CUMHURİYETİMİZ 95 YAŞINDA

CUMHURİYETİMİZ 95 YAŞINDA

Bilecik’te, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen törene, Vali Tahir Büyükakın, Bilecik Milletvekilleri Selim Yağcı ve Yaşar Tüzün, Belediye Başkanı Nihat Can, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Bulut, Garnizon Komutanı ve Askerlik Şubesi Başkanı Personel Yüzbaşı Müslüm Akdoğan, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Nurgül Özbay, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, Baro Başkanı Halime Aynur, daire müdürleri, siyasi parti il başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Törenin ardından Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde ”Cumhuriyet ve Atatürk” konulu resim sergisinin açılışı yapıldı.

Daha sonra İstasyon Kapalı Spor Salonunda devam eden etkiniklere Vali Tahir Büyükakın, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Ak Parti Milletvekili Selim Yağcı, Belediye Başkanı Nihat Can ve 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Bulut, valilikte tebrikleri kabul etti. Törende, Vali Büyükakın ve Belediye Başkanı Can öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Vali Büyükakın, burada yaptığı konuşmada, bugün, Yüce Türk Milleti’nin, Büyük Devlet adamı Atatürk’ün önderliğinde kenetlenerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu tüm dünyaya ilan ettiği günün 95. Yıldönümü olduğunu söyledi.

Bugünün, millet olmanın, iri olmanın, diri olmanın verdiği gururun, sevincin, coşkunun zirveye çıktığı gün olduğunu dile getiren Büyükakın, “Bugünü tüm Türkiye’de olduğu gibi İlimizde de huzur ve güven içinde kutlamanın kıvancını yaşıyoruz. Hepimize kutlu olsun. Taşı mermer, toprağı seramik, yaprağı ipek, diriliş, kuruluş ve kurtuluşun şehri Şeyh Edebali diyarı, ata toprağı ve Ertuğrul sancağı Bilecik şehrinin güzel insanları; Cumhuriyet bir yönetim şekli olmanın ötesinde, aynı zamanda tarihimizin en önemli medeniyet projesi olarak getirdiği kazanımlarla bizlerin önünü açmış ve ufkunu genişletmiştir. Cumhuriyet kurumları ve kudretiyle bilimde, eğitimde kültürde, sağlıkta, ekonomide ve sosyal yaşamdaki tüm değerlerimizde, attığımız her adımın, aldığımız her yolun şaşmaz güvencesi olmuştur.” görüşlerini aktardı.

“Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 95. Yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk ve silah arkadaşlarıyla, vatanın savunması ve bölünmez bütünlüğü için görevleri başında kaybettiğimiz tüm şehitlerimizi bu anlamlı günde, sizlerin huzurunda rahmetle ve minnetle anıyorum.” ifadesini kullanan Vali Büyükakın, şöyle devam etti:

“Bugünkü seviyemizi sizlere borçlu olduğumuzu ifade etmekle beraber bundan sonraki zaman dilimlerinde de daha iyi seviyeye çıkabilmemiz için; öğrencilerinize tarih bilincini, yurt bilincini, kültür ve ahlak bilincini, evrensel ilkeleri, milli kültürümüzü ve mahalli gelenek görenek, örf ve adetlerimizi ve inancımızı öğretmeniz hülasa onları iyi eğitmeniz en büyük dileğimizdir.”

Programda spor, halk oyunları gösterisi sunuldu, şiirler okundu. 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığının bando gösterisi büyük alkış aldı. Kutlamalar, tören geçişiyle sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam