ÇANAKKALE 1915 MÜZESİ GEZİCİ TIRI BİLECİK’TE

ÇANAKKALE 1915 MÜZESİ GEZİCİ TIRI BİLECİK’TE

Çanakkale 1915 Müzesi Gezici Tırı, Bilecik’te halkla buluştu.

Bilecik Valiliği’nin koordinasyonunda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün destekleriyle kente davet edilen gezici tırdaki müze, Merkez Cumhuriyet Meydanı önünde ziyaretçilere açıldı.

Açılış törenine, Vali Bilal Şentürk, Belediye Başkanı Semih Şahin, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan, Siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Gezici tırı inceleyen Vali Şentürk, burada yaptığı açıklamada tarihle ilgili görsel unsurların önemine vurgu yaparak özellikle gençlerde kalıcı etki yarattığını ve faydalı olduğunu söyledi.

Çanakkale’nin tarihte yerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Şentürk, “Burası Bilecik. Çanakkale ve Bilecik’i bir arada düşündüğümüz zaman gerçekten tarihimizden ve geçmişimizden çok önemli dersler alabileceğimiz sahnelerin yaşandığı yerleri görebiliyoruz. Görsel olması önemli. O döneme ilişkin unsurları da içinde intiba ediyor. O yönüyle bilinçlenme konusunda gençlerimizde de kalıcı etkiler bırakacağını ve faydası olacağını değerlendiriyorum. Bu tür organizasyonlara ihtiyaç olduğunu değerlendiriyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Çanakkale Savaşları Mobil Müze Projesi Organizasyon Koordinatörü Engin Karataş ise yaptığı açıklamada, “Al sancağın dalgalandığı her yerde” diyerek Çanakkale’den yola çıktıklarını belirterek 53 il gezdiklerini söyledi.
Gezici müzenin içerisinde 7 ayrı vitrin bulunduğunu aktaran Karataş, “Pandemi dolayısıyla tüm önlemleri aldığımız müzemizde bulunan vitrinlerin içerisinde tarihi eserlerimiz, belgesellerimiz ve görsellerimizi, anlam bütünlüğünü sağlayan dış sesle beraber halkımızın ziyaretine açıyoruz. Gezdiğimiz illerde beni en çok etkileyen olay Bitlis’in Tatvan ilçesinde daha önce hiç gelmemiş, hiç müze görmemiş küçük bir kardeşimizin müzeyi görünce duygu seline kapılmasıydı. Bizleri bu tür şeyler çok etkiliyor. Amacı 7’den 70’e herkese hitap ediyor ama özellikle hedef kitlemiz küçük arkadaşlarımız.” İfadelerine yer verdi.

Gezici Müze’nin bir sonraki adresi Eskişehir olacak.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam