Cumhuriyetimiz 90 Yaşında

Cumhuriyetimiz 90 Yaşında

Bilecik Valiliği’nde Vali Halil İbrahim Akpınar, Garnizon Komutan vekili İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır ve Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı tarafından tebrikler kabul edildi. Kutlamalar Edebali Stadyumundaki törenlerle devam etti. Burada Vali Akpınar, Garnizon Komutan vekili Sır ve Başkan Yağcı öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Vali Akpınar burada yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet, başta devlet başkanı olmak üzere, devletin temel organlarının belli aralıklarla yenilenen seçimlerle göreve getirildiği bir yönetim biçimidir.

Cumhuriyet’te egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Halk kendi kendisini yönetme yetkisini temsilcileri aracılığı ile kullanır. Bu yönetimde halkın seçme ve seçilme hakkı vardır. Devlet yönetimi, sınıfların kişilerin, ailelerin, bir zümrenin eline bırakılamaz.

Yöneticiler veraset yoluyla makamlarını sürdürmezler.

Büyük Önder Atatürk’ün ifadesi ile cumhuriyet fazilettir.

Ne mutlu bize ki milletimiz, birlik ve beraberlik içerisinde Cumhuriyetimizi bütün değer ve kurumlarıyla özümsemiş, Türkiye’yi çağdaş dünya devletleri içinde hak ettiği saygın konuma yükseltmek için gerekli olan iradeyi her zaman ortaya koymuştur.

Devraldığımız bu değerli mirası aynı yüksek ruh ve şuurla her geçen gün daha da güçlendirerek Türkiye’yi, Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetlerin ötesine taşımalıyız. Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan bu hedefe bugün her zamankinden daha yakınız.

Bugün ülkemiz, etrafımızda yaşanan bütün olumsuz gelişmelere, küresel ekonomik krizlere rağmen, demokratik gelişme ve ekonomik kalkınmasını birlikte sağlayarak bölgesinde istikrar ve refahın sembolü bir ülke haline gelmiştir.

Hızla gelişen bir ülke olarak, evrensel hukuk kurallarını sağlayan, demokratik hak ve özgürlükleri garanti altına alan, vatandaşlarımızın etnik kökeni, dini inancı, mezhebi, düşüncesi vb. farklılıklarının zenginlik olarak değerlendirildiği bir döneme giriyoruz. Bizi aydınlık geleceğimize taşıyan bu inançla Cumhuriyetimizin 90. Yıldönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum.

Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Savaşımızın bütün kahramanlarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi. Vali Akpınar konuşmanın ardından gençler tarafından getirilen Türk bayrağını teslim aldı.

Tören öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, halk oyunları ekibinin gösterileri ve 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığı Bandosu’nun konseri, Cumhuriyetin 90’ıncı yıldönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi tören geçişiyle sona erdi.

Törene MHP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Harun Tunçel, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, askeri erkan ile vatandaşlar katıldı. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam