DENETİMLER SÜRÜYOR,  “HAKSIZ ZAM” YAPANLAR YANDI

DENETİMLER SÜRÜYOR,  “HAKSIZ ZAM” YAPANLAR YANDI

Son dönemde ülkemizde meydana gelen döviz kuru artışı nedeniyle piyasalardaki fiyat artışlarını haksız yere halka yansıtan iş yerlerine denetimler sürüyor. Denetimler kapsamında Bilecik’te birçok iş yerinde denetimler yapılmaya devam ediliyor.

Bu sayede vatandaşın cebinde ki paraya göz diken fırsat avcılarına imkan vermeyen Ticaret İl Müdürlüğü Ekipleri denetleme yaptıkları yerlerde tüm fiyatlandırmaları didik didik ediyor.

Denetlemeye bizzat katılan Ticaret İl Müdürü Şinasi Balta konuyla ilgili yaptığı açıklama;   “Ticaret Bakanlığımız, girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapılmasını, 31.08.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” ile aldatıcı ticari uygulamalar kapsamına aldı.

Son dönemde Ülkemizde Döviz Kurundaki dalgalanmaları fırsata dönüştürmek isteyen, maliyetleri etkilenmediği halde etkileniyormuş gibi davranan, tüketiciye sunulan mal ve hizmetlerin satış fiyatlarında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapan firmalar ve işyerlerine Ticaret Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda tüm Türkiye’de denetimler başlatılmıştır.

Bu kapsamda, Bakanlık Makamının 31.08.2018 tarihli Olur’una istinaden, Bilecik Ticaret İl Müdürlüğümüz tarafından, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması hakkında Kanun, Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar, Fiyat Etiketi Yönetmeliği ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun kapsamında, Ticarek İl Müdürlüğü ekipleri denetimlere başlanılmıştır. Tüketicilerimizin, piyasa şartları dışında davranan art niyetli firmalar ve işyerleri tarafından mağdur edilmesine izin verilmemesi için saha denetimlerimiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam