ÇİFTÇİLERE 5 TON YONCA TOHUMU TEMİN EDİLDİ

ÇİFTÇİLERE 5 TON YONCA TOHUMU TEMİN EDİLDİ

Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Koronavirus (Covid-19) salgını döneminde çiftçilerin kaliteli ve ucuz tohuma erişimini kolaylaştırmak ve üretimde devamlılığı sağlamak amacı ile çeşitli projeleri hayata geçirdi.

Bu projelerden birisi olan ”Üretken Köy Projesi” kapsamında; Bilecik Merkez, Osmaneli, Söğüt,  Bozüyük ve Gölpazarı ilçelerinden toplamda 127 çiftçiden 5(Beş) tonluk ”Sertifikalı Yonca Tohumu” talebi alındı, Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla piyasa fiyatının yüzde 30’u oranında indirimli olarak temin edilen ”Sertifikalı Yonca Tohum”ları ilgili üreticilere teslim edildi.

“Yem bitkileri tohum desteği veya düşük maliyetli tohum temini sağlıyoruz”

“Sertifikalı Yonca Tohumları”nın teslim edilmesinin ardından açıklamalarda bulunan Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş, çiftçilerin salgın kurallarına uyarak üretimlerini gerçekleştirmeleri gerektiğini ifade etti. Müdür Yoldaş, “Çiftçimizin, Pandemi nedeni ile alınan tedbirlere azami derecede uyarak tarımsal üretimini devam ettirmesi ve bir yandan da kaliteli tohuma piyasa fiyatından daha ucuza ulaşması açısından bu çalışmayı başlattık.Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla piyasa fiyatının yaklaşık yüzde 30’u oranında temin ettiğimiz Sertifikalı Yonca Tohumlarını üreticimize ulaştırdık. Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Camiası olarak üreticimize katkı yapmak ve Tarımsal Üretimimizi arttırmak için her koşulda büyük bir özveriyle çalışmaya devam ediyoruz.  İçinde bulunduğumuz Koronavirus (Covid-19) salgını döneminde de bunu yapıyor ve çiftçimizin en büyük destekçisi oluyoruz. Bu maksatla İl Müdürlüğümüzce geliştirilen ve uygulanan sayısız projelerimizden biri olan Üretken Köy Projesi -Yem Bitkileri Üretimini Yaygınlaştırma Alt Projesi kapsamında yapılan eğitim çalışmaları ve yem bitkileri tohum desteği veya düşük maliyetli tohum temini sağlıyoruz.  Bununla beraber İlimize bağlı 244 köyde hayvancılık ile iştigal eden çiftçilerimizden Silajlık Mısır tohum talepleri alınıp Bakanlığımıza finansal destek sağlanması amacıyla sunulmuştur. Bakanlığımızın imkânları çerçevesinde İl Müdürlüğümüze bu maksatla ödenek tahsis edilmesi halinde,  çiftçilerimize belli bir kısmı hibeli olarak çiftçilerimizin bu talepleri de karşılanacaktır  Bundan sonraki süreçte de Bilecikli çiftçilerimizin Bakanlığımızın ve Valiliğimizin verecekleri ödenek çerçevesinde sağlanacak desteklerden azami ölçüde faydalanması için yoğun girişimlerimiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam