“Değerlerimiz Sembollerimiz Siyasetçilerin Oyuncağı Değildir”

“Değerlerimiz Sembollerimiz Siyasetçilerin Oyuncağı Değildir”

Bozüyük Ertuğrulgazi Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Celalettin Ateş, Bilecik Belediyesi’nin Kayı Anıtı’nı sökmesine tepki gösterdi.

Celalettin Ateş, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Osmanlı imparatorluğu bizim geçmişimizdir.Şanlı tarihimiz olarak bizim için övünç kaynağı gurur duyduğumuz, cihan imparatorluğunu ilimiz sınırları içinde Söğüt’te küçük bir grup olarak gelen, Türklerin soyunun geldiği Oğuzların Bozok kolunun 24 boyundan biri olan Kayı aşireti gücü cesareti ve büyük bir başarı göstererek ancak zorluklar, acılar çileler çekerek bedel ödeyerek kurmuştur.

İki ok ve bir yaydan oluşan bu sembol Kayı boyunun sancağıdır, Kayının kelime anlamı güç, kuvvet kudrettir. İşte bu sembol bizim manevi derinliklemizde çok değerlidir, şanlı Osmanlı imparatorluğu ilimizde kurulmuştur, ve böyle bir tarih ülkemizde başka ilde yoktur,

Yine kurtuluş savaşında Atatürk’ün siz orada sadece düşmanı değil milletin makus talihini yendiniz sözü bu topraklarda yapılan İnönü savaşlarında düşmanın belinin kırıldığı ildir  Bilecik, işte bu yüzden kuruluş ve kurtuluşun beşiğidir ilimiz.

Kuruluştan kurtuluşa bu gurur övünç kaynağımız şanlı Osmanlı imparatorluğu arması, Kayı sancağı, Türk bayrağı bizim için değerlidir, yine imparatorluktan Cumhuriyete, öncekilerle birlilikte Ertuğrulgazi ve Osmanlı padişahları ile Atatürk bu milletin ortak değerleridir, Cumhuriyet öncesine değer vermemek itibarsızlaştırmak bu millete ihanettir.

Sayın Bilecik Belediye Başkanı 31 mart 2019 dan beri Osmanlı minyatürlerini sildin, Osmanlı impatorluk armasını bakımsız bırakarak içimizi sızlattın, şimdide Kayı sembolünü sökerek adeta ilimizi değerlerimizden temizleme gayreti içindesiniz.Hiçbir gerekçe sembollere saldırıya örtü olamaz. Açıklamanızda yaptığınız çalışmadan dolayı kaldırdığınızı beyan ediyorsunuz  amenna çok iyi niyetle düşünelim, olabilir ancak o söktüğünüz sembolü yerine koyacağınızı açıklamadınız, başka daha güzel bir yere koyacağınızı açıklamadınız, kaldıki yıktıklarınızın getirdiği ses kadar bir tane tarihi bir yapı yaptığınızı göremedik duymadık ses çıkmadı.

Sayın Bilecik Belediye Başkanı bu tarihi gurur sembollerini İlimizin her köşesine gururla yaparak şehrimizin tarihini anlatmak bu tarihi turizme ve ilimize gelire dönüştürmek varken bakın çevre yolunda Kayı sembolü var hergün onlarca araç durup insanlar o merdivenleri tırmanıp resim çekiyorlar yapanlardan Allah razı olsun, sakın burada siyasi bir düşünce için yazdığımı anlamayın sizde gerçekten güzel bir sembol yapın çiçeklerle size teşekküre gelelim. Ancak kaldırdığınız kayı sembolünü yerine koymaz iseniz iyi niyetli bir çalışma olmadığını düşünerek gereken tüm platformlarda ardını arayacağız, bu milletin ortak değerleri, sembolleri siyasetçilerin oyuncağı değildir.” İfadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam