CHP, İl Başkanını Seçti

CHP, İl Başkanını Seçti

 

155 delegenin bulunduğu kongrede 151 oy kullanıldı ve 1 geçersiz oy çıktı. Karaahmet 83 oy alırken, Sinan Baba 67 oy aldı.

            Pamukçuoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleşen kongreye CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, Eski Milletvekili Yaşar Tüzün, Orhan Yağcı, Yılmaz Demir, Gölpazarı Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, HAS Parti Bilecik İl Başkanı Muharrem Tüfekçioğlu, MHP İl Başkanı Hüseyin Köymen, Merkez İlçe Başkanı Sinan Özkeskin, İl Disiplin Kurulu Başkanı Mehmet Erdem, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, CHP il ve ilçe teşkilatları ile delegeler katıldı.

            Divan Başkanlığı’nı Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü’nün yaptığı kongrede ikinci başkan Fevzi Köse, yazman üyeler ise Nevin Tan ile Mehmet Yaprak oldu. Divan Başkanı Köprülü yaptığı konuşmada, “Ne olursak olalım bizi birleştiren ana değer CHP’nin bir üyesi olmaktır. Bizi birleştiren Atatürkçü olmaktır, aydın olmaktır. İşte bu kavramlar ışığında sorumluluğumuzu en fazla hissederek bu görevleri yerine getireceğiz. 2014 yerel seçimlerinde, 2015 genel seçimlerinde iktidara giden yol bu kongrelerden, CHP’deki bu demokrasi şöleninden geçer.” dedi.

            Konuşmanın ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Blok ve çarşaf liste konusunda Erdoğan Tüfenkçi ve Mühiddin Demirci leyh ve aleyh konusunda fikirlerini belirtti. Tüfenkçi önergenin aleyhinde konuşurken, Demirci leyhinde konuştu.

            Çalışma ve hesap raporları okunarak oybirliği ile kabul edildi. Ardından katılımcılar dilek ve temennilerini aktardı.

            Karaahmet yaptığı konuşmada, “Biz yenilik getireceğiz diyoruz. CHP’nin bir üyesi olmak CHP’nin bir bireyi olmak bir gururdur. Bu partiyi kuranlar, bu siyasi ortamı oluşturanlar, bu siyasi yelpazenin solundayız diyenler içlerinde bağımsızlık ruhu olan insanlardır. Bu süreç, CHP’nin doğuşu, dünyada hiçbir emsali ve benzeri olmayan bir sürecin başlangıcıdır.

        ‘Beni bu partiden iki kişi kovabilir’

            ‘Kongreyi kaybedersen ne yapacaksın?’ dediler. Biz CHP olarak ben bu partiden ancak kovulursam giderim. Beni bu partiden kovacak ilk kişi Mustafa Kemal Atatürk’tür. İkinci kişi Kemal Kılıçdaroğlu’dur.

            CHP esnafın, işçinin, memurun, Türkiye’nin partisidir. Türkiye CHP’dir, CHP Türkiye’dir.

            CHP’de kabuk değiştireceğiz dedik. Parti içinde demokrasiyi sağlayacağız. Hakkı olanın hakkını yemeyeceğiz. Kendisine emanet edeceğiz diye yola çıktık dedim. Parti içindeki demokrasiyi sağlayacağız. CHP’nin her ferdine ‘Bu ekip benim ekibim, bu ekip başkasının ekibi demek suretiyle yaklaşmayacağım.’ Kaldı ki ekip lafından nefret ediyorum. CHP’nin kendisi bir ekiptir.” dedi.

            Sinan Baba ise yaptığı konuşmada, “Bu partinin alt kademelerinde biz milletvekili olmadık, belediye başkanı olmadık ama ben 50 oya milletvekili kaybettim arkadaşlar. Önseçime girdim çatır çatır 50 oyla kaybettim. Kırdım bacağımı, büktüm boynumu sabah yine partideydim. Şimdi bir şey tutturulmuş, ‘Ben kaybedersem kesinlikle partiye geleceğim.’ Biz bunu 10 kere ispat etmişiz. Ben bunu söylemeyi bile çok ayıp sayarım.

            Bakın 111 oyla kaybettiğimiz belediye başkanlığı, bu kadronun çalışmasıyla oldu. Milletvekili seçiminde de aynı kadro vardı. ‘Biz önseçim yaptıramadık, genel merkeze gücümüz yetmedi.’ Peki, ben sizin gücünüzün genel merkeze zaten yetmeyeceğini biliyorum. Çünkü siz genel merkeze zaten örgüt gücünüzü taşımadınız. Bu önseçim lafını olur olupta, anlamsız, manasız, sadece siyasi rant almak için lütfen delagasyon üzerinde kimse kullanmasın.”

            Konuşmalardan sonra blok liste usulüyle yapılan seçimlerde mevcut İl Başkanı Av. A. Çağatay Karaahmet koltuğunu korurken yeni yönetim, Ali Aktepe, Fatma Aşık, Ahmet Başkan, Şinasi Çetinkaya, Ahmet Ekici, Onur Eloğlu, Nedim Er, Nadir Filoğlu, Zeliha Karasu, Özlem Koparan, Ali Olcay, Aysel Özkan, Nuran Özturp, Sevcan Erkan Saygılı, Erdoğan Tan, Halime Taşer, Uygar Tatar, Hasan Tırpan, Cihan Uysal, Ali Osman Üstün isimlerinden oluştu. ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam