“Dairelerimizde Sigara İçenler Cezanın En Ağırını Uygulayalım”

“Dairelerimizde Sigara İçenler Cezanın En Ağırını Uygulayalım”

 

Vali Akpınar, toplantıya katılan daire müdürlerini kurumlarında dikkat etmeleri gereken konularda uyardı. Sigara kullanımı konusunda hassas olan Vali Akpınar, kurumlarda sigara içen çalışanlara tolerans gösterilmemesini gerekirse en ağır cezanın uygulanmasını söyledi.

Kılık-kıyafet konusuna da değinen Vali Akpınar, “İsteyen başörtülü gelir isteyen mini etekli gelir. Benim açımdan bir sıkıntı yok.” dedi.

Vali Akpınar kurum amirlerine yönelik şöyle konuştu:

“Bilecik’te çok fazla bir problem yok. Bazı dairelerimizin binaları zaten yeni. Tüm şartları, girişleri-çıkışları uygun ama bizim Valilik binası başta olmak üzere bazı binalarımız engelli ve yaşlılarımızın girmesine uygun değil. Bu konuda olabildiği kadar tedbirlerimizi alalım. Engelli rampalarımızın yapılması konusunda devletimizin koymuş olduğu bir süre var.

Temizlik ve düzen konusunda çok dikkat edin. Lavabolar, tuvaletler, koridorlar bunlara güzel bakalım. Dairelerimizi de birden fazla kurum kullanıyorsa kurumlar, ‘Ben karışmam.’ diyor. Ortada kalan kirli alan oluyor. Böyle bir alanı kurum daire amirleri aralarında görüşünler ve o alanın temiz ve düzenli olmasına dikkat etsinler.

 

‘Yapmamız gereken rutin bir hizmet’

 

Mesai konusunda dakikacı değiliz ama, işin zamanında yapılması, vatandaşın işinin geciktirilmemesi konusunun yine üzerinde duruyoruz. Yapmamız gereken rutin bir hizmet. Ekstra bir yükü yok. Resmi araç ve gereçleri kendimizin ya da mahiyetimizdeki insanların şahsi işleri için kullandırtmamaya özen gösterin. Aksini yapan varsa da gerekli işlemlerin yapılmasında büyük bir fayda var. Kurumlardan gelen yazılara illa son günü beklemeden hızlı bir şekilde cevap verelim. Yani bürokratik engellemelere, bürokrasinin geç çalışmasına biz sebebiyet vermeyelim. İnceleme, soruşturma dosyalarında olayı anladıktan belli bir süre içerisinde soruşturmaya başlanabiliyor. Bu sürelere amir konumundaki arkadaşlarımızın dikkat etmesi lazım. Hem muhatap olan arkadaşların mağdur olmaması hem de varsa bir yanlış onun hesabının sorulması açısından bunlar da önemli.

 

‘Bayramlarda amirlerimizin burada olmasını istiyoruz’

 

Dini ve milli bayramlarımızda amirlerimizin burada olmasını istiyoruz. Burada çalışıyor, burada milli ve dini bayramlarımızda, dini bayramlarımızın ilk gününü burada geçirmelerini istiyoruz. Bu konuda biraz hassasiyet bekliyoruz.

 

‘Hanımlar, başörtülü de gelebilirler mini etekli de’

 

Kılık kıyafet konusu var. Kılık kıyafet konusuna uyuyoruz. Başörtülü hanımlar eylem de yaptılar. ‘Başörtülü olarak geleceğiz.’ dediler. Bizde bir şey yapmadık. O şekilde geliyorlar, girebilirler. Bana kalsa mini etekli de gelebilirler. Bir sıkıntı yok. Yönetmeliğin zaten birçok kısmı uygulanmıyor. Hanımların yırtmaçlı etek giymesi de yasak o yönetmeliğe göre. Fakat o yönetmeliği yazanlar erkek olduğu için bir kadının yırtmaçsız etekle nasıl yürüyeceğini bilemediklerinden yırtmaç yasak demişler. Merdiven nasıl çıkar onu bilemedikleri için yasak koymuşlar. Bıyıklar şu şekilde olacak diyor. Yani öyle bırakmak zorunda mı? Sözleşmeli personelde zaten saç sakalda serbestmiş. Ben bu konuda biraz daha liberal, özgür düşünüyorum. Avrupa’ya gittiğimizde hep böyle görüyoruz. Kılık-kıyafet konusunda geniş bir serbestlik var. Yani bizde de serbest olması yönünden herhangi bir engel yok diye düşünüyorum. Yani başörtülünün mini etekliden, mini eteklinin başörtülüden, sakallının sakalsızdan korkmasına, çekinmesine, ürkmesine gerek yok.

 

‘Dairelerimizde sigara içilmesine tolerans göstermeyelim’

 

Sigara yasağının bazı yerlerde delindiğini görüyoruz. Özellikle sigara içen daire amirlerimizi uyarıyorum. Odanızda sigara içmeyin. Yani yakalarsak cezasını yazıyoruz. Sigara içen personelinize dairesinde sigara içirtmeyin, dışarıda içilsin. En geri kalmış ülkeler sigara yasağının hemen hemen hiç olmadığı ülkeler. En gelişmiş ülkeler de sigara yasağının en geniş uygulandığı ülkeler. Ben kişisel olarak sigara yasağının olmasından son derece memnunum. Çünkü hayatımda hiç sigara içmedim, sigara içilen ortamlarda rahatsız oluyorum. Mümkün olduğunca değil kesinlikle dairelerimizde sigara içirtmeyelim ve bu konuda tolerans göstermeyelim. Sigara içen daire amirlerimize de, ne diyeyim Allah en yakın zamanda kurtarsın. Sağlık personelinden çok sigara içen var. Bazen gittiğimiz yerlerde rastlıyoruz. Amirler bu yasağı delmeye çalışıyorlar, hatta resmen deliyorlar. Ben kendi ilimde görmedim ama duyuyorum. Öyle olduğunda gerekenleri yapın. Gidin fotoğraflayın, cezanın en ağırını uygulayalım. Hatta olmadı birde üzerine disiplin cezası getirebiliriz.” ZEYNEP KILBAHRİ

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. sigara – valla vali yardımcısı odasında içiyor vali ona nasıl engel olacak ha bir de tapu müdürünü suçüstü sigara içerken yakaladılar bişey yapmadılar olan yakalayanlara oldu. Vali Bey yakalayanları vali yardımcısının daire amirlerinin gazabından koruyabilecek mi?bir de öğretmenleri görüyorum protesto diye traşsız traşsız görev yerlerinde geziyorlar. yönetmelik yürürlükteyse uygulayacaksınız başka şansınız yok kişilere göre farklı yorumlamayın ayıp oluyor.

  2. YASAKLARLA NEREYE KADAR – Sayın valim hayatınızda sigara içmemişsiniz onun için içenin halinden anlamanız mümkün değil.4.Murat devrini geçtik o yasak bu yasak eğer bırakmak kolay olsa herkes bırakır bu zıkkımı ama olmuyor işte.O zaman sigara içme bölümleri oluşturun.yasak denildikçe inadına insanın canı sigara içmek istiyor.Yasakçı olmakla kolay olanı zora sokuyorsunuz.İnşaallah bırakırız bu sigarayı ama zorlama olmasın çünki inadına sigara içesim geliyor.Eşekten düşenin halini eşekten düşen bilirmiş.Bekara karı boşamak kolaydır.

  3. SİGARA YASAĞINA DEVAM,TAM DESTEK – YÖNETMELİK DİYEN SİGARACI,SANA HATIRLATIRIM ŞAPKA KANUNU DA YÜRÜLÜKTE AMA TAKAN YOK.ÇÜNKÜ HÜKMÜ KALMADI…SAYIN VALİMİZİ DEMOKRAT TAVRINDAN DOLAYI TEBRİK EDİYORUM…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam