ÇALIŞKAN; “ AKCİĞER KANSERİ OLUŞUMUNDA ARTIŞA NEDEN OLACAKTIR”

ÇALIŞKAN; “ AKCİĞER KANSERİ OLUŞUMUNDA ARTIŞA NEDEN OLACAKTIR”

 

Vezirhan’a kurulması planlanan Çimento Fabrikasına tepkiler çoğalıyor.Vezirhan önceki dönem Belediye Başkanı Yusuf Fidan ve İYİ Parti Vezirhan Belde Başkanı Müfit Aydın’ın sert tepkilerini ardından bir tepki de CHP Merkez İlçe Başkanı Gültekin Çalışkan’dan geldi.2 Ağustos Perşembe günü Vezirhan’da ÇED görüşmelerinin yapılmadan önce gelen tepkilerde Vezirhan’da mevcut var olan çimento fabrikalarının ve diğer ağır sanayi iş kolunda faaliyet gösteren işletmelerin olduğu, bundan sonra kurulacak bir çimento fabrikasının Vezirhan’a ve Vezirhan halkına zarar verebileceği kaydedildi.CHP Merkez İlçe Başkanı Gültekin Çalışkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Vezirhan, Bilecik İline 18 km mesafede Adapazarı-Eskişehir yolu üzerinde ve 3.000 nüfusu olan genellikle yöre halkının tarım ve hayvancılıkla uğraştığı küçük bir belde. Bu yörede toplam 4 adet ağır sanayi vardır. Demisaş döküm fabrikası ,  Marmara kağıt fabrikası , Sançim Çimento fabrikası, Dinçer Çimento ile bu sayı ağır sanayi olarak 4′ e çıkmıştır. Ayrıca buna ilaveten Bilecik İli İçerisinde birçok mermer ocakları da mevcuttur.

“BU SAYI 5’E ULAŞACAKTIR”

Yeni kurulması planlanan Çimento fabrikası ile bu sayı 5’e ulaşacaktır Bu kadar küçük bir beldenin etrafındaki bu kadar ağır sanayinin yarattığı ve yaratacağı Çevre kirliliği , emisyonun artışına, tarım arazilerinin çölleşmesine, su kirliliğine ve en önemlisi de hava emisyonunda ciddi artışa sebebiyet verecektir.Bu artış yöre halkında solunum yolu rahatsızlıklarına; astım ve İleriye dönük akciğer kanseri oluşumunda artışa neden olacaktır.

Özellikle de hamile kadınlar, çocuklar ve yaşlılar,  1. derecede etkilenecektir. Çünkü bu beldede daha önce yapılan çevresel ölçümler sonucunda hava Emisyonun tahmini olarak sınır eşik değerinde olduğu ve bu yapılacak ağır sanayi yatırım ile hava Emisyon değerinin artacağı kaçınılmazdır. Çevremizdeki Ekolojik dengenin ciddi şekilde etkilenmesine ve bozulmasına yol açacaktır. Bu sebeplerden dolayı yeni yapılacak çimento fabrikası ile bu olumsuzlukların yaşanmaması için ve gelecekte kesin olarak oluşabilecek Emisyon ve toz etkilerinin artışı yüzünden çevrede yaşayan canlıların, tarım arazilerinin, sulak arazilerinin kullanılamayacak duruma gelmemesi ve bölgemizde yaşayan halkın kanser belası ile karşı karşıya kalmaması için bu yatırıma şiddetle karşı olduğumuzu ifade etmek isterim.

“2.5 MİLYON TON ÇİMENTO ÜRETİMİ İÇİN 3.5 Mİ,LYON HAMMADDE GEREKİR”

Ayrıca Çimento fabrikası ve benzeri eğir sanayi yatırımlar üretim esnasında yoğun bir enerji kullanımı ile başta karbonhidrat, partikül madde, sülfür oksitler ile yoğun bir çevre kirliliğine neden olacak ve bu da insan sağlığına olumsuz etki yapacaktır. Halka rağmen doğru olmayan bir yere Çimento fabrikasının yapılması en temel insan haklarından olan sağlıklı yaşama hakkını gasp edilmesi olarak kabul edilmelidir.

Kaldı ki kurulmak istenen yere ulaşım sadece Vezirhan Belde içinden geçerek ulaşılabilmektedir. 2.5 Milyon ton çimento üretimi İçin 3.5 milyon hammadde gerekir. Günde 800-900 kamyon beldenin içinden geçmek zorunda bunun yaratacağı trafik gürültü, egzoz kirliliği beldeyi yaşanmaz hale getirecektir” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam