• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ÇİFTÇİLERE  SİRKE SİNEĞİ İLE MÜCADELE AMAÇLI ELMA SİRKESİ DAĞITILDI

ÇİFTÇİLERE  SİRKE SİNEĞİ İLE MÜCADELE AMAÇLI ELMA SİRKESİ DAĞITILDI

Yeniköy, Örenköy ve Deresakarı Köylerinde sirke sineği ile mücadele amaçlı elma sirkesi çiftçilerimize dağıtıldı. Örenköyde başlıyan programda Sirke Sineğine karşı biyoteknik mücadele amaçlı elma sirkesi çiftçilere dağıtıldı. Dağıtıma İl Müdürü Necmettin Yoldaş ile Bitkisel Üretim teknik personeli ve üreticilerimiz katıldı. Üreticilerimize Sirke Tuzaklarının nasıl hazırlanacağı metod demonstrasyonu ile İlgili bilgi verildi.

İl Müdürü Necmettin Yoldaş, Bilecik Valiliği katkılarıyla hazırlanan Kiraz Sirke sineği İle Biyoteknik Mücadele Projesi kapsamında kiraz üreticilerine  3 köyde 8.000 litre elma sirkesi dağıtımı yapıldığını belirtti. Bu proje ile üretim sezonu boyunca çalışmaların devam edeceğini söyleyen İl Müdürü Necmettin Yoldaş, projenin kiraz üreticilerine hayırlı olması temennilerinde bulundu ve Başta  Vali Bilal Şentürk olmak üzere projede emeği geçen herkese teşekkür etti. Daha sonra Deresakarı köyünde kiraz üreticilerine sirke dağıtımı ve Sirke Sineği İle ilgili bilgiler verildi. Proğram Yeniköyde Elma sirkesi Dağıtımı yapılmasıyla sonlandı.

Üreticilerle bir süre sohbet eden İl Müdürü Necmettin Yoldaş konuyla İlgili şunları söyledi; “Geçen yılda ülkemizde sorun olmaya başlayan ve kanadı benekli sirke sineği olarak isimlendirilen polifag (birçok bitkide zarar verebilen) zararlı Drosophila Suzuki ilimizde 2018 yılında tespit edilmiş olup, ilimiz için oldukça stratejik ürünlerden olan kirazda oldukça tehlikeli olmakla beraber birçok üründe zarar vermektedir. Zamanında meyve olgunlaşmaması, olgun meyvelerde ise yumurta bırakarak sonrasında larva zararına sebep olmaktadır.

Ayrıca kiraz sirke sineğinin kimyasal mücadelesinde  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın spinosad etken maddesine geçici kullanım izni  bulunmaktadır. Kiraz sirke sineği tam hasata yakın olgunlaşmış meyvede zarar yaptığı için tüketici sağlığı açısından kalıntı riskinin olmaması istenmektedir.. Toplu olarak sirke dağıtımı ile kimyasal mücadele masrafını azaltmak, üründe kalıntıyı önlemek ,çevre kirliliği ve faydalı böceklerin korunması amaçlanmaktadır.

Doğru zamanda uygun yöntemle üreticilere  bu zararlı organizmaya karşı nasıl mücadele etmeleri gerektiği konusunda  bilinçlenmeleri  hedeflenmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam