gazilerimizi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmet ve minnetle anar, halkımızın Zafer Bayramını tebrik ederim.”

Şehitlikteki tören İl Müftü Vekili Ahmet Tokgöz’ün yaptığı dua ile sona erdi. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam