CHP İL TEŞKİLATI GAZETECİLERİ UYARDI

CHP İL TEŞKİLATI GAZETECİLERİ UYARDI

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ve CHP Bilecik İl Başkanı Şinasi Çetinkaya gerçekleştirdiği basın açıklamasında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasının gazetecilik haklarına karşı yapılmış bir hareket olduğunu dile getirdi.

“O SİLAHLAR TÜRKMENLERE GİTMİYOR YEMİNİNİ EDEN BAŞBAKAN YARDIMCISI TÜRKEŞ”

CHP İl Başkanlığı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında açılış konuşmasını yapan Tüzün, ulusal basında görev yapan ve yaptıkları haberler neticesinde tutuklanan Dündar ve Gül’ü örnek göstererek yerel basın mensuplarının da dikkat etmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Tüzün,Dündar ve Gül'ün Suriye’ye giden  mit tırlarıyla ilgili haber yapmalarının ardından tutuklanmalarını ise şu şekilde değerlendirdi. “Şunu altını çizerek söylemek istiyorum ki geçmişte özellikle AKP’nin dışında siyaset yapan, bugün AKP hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan sayın Türkeş’in bütün ulusal kanallarda, vatandaşımızın huzurunda Yemin ediyorum ki, vallahi de billahi de o silahlar Türkmenlere gitmedi yani o silahlar IŞİD’e gitti diyerek ulusal basın aracılığıyla halkımıza söyleyenleri bugünkü siyasi iktidar Başbakan Yardımcısı yapmıştır.

Eğer sayın Can Dündar’ın ve sayın Erdem Gül’ün başına gelenleri bugün kamuoyuna açıklaması  gereken kişi  sayın Tuğrul Türkeş’tir. O gün yemin edip vallahi de billahi de bu silahlar Türkmenlere gitmiyordu IŞİD’E gidiyordu diyen bir siyasetçinin söylediklerini ulusal basına taşıyan iki gazetecinin tutuklanmasını kabul etmemiz mümkün değildir. O nedenle bugün ulusal gazetecilerin başına gelenler yarın sizlerin de başına gelebilir. Bu duygu ve düşüncelerle gazetecilerin, bu haberleri yapanların daha özgür, daha inançlı, daha başarılı bir şekilde haberlerini taşıyabilme adına başta Bilecik’teki tüm gazeteci camiasına, gazeteci arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. İnanıyoruz ki hak ve adalet en kısa zamanda yerini bulacaktır. Sayın Can Dündar ve sayın Erdem Gül’ün ilk duruşmalarında beraat edeceklerine inanıyorum.”

TÜZÜN BASIN MENSUPLARINI UYARDI

Amaçlarının gazetecilerin başına gelenleri yerel basınla paylaşmak olduğunu belirten Tüzün son olarak ise şunları kaydetti:

“Bu konuda sizden özel destek istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu baskı ve zulmün hukuk sisteminin siyasallaşması yüzünden. Türkiye’de hukuk herkese lazım.  Bugün onların başına gelenler yarın sizlerin başına da gelebilir. Bunun gelmemesi noktasında Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik teşkilatı olarak bir uyarı yaptı. Bugün genel merkezimiz Cumhuriyet Gazetesi’nin bölge temsilciliklerinde, Ankara Bölge Müdürlükleri’nde, İstanbul Bölge Müdürlükleri’nde buna benzer basın açıklamalarında bulunacaklar. Biz de Bilecik olarak bu noktada bir basın açıklamasında bulunduk.  

Özgür basının daha özgür bir şekilde görevini yapmasını temenni ediyoruz. Can Dündar’a ve Erdem Gül’e tekrar geçmiş olsun diyoruz. İnşallah en kısa zamanda bizlerin ve sizlerin yanında olurlar diye düşünüyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam