• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ÇUKURÖREN ACI BİBERİNDE İYİ TARIM UYGULAMALARI PROJESİ

ÇUKURÖREN ACI BİBERİNDE İYİ TARIM UYGULAMALARI PROJESİ

Kentin önemli ürünlerinden olan ve Coğrafi İşaret alan Çukurören biberinde bu yıl İyi Tarım Uygulamaları Projesi uygulanacak.

İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda düzenlenen Eğitim Toplantısına katılan Tarım ve Orman Müdürür Necmettin Yoldaş, konuyla ilgili şunları söyledi;

”İlimiz Merkez İlçe Çukurören köyünde, ata tohumları ile acı biber (sivri biber) yetiştiriciliği yapılmaktadır. Coğrafi işaretleme almıştır. Bakanlığımız programında yer alan İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında, İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağılığı Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Çukurören Acı Biberinde İyi Tarım Uygulamaları Projesi” 2021 yılında uygulanmaya başlanmıştır.

Proje üç yıl uygulanacak olup, bu proje ile tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ile gıda güvenliğinin sağlanması amaçlamaktadır. Ayrıca; İyi tarım uygulamaları çerçevesinde risk analizine dayanan üretim ile üreticilerimize daha karlı ve sürdürülebilir bir tarım benimsetilirken, insanımıza güvenilir tarımsal ürünler sunulması hedeflenmektedir.

Bunun yanı sıra yaşanabilir bir doğa ve kirlenmemiş doğal kaynaklar en büyük toplumsal kazanım olacaktır. Çukurören Köyü üreticilerinin tamamının kontrol edilebilir, sürdürülebilir, çevreyi koruyucu, sağlıklı gıda üretimi yapmalarının sağlanması ise projenin özel amaçları arasındadır.

İyi Tarım Uygulamaları yapan üreticilerimiz bir dizi eğitimden geçmiştir. Eğitim konuları arasında yer alan, “Bitki Koruma Ürünü Uygulayıcı Yetki Belgesi Eğitimi, Tarım Ürünleri Hasadı Hijyen Eğitimi, İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Eğitimleri, Hasat Öncesi Pestisit Denetim Programı Eğitimi, Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi, İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğümüz uzman personelleri tarafından verilmiştir.

Bugün ise İyi Tarım Uygulamaları yapan üreticilerimize, İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Temel İlk Yardım Eğitmeni Metin Karakuş tarafından “Temel İlk Yardım Eğitimi” verilmiş, olup üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam