CAN KURTARANA YOL VER “HAYATA YOL VER”

CAN KURTARANA YOL VER “HAYATA YOL VER”

Programa Vali Ahmet Hamdi Nayir, İl Genel Meclis Başkanı Serkan Yıldırım, İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak ve çeşitli kurum amirleri katıldı.

 

YANLIŞ İHBARLAR BİR HAYATA MÂL OLABİLİR

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşması İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz tarafından yapıldı. Acil durumlar ve ambulans işleyişi hakkında miniklerin bilinçlenmesi gerektiğini belirten Yılmaz,  yanlış ihbarlar konusunda da minikleri uyardı. Kent merkezinde ve ilçelerde vaka ulaşımının çok kısa sürede yapıldığını belirten Yılmaz, “112 Acil çağrı hattı, hayati tehlikesi olmayanlar tarafından meşgul edilmedi nedeni ile gerçek acil sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve vakalara ulaşmada geç kalınmaktadır.”dedi.

“GÜVENLİK ŞERİDİ EKSİKLİĞİ VE SÜRÜCÜ HATALARI VAKAYA ULAŞIMI ZORLAŞTIRIYOR”

Yılmaz şu bilgilendirmelerde bulundu:

“Acil sağlık hizmetlerinin amacı, acil sağlık hizmeti ihtiyacı oluşan vatandaşlarımıza günün 24 saatinde ücretsiz olarak 112 Acil çağrı hattının aranması halinde en kısa sürede ulaşmak ve en uygun şekilde tedavisinin yapılabileceği bir merkeze ulaştırmaktır. Hastanın durumuna göre, iklim, coğrafi ve trafik vb. koşullar göz önüne alınarak 112 acil sağlık hizmeti sunulmaktadır.

Diğer yandan ambulansın vakaya ulaşmasında önemli sıkıntılar yaşanmaktadır. Yollarda ambulansların kullanımı için güvenlik şeridi olmaması, diğer sürücülerin ambulansa yol vermemesi ve trafik yoğunluğu gibi nedenler ambulansın vakaya ulaşmasını zorlaştırmakta olup ilimizde sağlık bakanlığımızın ülke genelinde başlatmış olduğu 112 Acil sağlık hizmetleri “Yaşama Yol Ver” medya kampanyası sayın Valimiz Ahmet Hamdi Nayir önderliğinde, 01.12.2015 tarihinde başlatılmış olup, söz konusu kampanya kapsamında;

PROJE KAPSAMINDA NELER HEDEFLENİYOR?

Minik 112 Uygulamaları ile il ve ilçe merkez ilkokul/ortaokulları gezilerek öğrencilere örnek acil vaka çerçevesinde 112 Acil Çağrı Hattının işleyişi, ambulans ve ekipman tanıtımı

Nüfusun yoğun olduğu açık alanlarda stantlar kurularak halk bilgilendirilecek

Belediye ile işbirliği kapsamında biboardların ve outdoor ekranlarının kullanımının sağlanması

Yerel medya ve basında spot filmlerin oynatılmasının sağlanması

Servis şoförleri ve taksi esnaf odaları ile görüşülerek dolmuşlara afişlerin asılması planlanmaktadır.

“VAKAYA ULAŞIM HZIINDA TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDEYİZ”

İlimizde 112 Acil sağlık Hizmet İstasyon sayısı 10, ambulans sayısı 31 olup

2014 yılı 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarımız tarafından verilen hizmet verileri ise şu şekilde:

Gelen çağrı sayısı: 190.016

Vaka Sayısı: 7.387

Bu vakaların 3.247’si il/ilçe merkezlerinden olmuştur

Kentsel vakaya ulaşım süremiz: 0-10 dakika içerisinde %95’tir.

Kırsal vakaya ulaşım süremiz: 0-30 dakika içerisinde %94’Ttür

Bu oran sağlık bakanlığımız tarafından %90 olarak belirlenmiş olup ilimiz bu ortalamanın üzerindedir.”

VALİ NAYİR: “TOPLUMUN TÜM KESMİNDEN DUYARLILIK BEKLİYORUZ”

Yılmaz’ın ardından ise Vali Ahmet Hamdi Nayir sağlığın kamu kurumları içerisindeki önemini vurgulayarak duyduğumuz  bu hizmetin yürütülmesinde aksayan hususlar varsa bunların giderilmesi için de  çeşitli kampanyalara ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Vali Nayir ayrıca gereksiz yapılan 112 acil çağrılarına dikkat çekerek bu konuda miniklere uyarılarda bulundu.

Vali Nayir ise şöyle konuştu:

Niye bu programı çocuklarla başlattık? Çocuklar bizim geleceğimiz. Bu güne kadar başardığımız bir sürü kampanyada çocuklarımızın çok önemli katkısını ve desteğini gördük.  Çocuklarımız bu hatalı kullanımların farkında olursa her ailede bir 112 gönüllüsü olarak bu yapılan yanlışı ortaya çıkartmada mutlaka olumlu tesir yapacaktır.  

Bu büyük problemin çözümünde yalnızca sağlık ve milli eğitimin işbirliği yetmez mutlaka toplumun diğer kesimlerinin de bu işin içinde yer alması lazım. Özellikle yerel yönetimlerimiz, derneklerimiz, odalarımız, taksicilerimiz, minibüsçülerimiz ve yerel basınımız da o bu konuda yapılan çalışmaya katkı sağlaması lazım.

 

“CAN KURTARAN”

Ambulans kelimesinden önce can kurtaran kelimesi yazardı. Fakat uluslar arası geçerliliğinin olması adına ambulans kelimesini kullanmaya başladık. Ama yine aklımızdan ambulansın can kurtarma aracı olduğunu çıkartmamalıyı”

Programın devamında ise miniklerin sınıflarını ziyaret eden Vali Nayir ve beraberindekiler çocuklara boyama kitapları dağıttı. Daha sonra ise miniklere özel ambulans tanıtımı yapıldı. 112 acil sağlık hizmetleri görevlileri miniklere görevlerini ve ambulansın işlevini anlatarak 112 acil servisin nasıl çalıştığı hakkında bilgi verdi.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam