CHP, Kuruluşunu Kutladı

CHP, Kuruluşunu Kutladı

CHP Merkez İlçe Başkanlığı önünde toplanan partililer, Tevfikbey Caddesi üzerinden grup halinde yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Cumhuriyet Meydanı’nda CHP İl Başkanı Çağatay Karaahmet tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan İl Başkanı Karaahmet, partililere seslenerek, “Cumhuriyet Halk Partili olmakla gurur duyun” dedi.

 

“Partimizin dünyada eşi ve benzeri yok”

 

Karaahmet yaptığı konuşmada şunları aktardı:

“Bugün bildiğiniz gibi 9 Eylül, Cumhuriyet Halk Partisi’nin, partimizin kuruluş yıldönümü. Aynı zamanda da Türk ulusal mücadelesinin zaferle taçlandığı, ülkeden emperyalist güçlerin kovulduğu, İzmir’den denize döküldüğü kutsal bir gün ve partimizin de kuruluş yıldönümü. Hepimiz Cumhuriyet Halk Partisi’nin üyeleriyiz, hepimiz Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönül vermiş insanlarız. Bu partinin neferleriyiz ve bizler bu partiye üye olmaktan onur duyuyoruz, gurur duyuyoruz. Ne için? Partimizin dünyada eşi ve benzeri yok. Devletler siyasi sistemler kendi siyasi partilerini oluştururlar ancak Cumhuriyet Halk Partisi kurulduktan sonra devlet kurmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi yine ulusal kurtuluş mücadelesi vermiş parçalanan bir toplumdan, hasta adam adı verilen bir topluluktan yeni bir halk, yeni bir ulus meydana getirmiş ve bu ulus ilk kez ve ilk kez dünyada 7 düvele karşı emperyalist mücadeleyi kazanmıştır.

Yine aynı şekilde Cumhuriyet Halk Partisi dünyada benzeri olmayan ve ilkleri taşıyanları gerçekleştirmiştir. Bakınız devlet kurmuş, bakınız emperyalizme karşı silahlı mücadeleye girişmiş ve bunu kazanmış. Bakınız yine aynı şekilde mensubu olduğumuz bu parti Türkiye’de sıfır denilen toplumdan devrimleri gerçekleştirmiş. Sanayi devriminden, aydınlanma devrimine kadar. Aç olan, fakir olan halkı, bilgiye aç olan, bilgiye fakir olan halkı belli bir seviyeye getirmiş. Bu seviyeyi gerçekleştirdikten sonra, bu seviyeye geldikten sonra milli şef önderliğinde ‘Hayatta ki en büyük zaferim en büyük yenilgimdir’ ilk kez ve ilk kez bu coğrafyada çoğulcu demokrasi, çok partili siyasi sistemi ve bu getirdiği yenilik yıllarca tek parti olarak devam ettiği iktidarını alkışlarla muhaliflerine ama kendi içinden doğurduğu muhaliflerine devretme şansını yakalamıştır. Elini sıkarak ve aynı şekilde kutlayarak kendi makamını terk ederek iktidarını kendi oluşturduğu düzende kendi oluşturduğu çok partili sistemde muhalefet ona partiye ikram etmiştir, vermiştir. Bakın bunun da dünyada hiçbir örneği ve eşi yoktur. İstese Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk de bugünkülerin yaptığı gibi diktasını kurabilir istese milli şef de tek başına tek parti iktidarını devam ettirebilirdi.

 

‘Bu partiye üye olmakla gurur duyun’

 

Yine gurur duyun yine onur duyun bu partiye üye olmakla. Diğer bir dünyada eşi benzeri olmayan çalışma. Bakın sıfır aldığı coğrafyada yabancılar 1299 Magna Carta’yla demokrasiyi yakalarken bizler 1920’lerde elde ettiğimiz demokrasiyi 1950’lerde yaklaşık 30 yıl sonra siyasi yaşama dönüştürebildik. Ondan sonra başka bir lider çıkmış. Özgürlükçü, işçi haklarını tanıyan toplu sözleşmeli anayasayı getirmiş, ‘Su kullananın, toprak işleyenin.’ demiş. Bu partinin siyasi yelpazesinin solunda olduğunu tüm dünyaya ve Türkiye’ye haykırmış. Türkiye’de iktidar olmuş bu parti. Ondan sonra başka bir lider gelmiş. Faşist iktidarlara karşı, darbelere karşı Cumhuriyet Halk Partisi ayakta durmuş tekrardan toparlanmış, tekrardan kurulmuş.

Bakın en büyük eser ise Türkiye’nin kansız işgalini süngüsüz işgalini 1 Mart tezkeresiyle engellemiştir. Dahasın da ne olmuş? Gelinen noktada Cumhuriyet Halk Partisi şimdiki lideriyle beraber Türkiye’de bütün olumsuzluklara, bütün engellemelere rağmen iktidara yürüyen bir parti haline gelmiştir. O yüzden siz değerli Cumhuriyet Halk Partililer bu partiye üye olmakla, bu partinin bir ferdi olmakla, bu partinin bir neferi olmakla gurur duyun, onur duyun.

Gelinen noktada Türkiye yaklaşık 10 yıldır bir ceberut iktidarla, bir kurgulanmış iktidarla, okyanus ötesinden zamanında süngüyle çıkartılan emperyalist güçlerin kurgusuyla Türkiye’de yaklaşık 30 yıldır, 40 yıldır oynanan oyunlar üzerine sonuçta fırsat bilip iktidar olabilmektedir. Gelinen noktada planlandığı gibi, kurgulandığı gibi iktidar ülkenin tüm kurumları üzerinde oynanmaya başlanmış. Bu süreç üniversitelerin ele geçirilmesinden, yasama yürütmenin ele geçirilmesinden, cumhurbaşkanlığı makamından, anayasa mahkemesine kadar hatta ve hatta devlet kurumlarında kadrolaşmadan, okullardaki kadrolaşmalara kadar, öğrenci yurtlarına kadar, işçi birliklerine, sendikalara kadar her yeri ele geçirme uğraşı içerisine gelmiştir. Gelinen noktada ne yazık ki benim canım ülkemin, benim güzel ülkemin, bu güzel vatanın süngüyle kazanılan topraklar yabancılara peşkeş çekilir iken sanki iktidar partisiymişiz gibi bizleri eleştiren bu iktidar bizim yaptıklarımızı satarak tüketme yoluna gitmiştir.

 

‘Birlik beraberlik içerisinde olmazsak iktidarın tek alternatifi olarak bizim de şansımız azalır’

 

Bu manada ben çok umutsuz değilim. Gelinen noktada bizler eğer umutsuz olursak bizler eğer kendi içimizde mücadeleye devam edersek ve bizler bir birlik bütünlük içerisinde olduğumuzu net ve açık olarak dışarıya bildirmezsek göstermezsek elbette kendi kapımızın önünü süpürmezsek bu iktidarın tek alternatif olarak bizim de şansımız azalır. Ancak ve ancak bu iktidarın yine diyorum tek alternatifi ve Türkiye’de kuşatılmayan ele geçirilmeyen tek kale Cumhuriyet Halk Partisi’dir ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin açıklıkla söylüyorum net olarak söylüyorum, önümüzdeki yerel seçimlerde iktidarı zorlama şansı ve iktidarın tek alternatifi olduğu kamuoyu yoklamalarıyla açıktır, nettir. Bizler şu anda sadece kendi ilimizden örnek veriyorum geçen günlerde gazetelerde yer alan kamuoyu yoklamalarında şu anda Bilecik’te birinci partiyiz. Bunun gururunu ve bunun sevincini yaşıyoruz.

 

‘Kutlamaların bir sergi açılışına sıkıştırılmasını üzüntüyle karşılıyoruz’

 

Gelinen noktada elbette şu anda Bilecik’te belediyeyi yürüten, siyasi iktidarın eleştirilecek pek çok noktası vardır. Unutturulmaya çalışılan cumhuriyet değerleri 2-3 gün önce geçirdiğimiz Bilecik’in kurtuluş törenlerinde de bir emsalini yaşamıştır. Burada bunu da söylemeden geçemeyeceğim. Ne yazık ki milli mücadelemizle ilgili, Atatürk’ün yaptığı devrimle ilgili elde edilen bütün değerler tüketilmeye giderken Bilecik’in de kurtuluş şenlikleri milli bayramlar gibi, hükümetin uyguladığı politika gibi yok edilmeye başlandı. Stadyumda 3-4 gün kutlanan Ahilik Şenlikleriyle birleştirilen Edebali Şenlikleriyle birleştirilen Bilecik’in kutlaması, milli kurtuluş gününün kutlanması bir güne ve dahası bir sergi açılışına bali edilmiş ve böyle geçiştirilmiştir. Buradan kuruluş günümüzden Bilecik’in siyasisine Bilecik’i yöneten şu anda iktidarına ve belediyesine bu günün kutlamasıyla ilgili sıkıntılarımızı ve üzüntülerimizi bir kez daha iletmek istiyorum.

 

‘Önümüzdeki seçimlerde iddialıyız’

 

Aynı şekilde önümüzdeki seçimlerde iddialı olduğumuzu ve Bilecik’in girilecek olan bütün seçim bölgelerinde yerel seçimleri kazanacağımızı ve ondan sonra da genel seçimlerin kapısını aralayacağımıza adım gibi eminim. Bu konuda birlik ve beraberlik içinde bu yola girersek de başarılı olacağımızdan eminim. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin 9 Eylül cumhuriyet halk partisinin kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.”

Törene, CHP Bilecik eski Milletvekili Yaşar Tüzün, Gölpazarı Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, il ve ilçe teşkilatları üyeleriyle partililer katıldı. ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam