CAM İŞ “MADEN”, KÖYLÜ “ORMAN” DERDİNDE

CAM İŞ “MADEN”, KÖYLÜ “ORMAN” DERDİNDE

Hem ormanı hem zeytinliklerimizi yok ediyorlar”

Sarmaşıklılar Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Zeki Kayadelen,  Bilecik Cam-İş Madencilik’e ait maden ocağında yapılan çalışmaların, ormanlık arazilerin katledilmesinin yanı sıra köydeki zeytinlik alanlara da büyük zarar verdiğini iddia etti. Çalışmalar esnasında meydana gelen patlamalardan ve köye gelen suyun yönünün değiştirilmesinden rahatsızlık duyduklarını belirten Dernek Başkanı Kayadelen, büyük çevre tahribatına yol açan ocak çalışmalarının önüne geçmek için imza kampanyası başlattıklarını dile getirdi.

“Şahsım olarak Cam-İş’e dava açtım”

Dernek ve köy halkı olarak yaşanan durumdan son derece rahatsız olduklarını belirten Kayadelen, tahribatların sona ermesi şahsi olarak da Cam-İş Madencilik’e karşı 2 yıl önce bir dava açtığını ve davanın sonuna kadar arkasında olacaklarını ifade etti.

“Çalışmalar köy yoluna da zarar veriyor”

 Kayadelen, ayrıca çalışmalar esnasında köy yolunu kullanan tır ve kamyonların da yol üzerinde büyük hasar meydana getirdiğini belirtti. Çalışmalar yüzünden köye ulaşım noktasında büyük sıkıntılar yaşandığını ifade eden Kayadelen, “Bizim niyetimiz;  doğamıza, bölgemize, ulaşımımıza ve değerlerimize sahip çıkmak. Bu yol üzerinde yapılan hasarlar da devletimize fazladan yük oluyor. Doğayı maden ocağı ile tahrip ediyorlar. Bunun önüne geçebilmek için bir imza kampanyası düzenledik.”dedi.

“Çalışmalar devam ederse ormanların yüzde 80’i yok olacak”

Sarmaşıklılar Köyü sakinleri tarafından yapılan iddialara göre çalışmalar sebebiyle köy ormanlarının 3’te 1’i yok oldu ve köylerindeki zeytin ağaçlarlından yaşanan tahribat dolayısıyla verim alınamıyor. Çalışmaların devam etmesi halinde ise ormanlık alanın yüzde 80’i yok olacak.

İmza kampanyasına yoğun ilgi

 Ormanlarına ve arazilerine sahip çıkacaklarını belirten köylüler, yaşanan çevre katliamını sona erdirmek için düzenlenen imza kampanyasına yoğun ilgi gösteriyor.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam