CP’DEKİ İŞÇİLER AYAKTA, BAŞKAN ŞAHİN’DEN ÇÖZÜM ÖNERİSİ

CP’DEKİ İŞÇİLER AYAKTA, BAŞKAN ŞAHİN’DEN ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin,  CP Standart Gıda San. Ve Tic. A.Ş' de sorun tüm Osmaneli nin sorunu olduğunu belirterek, işverenin çok acele ettiği ve yasal olmayan işçilerin ücretlerini aşağıya çekme düşüncesinden vazgeçmek zorunda olduğunu belirtti.

Sorunun uzlaşmayla çözülmesi gerektiğine vurgu yapan Şahin şu değerlendirmelerde bulundu:

CP Standart Gıda San. Ve Tic. A.Ş de işveren avukatlarınca tek taraflı olarak düzenlenerek zorla işçilere imzalatılmak istenen sözleşme sonrası haklı olarak tüm işçiler ayağa kalktı.Çalışanlara ya sözleşmeleri imzalarsınız,yada tazminatınızı verir işten cıkarırız tehdidiyle dayatılan sözleşmelere tepki büyük.

İşçilere rızaları dışında,onların fikilerini bile almadan,imzalatılmak istenen sözleşmeler neyi çeriyor."CP AŞ de ağırlıklı asgari ücretle eleman çalıştırılıyor.Şu an itibariyle üç ayda bir ikramiyede dahil edildiğinde çalışanların eline net 1.273 TL geciyor.Asgari ücret 01.Ocak.2016 dan itibaren net asgari ücretin 1.300 TL olacağı kesinleşti.Bu durumda CP AŞ de çalışanlar yılbaşından itibaren 1.300 TL ücret+ 435 TL (bir aya düşen ikramiye) olmak üzere toplam 1.735 TL net ücret alacak.

İşveren işçilere hakettikleri bu ücreti vermek yerine aralık ayında üç ayda bir ödediği ikramiyeyi ücrete ilave ederek 1.273 TL aylık net ücretle yeni yıla girmek istiyor.Peki işverenin bu düzenlemeden ve işçilere imzalatacağı sözleşmeden hedeflediği ne? Konu cok net,işveren diyorki ben senın ikramiyeni 31.Aralık 2015 den önce maaşına ilave etmezsem bir hafta sonra asgari ücret 1.300 TL olacak ve ben sana 1.735. TL net ücret vermek zorunda kalacağım.Oysa ben sana 1.300 TL + Devletin senin verginde bana sağladığı avantaj kadar ücret vereceğim.Kısaca en fazla alacağın ücret 1.400 TL olmalı.

Kısaca işveren diyorki ben devletin asgari ücretteki iyileştirmeyi sana yansıtmıyacağım.Bunun içinde senin önüne koyduğum sözleşmeyi imzalıyacaksın.Ya da ben seni işten atacağım.En vahşi kapitalizmi bile uygalayan ülkelerde böyle bir dayatma olamaz.Sonucta işveren işçinin sendikasız ve korumasız olmasını fırsat bilip bunu kullanıyor.

Sorun nasıl cözülecek?Öncelikle işveren bu sözleşmeleri tek taraflı imzalatmaktan vazgececek.Şu anda işverenlerin asgari ücret artışından ne yük alacakları acıklanmadı.Önce konu acıklık kazansın.Diğer taraftan beyaz et ihracatında Rusya kırizi nedeniyle yasananlar hükümetimizce telafi edilecek.Yani CP AŞ nin mali yapısını bozan durumlar zaten bakan düzeyinde Milletvekilimiz Haill Eldemir tarafından takip ediliyor.CP çalışanları sahipsiz değil.Süreci takip ediyoruz ve yöneticilerle,çalışanlarla görüşüyoruz.CP bu kırizi sabırla,sakinlikle,acele kararlar almadan atlatacak.

CP Standart Gıda San. Ve Tic. A.Ş Osmaneli nin önemli şirketi.Sorunlarını bizzat belediye başakanı olarak takip ediyoruz,milletvekilimiz bakanımıza ileterek problerin cözümü için uğraşıyor.CP AŞ çalışanları rahat olsunlar "tek taraflı sözleşmeleri tehditle imzalamasınlar".Türkiye hukuk devletidir,bir iki avukatın, bir iki profosyonel yöneticinin fazla pirim almak için çalışanlara karşı oldu bittilerine müsade edilmez.

Sonucta CP Standart Gıda San. Ve Tic. A.Ş' de sorun tüm Osmaneli nin sorunudur.İşveren cok acele ettiği ve yasal olmayan işçilerin ücretlerini aşağıya cekme düşüncesinden vazgeçmek zorundadır.Bizler ve milletvekilimizde,şirketin asgari ücretten ve Rusya pazarından uğradığı kayıpların telafisi için çalışmaya devam ediyoruz.İşçiyi tehdit etmek ve zorla sözleşme imzalatmak mümkün değildir.Mubarek mevlid kandili gecesi işçiyi bu durma düşürmeyin,Allah olup bitenden ve niyetten haberdardır.

 “

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam