“Depremin Yıkacağı Binaları Şimdi Bizim Yıkmamız Hayati Önemdedir”

“Depremin Yıkacağı Binaları Şimdi Bizim Yıkmamız Hayati Önemdedir”

Varan, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, dünyanın en aktif deprem bölgelerinden birisinde yer aldığını ve nüfusun yüzde 98'inin deprem açısından tehlikeli bölgede yaşadığını belirterek, afet riskleri ile birlikte çarpık yapılaşmanın kentlerin en önemli sorunları haline geldiğini kaydetti.

6306 sayılı kanunun riskli yapıların kullanıcılarının hak kaybına uğramadan yıkılması temeline dayandığını bildiren Varan, açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

"Ülkemizde afet odaklı bir kentsel dönüşüm hareketi başlatılmıştır. İnsanların birinci derecede hakkı olan yaşama hakkının korunmasını amaçlayan bu yasanın etkin uygulanabilmesi için toplumun her kesiminin işbirliğine ihtiyaç vardır. Bu sebeple yasanın içeriği hakkında vatandaşımızın da bilgi sahibi olması, Yasanın etkin olarak uygulanmasının sağlanması açısından çok önemlidir. Dolayısıyla yasanın amacı ve içeriğinin anlatılması ve anlaşılmasının önemi büyüktür. İlimizdeki riskli alanların belirlenmesine yönelik yapılan hazırlık çalışmaları tamamlanmıştır. Kanun kapsamında vatandaşın evinin zorla yıkılması gibi bir durum söz konusu olmayıp, can güvenliği bakımından riskli olduğu teknik verilere göre tespit edilen yapıların yıkılarak yerlerine sağlıklı ve güvenli konutların yapılması söz konusudur.  Afetlerde en güvenli yerin yaşadığımız evler olması için, dünya standartlarında, kaliteli marka şehirlerde yaşayabilmemiz için bu yasanın uygulanması ve halkın bu konudaki işbirliği çok önemlidir. Depremlerde evi yıkılan ya da yıkımların altında kalan vatandaşların yaşadığı ve yaşattığı acıları tekrar yaşamaktansa, depremin yıkacağı binaları şimdi bizim yıkmamız hayati önemdedir." AA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam