Camiler Çocuk Açacak

Camiler Çocuk Açacak

    İl Müftüsü Taş yaptığı açıklamada, kurslara gitmek isteyip zaman sıkıntısından dolayı gidemeyenlere müjde verdi. Kursiyerlerin, talep ettiği her zaman ve her yerde kurs alabileceklerini söyledi. Bilecik Müftülüğü'nün bu konuda, Bilecik halkına açık çek sunduğunu belirten İl Müftüsü Taş, konuyla ilgili şunları aktardı:
    “2011-2012 eğitim-öğretim yılı bitti. Tüm kurslarımızda sene sonu mezuniyetleri yapıldı. Bazı Kur'an kurslarımızda mevlitler okundu, kermesler yapıldı, toplantılar tertip edildi. Bu sene çok görkemli bir kapanış oldu. Bu, son senelerde hanımlarımızın kurslara olan ilgisinin neticesinde gerçekleşti.

'Kurs sayısı 8 senede 1'den 14'e çıktı'

    Bundan 7-8 sene önce Bilecik'imizde bir tane Kur'an kursumuz vardı, tek bir sınıf. Şimdi Bilecik'imizde 14 sınıfımız var. 1'den 14 sınıfa çıkmış. 15 yaşından 70 yaşına kadar kursiyer öğrencimiz var. bu zamana kadar şu veya bu şekilde Kur'an-ı Kerim okumasını öğrenememiş, ezberlerini yapamamış, dini bir çok bilgi eksikliği olan hanımlar fedakarlık yaparak günde 3-4 saatlerini Kur'an Kurslarına ayırarak dinlerini, diyanetlerini öğreniyorlar.

'Bu ayın 18'inde yaz Kur'an kurslarımız başlıyor'    

    Şükür bu sene salimen kurslarımız bitti. Şimdi ayın 18'inde başlayıp Ağustos'un 17'sine kadar yani bayram öncesine kadar çocuklarımıza yönelik kurslarımız başlayacak. Bütün kurslarımızda, camilerimizde kız-erkek her yaşta yer başta dinini, diyanetini öğrenmek, Kur'an okumak, ilmihal bilgilerini geliştirmek için camilerimize ve Kur'an kurslarımıza gelen yavrularımıza, insanlarımıza Kur'an'ı, İslam'ı öğreteceğiz. Genellikle Kur'an kurslarımız hanımlara yönelik olduğu için ortaokul yaşları civarında ve daha üstteki yaşlardaki kızlarımızı Kur'an kurslarımıza kabul edeceğiz. Yaşları daha ufak olanları camilerimizde kabul edeceğiz. Haftanın 5 günü 3'er saatten kurs görecekler.

'Dinini öğrenmek isteyene, istediği yerde ve saatte kurs verebiliriz'    

    Aslında saat mefhumu yok. Yani, 'Ben dinimi, diyanetimi, Kur'an'ımı öğrenmek istiyorum. Gündüz vakit bulamıyorum, gece vaktim var.' diyene diyoruz, 'Gel, gece okutalım.' Yani vatandaş isteyecek, zamanını kendi tayin edecek, dediği yerde, saatte okumak ona, okutmak bize ait. Gece-gündüz, 24 saat. Yarın kimse, 'Ben okuyamadım, okuyacak yer bulamadım, okutacak kişi bulamadım, zaman bulamadım, çalışıyordum.' demesin. Gece gel, akşamdan sonra, yatsıdan sonra gel. 10 tane kızımız gelse dese ki, 'Hocam biz saat 21.00-22.00 arasında, 22.00-00.00 arasında şu camide şu kursta şu evde Kur'an okumak istiyoruz biz bir hoca verin.' dese ben onlara bir hoca tayin ederim. Bu, Müftülüğümüzün Bileciklilere açık çekidir, istedikleri gibi kullanabilirler. '    
    Pek çok insanımız dinlerini, diyanetlerini ancak bu yaz kurslarında öğrenebiliyorlar. Biz o kursları çok mühimsiyoruz. Aile ortamında öğrenemeyenler, okullarda öğrenemeyenler gelip bu kurslarda öğreniyor. Yazın böyle bölük pörçük zamanda bir bilgi kırıntısı dahi olsa küçümsememek lazım. Ben birçok kişiden, ezberlerinde kalan bilgilerin yaz kurslarında öğrenildiğini duydum. Onun için arkadaşlarımızda bu şuur ve ciddiyetle bu işe eğilecekler.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam