CHP’DE ERDOĞAN TÜFENKÇİ İL BAŞKANLIĞINA ADAYLIĞINI AÇIKLADI

CHP’DE ERDOĞAN TÜFENKÇİ İL BAŞKANLIĞINA ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Bilecik’te kongreler sürecini ilçeler bazında tamamlayan Cumhuriyet Halk Partisi’nde, Merkez İlçe ve İlçe Başkanların belirlenmesinin ardından, şimdi sıra İl Başkanlığına geldi. Bu süreçte 9 Şubat 2020’de gerçekleştirilecek olan Chp Olağan Kongresinde, Erdoğan Tüfenkçi İl Başkanlığına adaylığını açıkladı.

Partiye yeniden bir canlılık kazandırmak, parti içi demokrasiyi alabildiğine geliştirmek, örgütlerin bağımsızlığını, kendi bünyeleri içerisinde her türlü kararları ve tavırları alabilmelerini sağlamak ve geliştirmek anlamında yeni bir yapılanmaya ve anlayışa ihtiyaç olması nedeniyle böyle bir tavır sergilediğini ve aday olduğunu açıklayan Erdoğan Tüfenkçi, gerçekleştirilen basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu partiyi, sözüm ona çok kısa süreli ele geçirmiş olanlar olabilir”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin, masa başında kurulmuş bir parti olmadığını ifade eden Tüfenkçi; “Kanla, mücadele ile yoğrulmuş, Kuvayi Milliye ruhu ile kurulmuş bir partidir. Bu partiyi, zaman zaman kendi keyfine göre sözüm ona çok kısa süreli ele geçirmiş olanlar olabilir. Bu partiyi tarihi süreçler içerisinde kendi amaçları doğrultusunda kullanmaya çalışmış insanlar olabilmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi, diğer şişirme partilerin içerisinde yüz yıldır dimdik ayaktadır. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran partidir.  Dolayısıyla ne iç ne de dış hiçbir güç, Cumhuriyet Halk Partisi’ni yok edemez” dedi.

“Aday olmamda kişişel egom yok.”

Aday olmasının temelinde kişisel egosunun ve birilerinin vesayetinin olmadığını ifade eden Tüfenkçi, “Ben demiyorum ki ‘Ben İl Başkanlığını istemiyorum ama beni ilçe örgütlerim çok istiyor. Ondan dolayı örgütleri kıramıyorum, aday oluyorum.’ Bilecik’te Cumhuriyet Halk Partisi’nin tabanında bir konsensus oluşmuş ve bunun sonucunda denilmiş ki ‘artık Bilecik’te Cumhuriyet Halk Partisi’nin yapılanmasında bir takım değişikliğe gitme zorunluluğu oluştu.’ Bunu söyleyenler partiye yıllarca emek vermiş, parti için çalışmış çabalamış partinin duayenleridir. Bu bağlamda partimizin ileri gelenleri, yeniden yapılanma doğrultusunda ben deniz Erdoğan Tüfekçiye, partinin tavırlarını ve düşüncelerini temsil etmek adına görev vermişlerdir. Ben de hiçbir şekilde ‘bu görevi istemiyorum’ falan demeden bu görevi seve seve ve başarıyla yapabileceğime inandığımı belirttim. Nitekim Türkiye’nin şartlarını değerlendirdiğimizde bu gerçekten ciddi anlamda ihtiyaç vardır” dedi.

“Mevcut tek adamlı iktidar, artık bu süreci devam ettiremeyecek.”

Türkiye’de önümüzdeki süreç içerisinde çok ciddi bir seçime girileceğini ifade eden Tüfenkçi; “çünkü Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar artık bu yükü taşıyamayacak duruma gelmiştir. Mevcut tek adamlı iktidar, artık bu süreci devam ettiremeyecek. Dolayısıyla yakında mutlaka baskın bir seçim gelecektir. Bu seçimde, tarihte her zaman Türkiye Cumhuriyeti devleti ne zaman darda kalsa, başvurulan kurum, Cumhuriyet Halk Partisi olmuştur ve yine Cumhuriyet Halk Partisi’ni tarihi bir görev beklemektedir.  Yıllardır tek adam hegemonyasının Türkiye Cumhuriyeti’ne yüklediği zulüm, Cumhuriyet Halk Partisi ve halk tarafından kırılacaktır” dedi.

“Tek adam yönlendirmesi partide etkin olur ise partide canlılık olmaz.”

Cumhuriyet Halk Partisi örgüt yapısının kendi içerisinde demokratik bir yapıya kavuşmasının gerektiğini ifade eden Tüfenkçi; “Partinin ve örgütün canlılık sergilemesi gerekmektedir. Eğer vesayet veya tek adam yönlendirmesi partide etkin olur ise partide canlılık olmaz. Organizma ölür ve yenilenme olmaz. Partide yığınla genç var; yığınla çok yetenekli insanlar var. Onların önünü açma zorunluluğumuz vardır.  Cumhuriyet Halk Partisi hem ideolojik anlamda üretken olmalı hem de insancıl malzeme açısından üretken olmalı” dedi.

“Yangından mal kaçırırmış gibi daha Merkez İlçe seçimleri bitmeden adaylık açıklamak neden?”

İl başkanlığı seçimleri sürecinde daha Merkez İlçe seçimleri bitmemişken adaylık açıklanması üzerine eleştirilerde bulunan Tüfenkçi; “Partimizin içerisinde bir takım temayüller vardır. İlçe kongreleri yapılır ve ardından İl kongreleri yapılır. İl Kongresinde aday olacak adaylar, alt yapı çalışmalarını yaparlar, ilişkilerini güçlendirirler ve ondan sonra aday olacaklar ise ilçe kongrelerinin bitiminden sonra İl Başkanlığına gelirler ve otururlar, bütün partilerle birlikte kararlarını açıklarlar ve aday olduklarını belirtirler. Bu iş böyle olur. Ama ne yazık ki bu dönemde bu süreçte bunu göremedik. Merkez ilçe kongresi daha bitmeden, seçimlere geçmeden, sonuçlar belli olmadan bir arkadaşını çıktı, hiç hesapta olmayan bir tavır sergilendi ve il başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Bu ne anlama geliyor? Bu acelecilik neden? Seçimlerden sonra İl Başkanlığı binamızda, şenlik içerisinde açıklamamızı yapabilirdik. Acaba bir şeylerden mi çekiniyoruz? Sözüm ona toplumda söylenilen laflar üzerine, bir takım şeylerin önüne geçmek için alelacele, yangından mal kaçırırmış gibi daha Merkez İlçe seçimleri bitmeden adaylık açıklamak neden? Bunun karşısında ben, partimizin temayüllerine uygun olarak, gerekli zamanı bekleyerek ve partimizin ileri gelenlerini de haberdar ederek adaylığımı açıklıyorum” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam