CHP YENİDEN “BAŞKAN GÜLTEKİN” DEDİ

CHP YENİDEN “BAŞKAN GÜLTEKİN” DEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik 35. Olağan kongresi gerçekleştirdi.

Kültür Sitesi’nde gerçekleşen kongrede tek listeyle gidildi. Mevcut Merkez İlçe Başkanı Gültekin Çalışkan’ın tek aday olduğu kongrede  Çalışkan, toplam 192 delegeden 102’sinin geçerli evet oyunu alarak bir kez daha başkan olmaya hak kazandı. Oyların 3’ü geçersiz sayılırken 87 delege de oy kullanmadı.

KONGREDE SÜRPRİZ İSİMLER

Kongreye Bilecik İl Genel Meclis Başkanı Serkan Yıldırım, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Salih Elmas,  Bilecikspor Kulübü Başkanı İsmail Cinoğlu, ADD Başkanı Feyzi Köse, Bilecik Giyim ve Mensucat Odası Başkanı Haşim Balcı, Yiyecek Maddesi Satan Esnaflar Odası Başkanı Ahmet Subaşı, partinin seçilmiş belediye başkanları,  STK  temsilcileri ilçe başkanları, il genel meclisi üyeleri, belediye meclis üyeleri ve delegeleri de katıldı.

PM ÜYESİ GÜLTEKİN’DEN SES SOLUK ÇIKMADI

Kongrede diğer bir dikkat çeken nokta ise parti meclis üyesi Didem Gültekin’in katılmaması oldu. Ak Parti ve MHP’den bile en azından çiçek gelmesine karşın Gültekin’in katılmamakla kalmayıp ne çiçek ne de telgraf göndermemesi dikkat çekti.

YÖNETİM KURULU

 Divan Başkanlığını Milletvekili Yaşar Tüzün, Divan Katip Üyeliklerini Belediye Meclis Üyesi Seyfi Özgen ve Kadın Kolları Eski Başkanı Necla Eker'in yaptığı, kongrede başkan Çalışkan’ın yönetim kurulu listesi ise şu isimlerden oluştu:

ASİL Meral Açık, Turgay Işık, Ertuğrul Beler, Faruk Çeker, Cengiz Çevik, Semiha Doma, Melih Karaçam, Sabri Kaya, Hüseyin Korkman, Abdullah Olcay, Murat Özdemir, Hatice Potur, Cihat Sargıl, İsmail Şahin

YEDEK: Osman İçöz, Mustafa Avcı, Yasemin Şat, Nuri Ceyhan, Serpil Yücel, Barış Kahraman Kaylan, Saim Karakuş, Semih Turan, Ebru Çimen, İsmail Erol, Bedriye Eda Topçu, Mustafa Ünsal, Vahit Budak, Bahattin Çiçek 

 

TÜZÜN 5 ARALIK’IN ÖNEMİNİ VURGULADI

Kongrede konuşan Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, konuşmasına 5 Aralık gününün anlam ve önemine değinerek başladı. Tüzün şöyle konuştu:

“Bugün 5 Aralık. 5 Aralık bir çok Avrupa ülkelerinde bu haklar kadınalrımıza verilmezken Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından  Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını tanıdığı bir gün. 81 yıl önce birçok Avrupa ülkesinde bu haklar tanınmazken Türkiye’de çağdaş Cumhuriyet’te bu hakların tanınmasının onurunu yaşayan sayın Türk kadınları gününüz kutlu olsun.

“ATATÜRK’ÜN İLİMİZE GELİŞİ GEREKTİĞİ GİBİ KUTLANMADI”

5 Aralık aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bilecik’e ziyaret ettiği gündür. Tam 95 yıl önce Anadolu aydınlanması döneminde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilimize teşrif ettiği gündür. Sabah bu etkinlikleri gerçekleştirdik. Gereği şekilde bu etkinliklerin yapılmadığını da gözlemledik. Ama merkezi ve yerel iktidarın bu anlayışı topluma nasıl yansıttığını bir kez daha gördük. Bıkmayacağız, usanmayacağız. Aydınlık günlere Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerelde ve geneldeki iktidar günlerinde 5 Aralık Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bilecik’e gelişi daha görkemli bir şekilde kutlanacağının sözünü veriyoruz.

BÜYÜK KONGRE 16-17 OCAK’TA

Biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak partimizin de tüzüğü gereği 2 yılda bir olağan kongre takvimlerini gerçekleştiriyoruz. Parti meclisimiz ve merkez yönetim kurulu tarafından alınan kararlar gereğince öncelikle mahalle ve köy delege seçimleri, sonra  belde başkanları seçimi, ilçe kongreleri,  il kongresi, 16 ve 17 Ocak’ta da büyük kurultayımızı  gerçekleştireceğiz. Kurultayımızda genel başkanımızı ve merkez yönetim kurulu üyelerimizi ve parti emclis üyelerimizi seçeceğiz. Bu takvim doğrultusunda Bilecik’imizin 8 ilçemizin bugün 7.’sini gerçekleştirdiğimiz bir kongrede toplanmış bulunuyoruz. Başta İnhisar ilçemizde, Söğüt ilçemizde, Osmaneli ilçemizde, Pazaryeri’nde, Gölpazarı’nda ve Yenipazar ilçelerimizde kongrelerimizi tamamladık. Bu kongreler Türkiye’nin içinde bulunduğu zor dönemlerden geçtiği bu günlerde Cumhuriyet Halk Partisi’ne bu şekilde coşkulu bir katılımın olması kuşkusuz bizlere onur vermiştir.

 

“KONGREMİZ HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN”

Bugün merkez ilçe kongremizi gerçekleştiriyoruz. Bozüyük ilçe kongremizi de gerçekleştirdikten sonra olağan il kongremizi yapmış olacağız. İlçe kongrelerimiz bittikten sonra il kongrelerimizin tarihi belli olacak. O tarihte de il kongremizi gerçekleştireceğiz.

Kongremizin başta ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

“BELEDİYE BAŞKANLIĞI YOKSA BAŞARI DA YOK”

Kongrenin devamında ise Gültekin Çalışkan hesap raporunu okudu. Bir kongre döneminde 7 seçim  atlatmalarının en büyük faaliyet vraporu olduğunu belirten Gültekin,ayrıca “yerelde belediye başkanlığını almadığımız sürece kendimizi başarılı saymayacağız” dedi.

Çalışkan şöyle konuştu:

“30 Temmuz 2013’te olağanüstü kongreyle göreve başladık. Önümüzde 2014 yerel seçimleri vardı. Cumhuriyet Halk Partisi aday çıkartamaz dendiği zaman 4 tane birbirinden değerli aday adayımız çıktı. Bu aşamada ön seçim istedik fakat yaptıramadık. Sonuçta belediye başkan adayımızı belirledik ve yerel seçimlere girdik.  Yerel seçimler neticesinde Vezirhan beldemizde merkez ilçe başkanlığımızın doğru aday tespitiyle birlikte Vezirhan belde belediye başkanlığını ilk defa kazandık ve Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını Vezirhan belediyesinin göklerine çektik. 1 adet il genel meclis üyesi aldık. 1 adet belediye meclisi üyesi aldık fakat maalesef belediye başkanlığında başarısız olduk. Bundan sonraki sürecimiz genel seçimlerdi. 2014’te Cumhurbaşkanlığı seçimini atlattıktan sonra 2015 yılında 7 Haziran milletvekilleri seçimleri yaklaşıyordu. Ben ve ilçe başkanı arkadaşlarım, seçilmiş tüm arkadaşlarımızla birlikte bir ön seçim çalışması yaptık ve dosyamızı genel başkanlığımıza sunduk. Bizim bu katkı ve çabalarımızla, en sonunda genel başkanımızın da onayıyla ön seçim aşamasını gerçekleştirdik ve başarının birinci adımını atmış olduk. 7 Haziran seçimlerini  ön seçimde aday olan sayın Yaşar Tüzün’ü milletvekili olarak meclise gönderdik.

300 KAYIT, 100’E YAKIN İSTİFA

1 Kasım’daki erken genel seçimle birlikte tekrar seçime girdik ve tekrar milletvekili çıkarttık. Bu merkez ilçemizin ve yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla birlikte bir kongre döneminbde 7 tane seçim dönemi geçirmek demek. Ben başka türlü faaliyet raporu bilmiyorum.

Şunları da söylemek adet olmuş; 300’e yakın üye yazımı gerçekleştirdik. 100 küsüre yakın da istifa dilekçesi geldi. İstifa dilekçelerinin çoğu iş yüzündendi.  Başarılı mıyız, bir nebze başarılıyız. Ama hala başarısızız. Bilecik’te yerel seçimlerde belediye başkanlığını kazanmadığımız sürece kendimizi başarılı saymıyoruz. “

 

Okunan hesap raporunun oy birliğiyle kabul edilmesi, İlçe Başkanı ve İlçe Yönetim Kurulu ‘nun oy birliğiyle aklanması ve İl Başkanı Çetinkaya’nın konuşmasıyla kongre sona erdi.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam