Dernekleri Proje Yazmaya Davet Ettiler

Dernekleri Proje Yazmaya Davet Ettiler

Gerçekleşen toplantıda Avrupa Birliği Projeler Koordinasyon Merkezi sorumlusu Barış Atlı, “Amacımız bu bilgilendirme toplantısının sonrasında Bilecik’teki derneklerin proje yapma konusunda gerekli kapasitenin artırılması noktasında ve yeni projelerin Bilecik’e kazandırılması noktasında bir fayda sağlamak.

İçişleri Bakanlığı’nın Dernekler İdaresi Başkanlığı her yıl 2 dönem olmak üzere bakanlık bütçesi doğrultusunda belli miktarlarda hibe yardımları olacak.

İlk genel kurulunu yapmayan, organlarını oluşturmayan derneklerle birlikte derneklerin şube ve temsilcilikleri kendi başlarına bağımsız olarak proje başvurusunda bulunamıyorlar. Ancak merkezleri proje başvurusunda bulunmadığı takdirde onlardan aldıkları izinle proje başvurusunda bulunabiliyorlar.

Öncelikle bir dernek bir proje olmak üzere başvuruda bulunacak. Eğer bu projesi geçer de hibe yardımı alırsa ikinci hibe yardımından yararlanamayacak. Yılda bir proje yardımı alabilecek. Birden fazla başvuru yaptığı takdirde bunlar dikkate alınmayacak. Daha önce İçişleri Bakanlığı’nın Dernekler Başkanlığı’na proje başvurusu yapmış, kabul görmüş ancak uygulamada uyum sağlayamamış dernekler bu kapsamda yardımdan faydalanamayacaklar.

Proje konu şartları var. Kamu yararına olmalı. Derneğin tüzüğündeki amacı ve çalışma konularıyla ölçülü olmalı, toplumun ihtiyaçlarını gidermeye yönelik ve toplumsal gelişime katkı sağlayacak proje olmalı.

2014 yılı bütçesi olarak İçişleri Bakanlığı 20 milyon TL olarak bütçe öngörmekte yardım için.”

İl Dernekler Müdürü Cemal Kaya da projeyi sisteme yüklemeyi anlattı. Kaya, proje hazırlanıp kendilerine gidildiği zaman eksik olduğunda kişileri göndermeyeceğini, sorunu birlikte çözmeye çalışacaklarını belirtti.

Kaya ayrıca dernek temsilcilerine yapmaları gerekenlerden bahsetti. Müdür Kaya şunları aktardı:

“Beyannamelerinizi girin. Beyannamelerin cezaları çok ağır. Emin olun sırf ceza yemeyesiniz diye çok risk alıyorum. Çünkü yasa diyor ki Nisan son. Bir bakıyorsun 9’uncu ayda beyanname geliyor. Beyanname bildirmemenin cezası 761 TL. Burada bir art niyet yok, bir kasıt yok, ihmal var. Ama yasa bunu kabul etmiyor. Genel kurullarınızı yapıyorsunuz. Kendi kendinize yapıyorsunuz. Kanun diyor ki, ‘Bunu 30 gün içinde bildir.’ Ya derbis üzerinden bildir ya da elden ver. Tüzük değişikliği yapıyorsunuz geçen sene 8’inci ayda değiştirmiş bana bugün gönderiyor onayla diyor. Aradan geçmiş kaç ay. Böyle bir uygulama yok.

Ama Bilecik’te şunu gördüm. Ben yaklaşık 2,5 yıldır buradayım. Hiç bilgilendirme yapılmamış. Ben daha önce görev yapmış arkadaşlarımı eleştirmiyorum. Derneklerle idare çok kopuk çalışmış. Ne dernek müdürü dernek personelinin dernekçilerden haberi var ne dernek başkanlarının dernek müdürlerinden haberi var. Yok böyle bir şey. Yani dernek müdürü dernekçiyi tanımıyor, dernek başkanı müdürü tanımıyor. Adres değişikliği yapıyorsunuz, bildirmiyorsunuz. Sizden ricam bildirimlerinizi zamanında yapın. Varsa bir sıkıntı telefonlarımız 24 saat çalışıyor. Arkadaşlarım burada.

Bilecik’te bugün itibariyle 385 tane dernek var. Bütün ilçeler dahil. Merkezde 136 tane derneğimiz var. Bozüyük 126’yla ikinci sırada. Ben buraya geldiğimde Bozüyük öndeydi şimdi Bilecik öne geçti, sevindirici bir şey. 41 tane lokalimiz var il genelinde. 16 tane yurt var derneklere bağlı. Bu derneklerin içinde şube sayısı 39 tane. 1 tane konfederasyon 2 tane de federasyon var. Ama sayı yetmez. Bunu biraz daha hareket ettirmeliyiz.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam