Değerli bitki ’’Şerbetçiotu’’ hasadı başladı

Değerli bitki ’’Şerbetçiotu’’ hasadı başladı

 


     Bölgede sezon boyunca alınan yaş şerbetçiotu, fabrikalarda kurutularak balyalanıyor, daha sonra yeniden işlenerek palet haline getiriliyor. Şerbetçiotu daha çok bira üreticileri tarafından satın alınıyor. Şerbetçiotu, ilçede 47 yıldan bu yana çiftçilerin önemli gelir kaynakları arasında yer alıyor. Pazaryeri'nde yetiştirilen ve üç çeşit ekimi yapılan şerbetçi otunun kilosu, brewers gold (erkenci) ve ege çeşidi 5 lira, erciyes 5.05 lira, aroma ise 5.10 liradan alınıyor. 
     Ot-Gül Kooperatifi Başkanı Muzaffer Kozpınar, AA muhabirine, 1965 yılında ekimine başlanan şerbetçiotunun ilçede yaşayan vatandaşların geçim kaynağı olduğunu belirterek, ''Dünyada en değerli endüstriyel bitkilerden biri olarak bilinen şerbetçiotu, bira üretiminin en temel maddelerinden ve unlu mamuller maya sanayi, pastacılık sektöründe de yaygın olarak kullanılıyor'' dedi. 
     Birlikten kuvvet doğar ilkesinden sapmadan, evrensel kooperatifçilik ilkelerini gözeterek yenilikçi bir anlayışla çiftçinin ürünlerini en iyi şartlarda değerlendirmeye çalıştıklarını anlatan Kozpınar, şöyle konuştu: 
     ''Gelişen dünya koşullarında kooperatifimiz ve üretici ortaklarımızın menfaatlerini koruyarak ülkemizde öncü olmaktır. Yurt içinde ve yurt dışında doğru teknolojiler ile ürün teslimi katma değerli çözümler sunan, teknolojik gelişmelere hızla uyum sağlayan, değişimi yönlendiren, üreticiyi ve çalışan memnuniyetini en üst düzeyde tutan, yerli ve yabancı iş ortaklarının birinci derecede tercih ettiği, şerbetçiotunu bölgemizde bir dünya pazarı halinde sunabilmektir.'' 
     
     -Dünyada en kaliteli şerbetçiotu Pazaryeri'nde yetişiyor- 
     
     Şerbetçiotunun 21 ilde denendiğini fakat en iyi otun Pazaryeri'nde yetiştiğini ve bunun Avrupa'da da ispatlandığını dile getiren Kozpınar, 6 bin nüfuslu ilçede 7'den 70'e herkesin şerbetçiotundan gelir sağladığını söyledi. 
     Bölgede 3 bin dekar alanda ekimi yapılan ve dünyada en kaliteli şerbetçiotunun ilçede yetiştirildiğine dikkati çeken Kozpınar, şöyle devam etti: 
     ''Nisan-Mayıs ayında çiftçilerimiz şerbetçi otunu ipliklerler. Ağustos ayından itibaren ay sonuna kadar alımlar devam eder. Aldığımız ürünleri burada kurutarak mamul hale getiriyoruz. Bu yılki fiyatlardan üreticilerimiz memnun. Geçen yıl ilçemizde yaşanan dolu afetinden dolayı yüzde 45'lere varan ürün kaybı, bu yılda mayıs ayının sonuna kadar devamlı yağan yağmur ve ardından aniden yükselen hava sıcaklığı şerbetçi otunun normal gelişimini engelledi. Bu sebeple yüzde 25 kayıpla geçen yıl ki rekoltenin üzerinde bir üretim olacak. Şerbetçiotu olmasa çiftçimiz burada durmaz. Çünkü başka bir olanağı yok, arazilerimiz küçük, o bakımdan şerbetçiotuna değer vermemiz gerekiyor. Bira, ekmek ve ilaç sanayisinde maya olarak kullanılan şerbetçiotunun kesinlikle alkolle bir alakası yok. Biz üretmesek Avrupa'dan milyonlarca dövizle satın alınıyor. Biz ürettiğimiz zaman dışarıya bağımlılığımız yüzde 50 düşüyor. Devlet desteklese yüzde 100 üretim yaparız. Türkiye'nin ihtiyacını karşılayabiliriz. Yeter ki, devletimiz arkamızda olsun. Devletimizden para istemiyoruz bize yardımcı olsunlar. Bizim malımız satılmadan Avrupa'dan ithal edilmesin. Bizim ürünümüz satılsın ondan sonra getirsinler. Milyonlarca döviz Avrupa'ya gidiyor, biz üreticiler üzülüyoruz. Bu yılki fiyatlardan çiftçimiz memnun. Ama mevsim kurak geçtiği için üretimde azalma oldu. Geçen yıl ki rekoltenin üzerinde bir üretim olacak. Bu arada, bu yıl yaş şerbetçiotu rekoltesi bin ton olarak tahmin ediliyor.'' 
     
     -Uzmanlar strese karşı şerbetçiotunu öneriyor- 
     
     Uzmanların, stresten bitkisel reçetelerle korunmanın mümkün olduğunu söylediğini ifade eden Kozpınar, ''Şifalı bitkiler vücutta mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı oluyor ve kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Uzmanlar stresin etkisini en aza indirmek için tabiattan doğru şekilde yararlanmak gerektiğini belirtiyor. Gerginliği azaltıcı bitkiler arasında saydıkları şerbetçiotunun, uykusuzluğa, iştahsızlığa ve hasımsızlığa karşı etkili olduğunu belirtiyor. Uyumakta sıkıntı çekiyorsanız, şerbetçiotu tarlalarını gezmeniz yeterli'' diye konuştu. 
     
     -Şerbetçiotunun getirdikleri- 
     
     Şerbetçiotu ağırlıklı ilaç sanayisinde, ekmek ve bira mayasında kullanılıyor. Türkiye'de Bilecik ve bazı ilçelerinde üretimi yapılan şerbetçiotunun sadece dişi çiçeklerinden (koza) faydalanılıyor. Üreticiler için önemli gelir kaynağı olan şerbetçiotu, daha çok buğday, arpa ve ayçiçeği üretiminden başka hiçbir tarla bitkisinin yetiştirilmediği bölgede küçük aile işletmeciliği olarak yapılıyor. 
     Sarmaşık gibi tırmanıcı özelliğe sahip olan ve yaprakları tam veya parçalı, çiçekleri açık yeşil renge sahip şerbetçiotu, Türkiye'de üretim yapan bira üreticilerine yönelik alım yapan kooperatife bağlı olarak sözleşmeli çiftçiye istihdam imkanı sağlıyor. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam