Dağlı, sıcaklıklara karşı uyardı

Dağlı, sıcaklıklara karşı uyardı

 

Dr. Dağlı, yaptığı yazılı açıklamada, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarına karşı vatandaşları uyararak, yaz aylarında hava sıcaklıklarının çok yüksek olduğu günlerde karşılaşılan güneş çarpmasının, sıcaklığın yükselmesiyle önemli bir tehlike oluşturduğunu belirtti. 
Yüksek ateşe, terleyememe, komaya kadar giden sinir sistemi bozuklukları, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, bulantı ve nabız hızlanmasının hastalığın ilk belirtileri olduğunu kaydeden Dr. Ethem, şunları ifade etti: 
''Algılama ve koordinasyon yeteneğinin bozulması, görme netliğinde bozulma, göz çukurlarının belirginleşmesi, bilincin kaybolması hastalığın ileri belirtilerdir. Derhal bir sağlık merkezine başvurulmalıdır. Genellikle kol ve bacaklarda veya karında aşırı sıcaktan tuz kaybıyla sıcak krampları görülebilir. 1-2 bardak tuz içeren sıvı verilmeli, kramp girmiş kasa masaj yapılmamalıdır. Güneş ışınlarının uzun vadede deri kanserlerine neden olabileceği unutulmamalıdır. Özellikle güneş ışınlarının dik olarak geldiği saatlerde korunulmalı. Kalp ve tansiyon hastalarının ilaçlarını yaz aylarına ve sıcak havalara göre ayarlamasını yapmalıdır. Beyin kanamalarının önüne geçmek için tansiyon hastaları ayrıca kendilerine dikkat etmeli, tansiyonlarını sık sık ölçtürmelidir. Migren hastalığı olanlar serin ve klimalı ortamları tercih etmelidir. Bol su ve sulu gıdaların tüketilmelidir. Hava sıcaklığının yüksek olduğu günlerde aşırı egzersizden kaçınılmalıdır.'' AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam