• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Camiler Çocuk Açtı

Camiler Çocuk Açtı

Tokgöz konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları aktardı:

“Bu sene Yaz Kur’an Kurslarımız çok verimli geçti. 24 Haziran’da başladık 23 Ağustos itibariyle bitirdik. Yaz Kur’an Kurslarımız 3 dönem şeklinde planlanıyor. 9 haftalık süre içerisinde aşağı yukarı ilimiz merkezinde 100 adet sınıfta 2 bin öğrenciye hizmet verdik. Bu 100 sınıf içerisinde 65 tane sınıfımızda cami görevlilerimiz görev yaptılar. Ama sadece 35 sınıfımızda bayanlar görev aldı. Camilerimizde erkek öğrencilerimiz kadar kız öğrencilerimiz de yoğundu. Camilerimize koştular geldiler. Camilerimiz cıvıl cıvıldı, çocuk açtı tabiri caizse çiçek bahçesi gibi oldu çocuk bahçesi gibi oldu camilerimiz.

 

‘Vatandaşın talebinin olduğu her yere hizmet götürmeye çalıştık’

 

İlk etapta camilerimize çok yoğun ilgi vardı. Görevli arkadaşlarımızda camilere gelen çocuklarımıza ellerinden geldiği kadar şefkatli davrandılar, onlara iyi davrandılar. Onları camiye çekebilmek için her fedakarlığı yaptılar. Zaman zaman meyve suyu ikram ettiler, zaman zaman dondurma ikram ettiler. Çeşitli ikramlarda bulundular. Çok yoğun bir talep oldu. Ama zaman ilerledikçe biraz azaldı. Fakat olsun biz yine görevimizi yaptık. Elimizden gelen gayreti gösterdik. Hatta şöyle yaptık, sadece camilerde, Kur’an Kurslarında değil vakıflarımız, derneklerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, apartman yönetimleri uygun bir yer hazırladılar. Sınıf ortamı hazırlanan yerlerde de Kur’an kursu açtık, oralarda da hizmet vermeye çalıştık. Bu yönüyle vatandaşın talebinin olduğu her yere hizmet götürmüş olduk. Hatta bazıları duyarsız oldu. ‘Bizim orda da bir kurs açalım’ demediler. Ama biz tahmin ediyorduk oralarda da olabilir diye, biz onları ikaz ettik, ‘Sizin burada da eğitim olabilir. Kuran kursu açabiliriz.’ dedik. Oralarda da Yaz Kur’an Kursu’nu açtık, onlara yardımcı olduk.

 

‘Çocuklarımızın yüzünün gülmesi en büyük kazancımız’

 

Çok mutluyuz. Çocuklarımızın yüzünün gülmesi ailelerin yüzünün gülmesi bizim en büyük kazancımız. En büyük sermayemiz. Onun dışında bir beklentimizin olması kesinlikle mümkün değil. Bir de bunlar tabi geleceğimizin cami cemaati,  geleceğimizin büyükleri, geleceğimizin işverenleri, geleceğin anneleri, geleceğimizin öğretmenleri olacak. Bu Yaz Kur’an Kursları’ndaki 9 haftalık program çok yoğun bir programdır. Yani din eğitimi bakımından çocukların hayatında bir daha böyle yoğun Kur’an dersi alamayacakları bir programdır. Okullardaki aldıkları din dersleri bile bunu geçemiyor. O bakımdan çocuklarımızın hayatında çok önemlidir. İnşallah bunun semeresini ileride alacağız.

 

Kış Kur’an Kurslarına Kayıtlar 16 Eylül’de başlıyor

 

Tabi durmak yok. Yaz kurslarımız 23 Ağustos itibariyle bitti. 16 Eylül itibariyle okullar ve bizim uzun süreli Kur’an Kurslarımız açılacak. Bunların programları okullarla beraber başlar okullarla beraber biter. Şu anda bizim il merkezinde 16 tane uzun süreli eğitim veren Kur’an Kursumuz var. Bu 16 tane Kur’an Kursumuzda da 25 adet sınıfımız var. Bu Kur’an Kurslarımızda öğrenci profilimiz aşağı yukarı 17-18 yaşından başlıyor okul döneminin dışındakilerden, 80-90 yaşına kadar. Yaşı büyük olan kursiyerlerimiz, ‘Hiç biz yaşlıyız, bizden geçti, artık bir şey öğrenemeyiz.’ demiyorlar. Gayet meraklı gidiyorlar. Kur’an Kurslarımız kursiyerlerimiz için sanki bir sosyal alan oluyor. Çünkü bizim Kur’an Kurslarımıza katılan kursiyer bayanlar Kur’an dersinin yanında Kur’an Kursu öğreticilerimize sanki bir doktor, psikolog, avukat gözüyle bakıyor. Yani sosyal problemlerini çözebilecek insan gözüyle bakıyor. Oradaki hoca hanımlarımıza sıkıntılarını anlatıyorlar, sırlarını anlatıyorlar, hastalıklarını söylüyorlar. Orada bir kaynaşma oluyor diğer öğrencilerle beraber. Onların da 8 ay boyunca Kur’an Kurslarına gelip gitmekle çok mutlu olduklarını, keyif kazandıklarını görmekten biz de gayet memnun oluyoruz.

 

‘Grup oluştuğu sürece her saatte eğitim verebiliriz’

 

Uzun süreli eğitimlerimizde sınıf sistemi uyguluyoruz. Aynı ilkokullarda olduğu gibi temel eğitim programımız var. Temel eğitim 4 dönem oluyor 1 tane oluyor. Bunun saati haftada 18 saattir. Temel öğretim yeni başlayanlar için oluyor. Biraz durumu iyi olanlar için biz 18 saatlik programı uygulamıyoruz, onlara 6 saatlik bir program uyguluyoruz. Ona da ek program diyoruz. Bunların durumları biraz daha iyi oluyor, zamanları öbürleri kadar yeterli olmuyor. Dolayısıyla onlar için de haftada 6 saatlik ek programlarımız var. Bunlar genellikle öğleden sonra oluyor. İsteyen 12 kişilik gruplar halinde isteyenlere Cumartesi-Pazar yapabiliyoruz. Grupların oluşması halinde isteyenlere saat 17.00’den sonra hatta daha geç vakitlerde 19.007dan sonra ek program yapabiliyoruz. Grubun oluşması yeterli oluyor bu programları gerçekleştirebilmek için.

 

‘Kurslar 23 Eylül’de başlayıp 31 Mayıs’ta sona erecek’

 

Bu sene Kur’an kurslarımızda kayıtlarımız 16 Eylül’de başlayacak 23 Eylül’de kurslarımız açılacak. Ama açıldıktan sonra 1 hafta daha kayıtlarımız devam edecek. Kursiyerler, kayıtları gitmek istedikleri Kur’an Kurslarına müracaat ederek yapabilirler. Kişiler, ‘Ben Kur’an Kursu’na gitmek istiyorum.’ diye bir dilekçe yazıyor. Kayıt olmak için kimlik bilgileriyle bu dilekçe yeterli oluyor. Kurslarımız 23 Eylül’de başlayıp 31 Mayıs’ta sona eriyor. Personel eksiği olan kurslarımız için fahri görevlendirmeler yapacağız. Çok sayıda başvuru var. Bunun için 10 Eylül Salı günü İl Müftülüğümüzde bir mülakat sınavı yapacağız.” ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam