“Çocuksuz Oyuncak, Oyuncaksız Çocuk Kalmasın

“Çocuksuz Oyuncak, Oyuncaksız Çocuk Kalmasın

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, “Gerçekten Bilecik’te bir ilki daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde kolektif bir çalışma geleneği oluşturma çerçevesinde çocuklarımızın hayatında son derece önemli olan bir oyuncak kampanyasına başlıyoruz. Bir oyuncak, bin umut projesi kapsamında hocalarımız, Milli Eğitim Müdürümüz bizlere bu projeyi sunduğunda hakikaten çok cezp edici geldi.

 

‘Çocuklarımız her şeyimiz’

 

Biliyorsunuz çocuklarımız her şeyimiz. Çocuklarımızı geleceğe hazırlama noktasında tüm aileler, anne-babalar var gücüyle çaba harcıyorlar ama bazı imkansızlıklar sebebiyle çocukluğunda doyasıya oyuncağa ulaşamayacak yavrularımıza bu anlamda bir fırsat doğacağını düşünüyorum. İnşallah bu proje sonucunda temennimiz çocuklarımızın her biri istediği derecede, doya doya oyuncaklara kavuşsunlar. Oyuncaklarla oynadıktan, hevesleri gittikten sonra yeniden başka çocukların oynamasına fırsat tanısalar bu şehir içerisinde de bir kaynaşmayı, birliği ve beraberliği de teşkil edeceğini düşünüyorum. Bu anlamda çalışan tüm arkadaşlarımıza, Derneğimize, Milli Eğitim Müdürümüz başta olmak üzere Mili Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum. Projenin hayırlı uğurlu olmasını rica ediyorum. Biz belediye olarak üzerimize ne düşerse çocuklarımızın geleceği noktasında bunları yapmaya çalışacağız. İnşallah bu geniş bir alana yayılır ve ileri doğru da bu dediğimiz alanları daha da genişletiriz. Ben çok tutacağını ve herkesin bu projeye katkı sağlayacağını düşünüyorum. Hayırlı uğurlu olsun diyorum.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman ise projeyle ilgili şunları söyledi:

“Çocuklarımızda birazcık daha farkındalık oluşturmak, ihtiyaçlarının fazlası olanları ihtiyaç olanlara verebilmek amacıyla olabildiğince öncelikle ilimizde eğer daha fazla toplanırsa ihtiyaç olan illere de göndermek için bir sorumluluğun altına girdik. Öncelikle belediyemiz bu noktada bize yardımcı olacaklar. Ben sayın başkanımız başta olmak üzere belediyemize şükranlarımı sunuyorum. Bu projenin mimarı değerli arkadaşlarıma da başarılar diliyorum.”

Proje hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Projeler Koordinasyon Ekibi Uzmanı Mustafa Kan, “Bilecik Anaokulu, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Belediyemizin ortak projesi ‘Bir Oyuncak, Bin Umut’ projesi 1 yıl boyunca 12 kamu kurumuna koyulacak oyun kumbarasında toplanacak oyuncakların Bilecik Anaokulunda kurulacak atölyelerde eskilerin yeni haline dönüştürülmesi ve toplanacak oyuncakların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ile ilgili çeşitli faaliyetleri içeren bir proje. Tüm mali finansman tarafı belediyemiz tarafından karşılanacak. Projenin bütün faaliyetlerinin mimarı da öğretmenimiz Özlem Alapala. Proje kendisinin yazdığı bir proje ama 3 ortağın bir araya gelerek hayata geçirdikleri bir proje olacak. Oyuncağa ulaşamayan öğrencilerimize de umut verecek. Umarım faydalı olur.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman ve Bilecik Anaokulu Müdürü Müge Üstünbaş tarafından protokol imzalandı.

Projenin amacı, “Bilindiği üzere oyunun çocuğun gelişimine olan katkısı büyüktür. Çocuk oyun oynarken oyuncakları ile kendisine ayrı bir dünya kurar. Oyunların vazgeçilmez öğeleri olan oyuncaklar çocuğun zihinsel, bedensel ve psiko-sosyal gelişimlerini destekleyen, hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştiren en değerli araçlardır.

Çocukluk döneminde çocuğun simgeleri kullanma,  algılama, yeni kavramlar oluşturma gibi bilişsel becerilerin ve tüm gelişimlerinin desteklenmesi için farklı oyuncaklarla oynaması önem teşkil etmektedir. Bu projede çocukların farklı oyuncaklarla buluşması, oyuncaklarını paylaşarak paylaşma duygusuna vurgu yapmak amaçlanmaktadır.

Proje kapsamında çevremizde bulunan her insanın bizlerle aynı imkânlara sahip olmadığı konusunda farkındalık oluşturmak, sevgi ve mutluluğun paylaştıkça çoğaldığı, acı ve üzüntülerin ise paylaştıkça azaldığını öğrenmelerini sağlamak diğer etkenlerdir.” şeklinde belirtiliyor. ZEYNEP KILBAHRİ

 

 

 

Başkan Yağcı’dan Koltuk Esprisi

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, “Bir Oyuncak, Bin Umut” projesinin protokol töreni sırasında anaokulu öğrencisinin koltuğuna oturması üzerine, “Oğuzhan koltuğumu sadece sana veririm.” dedi.

Başkan Yağcı, “Oğuzhan koltuğu kaptı. Bak Oğuzhan anca sana veririm bu koltuğu. Biliyorsun büyüklerin koltuk mücadelesi neler oluyor. Bak sen çok rahat oturdun.

Arkadaşlarına ne vaat ediyorsun Oğuzhan? Başkan olsan onlar için ne yaparsın? Oyuncak mı olur, oyun parkı mı olur, akülü araba mı olur?” dedi.

Başkan Yağcı ayrıca bir müjde vererek, “Yeni dönemde Kayı Boyu Camii’nin önünde büyük bir trafik eğitim pistini çocuklarımız için planlıyoruz. Orası hem trafik kurallarını öğrenme yeri olacak hem de inşallah eğlence parkı şeklinde daha geniş kapsamlı büyük bir çalışma alanı olacak. Bir tane de kış günleri için gezici mahiyetli öyle bir yer daha yapacağız çocuklara yönelik olarak.” şeklinde konuştu. ZEYNEP KILBAHRİ

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam