CUMHURİYET BAYRAMI’NDA FENERLER MEHMETÇİK İÇİN YAKILDI

CUMHURİYET BAYRAMI’NDA FENERLER MEHMETÇİK İÇİN YAKILDI

Atatürkçü Düşünce Derneği Bilecik İl Başkanlığının öncülüğünde bir araya gelen farklı siyasi görüşlerden vatandaşlar bir araya gelerek fener alayı gerçekleştirdi. Etkinliğe katılan vatandaşlar fenerler ve sloganlar eşliğinde Bilecik Edebali Stadyumu önünden, Cumhuriyet Meydanına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Cumhuriyet Meydanında saygı duruşu yapılması ve istiklal marşının okunmasının ardından konuşma yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Bilecik İl Başkanı Feyzi Köse, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bu yürüyüşe ‘Mehmetçik Yürüyüşü’ dedik

“Yine buruk bir bayram kutluyoruz. Geçtiğimiz seneki gibi ondan önceki sene olduğu gibi ne hikmetse en büyük bayramımın olan öneminden dolayı Türkiye’de iki gün üst üste kutlanan Cumhuriyet Bayramımızda mutlaka kan ve gözyaşıyla birlikte acı yaşıyoruz. Daha dün Ankara’da 102 tane can yitirildi. Doğu ve Güneydoğu’da açılım sürecinin yansıması olarak kan o kadar büyük boyutlara ulaştı ki koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bazı mahallelerine bazı ilçelerine giremediğimiz oldu. Ama bu yürüyüşe ‘Mehmetçik Yürüyüşü’ dedik. Mehmetçiğe saygı yürüyüşü dedik. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetleri Peygamber ocağı bizim ocağımızdır. Bizim askerimiz, bizim ordumuzdur. Dolayısıyla ordumuzla, emniyet güçlerimizle devlet gücünü gösteriyor. Ve bu bir vatan savaşıdır. Bu savaşı başarıya ulaştıracağız. O yüzden biz tüm şehitlerimize bu yürüyüşümüzü armağan ediyoruz.

Her siyasi görüşü temsilen arkadaşlarımız var

Geçen sene Ermenek’teki maden faciasını yaşamıştık. Yine 29 Ekim’den bir gün önceydi. Ondan önceki sene 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamalarına yakın bir tarihte Doğu ve Güneydoğu’da 34 tane ilde kan gövdeyi götürdü. Yüzlerce vatandaşımız kaybettik. Ama kimsesizlerin kimsesi bu Cumhuriyet yaşatılacak. Bunun kararlılığıyla bir araya geliyoruz. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak buraya destek veren dostlarımıza çocuğumuzla, yaşlımızla, gencimizle, bayanımızla, erkeğimizle buraya kadar gelen yol boyunca bizleri yalnız bırakmayan tüm değerli Bileciklilere saygılar sunuyoruz. Buradaki tertip komitesinde her siyasi görüşü temsilen arkadaşlarımız var. İçimizde Cumhuriyet Halk Partili de var, Vatan Partili de var, Demokrat Partili de var, Demokratik Sol Partili de var, DİSK’li VE ADD’li de var. Hatta MHP’li de var. Dolayısıyla biz partiler üstü bir düşünceyle vatan savaşının başarıya ulaşması için Cumhuriyetin yaşatılması gerektiğine inanıyoruz. Sizler de inandığınız için buradasınız çok teşekkür ediyoruz.”

MEHMET SELİM SAÇTI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam