Camiler ve Din Görevlileri Haftası Dualarla Kutlandı

Camiler ve Din Görevlileri Haftası Dualarla Kutlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, camilerin ve din görevlilerinin değerini ve önemini anlatmak için, her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında  Kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası koronavirüs tedbirleri çerçevesinde Bilecik Müftülüğünce kutlandı.

İl Müftüsü Ali Erhun’un, programa katılan din görevlilerinin haftasını kutlaması ile başlayan program  Şeyh Edebali Hazretlerinin manevi huzurunda Kur’an-ı Kerim tilaveti ve  İl Müftüsü Ali Erhun tarafından yapılan dua ile devam etti

Müftü Ali Erhun ve din görevlileri Söğüt İlçesine geçerek Ertuğrul Gazi Hazretlerinin kabrini ziyaret etti. Burada Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldıktan sonra Müftü Ali Erhun tarafından dua edildi

Öte yandan; Osmanlı devleti kurulduğunda Osman Gazi adına ilk hutbeyi okuyan, Osmanlı Devleti’nin ilk kadısı ve imam-hatibi unvanını taşıyan Dursun Fakih Hazretlerinin kabri başında yapılan Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duanın akabinde;

Bilecik’te Müdafaa-ı hukuk cemiyetini kurarak Kuvayı Milliyenin silah cephane, mühimmat ve personel ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olan ve  yunan işgal kumandanının kurduğu pusuda 7 Nisan 1921 günü şehit olan Müftü Mehmet Nuri Efendi, kabri başında dualarla anıldı.

ŞEHİT MÜFTÜ MEHMET NURİ EFENDİ KİMDİR.

1885(H.1335) de Bilecik Gölpazarı ilçesi Şahinler Köyünde doğmuş. Köy halkından Mustafa Efendinin oğludur. Mehmet Nuri Efendi Bilecik’te Akmescit Müderrisi iken 2 Mart 1912 de Bilecik Müftüsü olmuştur.

İzmir’in işgal haberini alınca 21 Mayıs 1919 da İstanbul a iki ayrı telgraf çekerek Milli mücadeledeki ilk direniş adımını atmıştır.

Bilecik çevresinden Mehmet Nuri Efendi, İnegöl Müftüsü Fehmi, Yenişehir Müftüsü Hüseyin Hüsnü ve Söğüt Müftüsü Mustafa Lütfi Efendilerle birlikte Anadolu fetvasına imza atarak Anadolu uleması arasında yer almışlardır.

Anadolu’da Milli mücadelenin din adamları tarafından örgütlendiği yerlerden biri de Bilecik’tir.Şehit Müftü Mehmet Nuri efendi Milli mücadelede gözü pekliğin ve gerçek vatanseverliğin nadir örneklerinden biridir.

Milli Mücadelenin başlamasıyla birlikte Mehmet Nuri Efendi cami kürsülerinde,çarşı ve Pazar meydanlarında yaptığı etkili konuşmalarıyla vaazlarıyla halkı bilinçlendirmeye çalışmış ve düşman işgaline karşı sonuna kadar direnmeyi teşvik etmiş kendisi de bizzat bu direnişin Bilecik’teki örgütleyicisi olmuştur.

Kuva-yi milliyenin Bilecik’te teşkilatmasından Yunan işgaline kadar hatta Yunan işgalinden sonrada Mehmet Nuri Efendi Milli mücadele yolundaki faaliyetlerini şehit oluncaya kadar sürdürmüştür.

Mehmet Nuri Efendi Bilecik’te Müdafaa-ı Hukuk cemiyetini kurarak Kuva-yı milliyenin silah,cephane,mühimmat,malzeme ve personel ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olmuştur. Kuva-yı milliyenin ikmali için bizzat kendisi o günün koşullarına göre halktan yardım toplamaya çalışmıştır.

Bilecik’in Yunan işgalinden sonra Mehmet Nuri Efendi Müdafaa-i hukuk cemiyeti başkanlığı görevini Bilecik’e 20 km uzaklıkta olan Deresakarı köyünde sürdürmüştür.

Mehmet Nuri Efendinin faaliyetlerinden haberdar olan Yunan işgal kumandanının kurduğu pusuda 7 Nisan1921 günü Mehmet Nuri Efendi gözetleme sırasında şehit edilmiştir.

Kabri bugün olayın geçtiği Deresakarı köyündedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam