DEVLET HASTANEMİZ SONUNDA YERİNİ BULDU

DEVLET HASTANEMİZ SONUNDA YERİNİ BULDU

 

Son karar, üniversite yanı

Bayrak, Sağlık Yatırımları Genel Müdürü ile ilimiz sağlık bürokratlarının geçtiğimiz hafta içerisinde bir görüşme gerçekleştirdiğini ve hastanemizin avam proje ve fizibilite çalışmalarını tamamlanmış olduğunu belirtti. Şehrin topogrofik yapısı ve genişleme alanı baz alındığında hastane yeri olarak gösterilen İl Özel İdaresi alanının yeterli olmadığına karar verildiğini dile getiren Bayrak, son olarak Bilecik Şeyh Edebali üniversitesinin yanındaki alana yapılmasının uygun bulunduğunu duyurdu.

Bayrak şu ifadelerde bulundu:

“Gerekli değerlendirmeleri yapmak üzere Milletvekilimiz, İl Belediye Başkanımız, Merkez İlçe Başkanımız ve İl Genel Meclis Başkanımızın da içinde yer aldığı bir heyet ile 11 Ağustos Salı günü Sağlık Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu ziyaret edilmiştir. Bakanımızın riyasetinde Sağlık Yatırımlarından sorumlu Müsteşar Yardımcısı ile de bir araya gelinerek hastane yerimize ilişkin nihai karar alınmıştır. Yeni yapılacak Devlet Hastanemizin; yatak kapasitesi, şehrimizin gelişimi ve büyüme yönü düşünülerek, entegre sağlık tesisi haline dönüşümüne müsait olmayan, topografik yapısı ve oluşturacağı trafik yoğunluğu da göz önüne alındığında uygun olmayacağı konusunda mütabakata varılan 38.000 metrekarelik İl Özel İdare alanından vazgeçilerek bir önceki 58.000 metrekarelik imar planında sağlık tesisleri alanı olarak görülen, Sağlık Bakanlığınca ödeneği gönderilip İl Özel idaremizce kamulaştırılan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinin yanındaki alana yapılması uygun görülmüştür.”ifadelerinde bulundu.

“Tapu tahsilinin ardından süreç hızlanacak”

Önümüzdeki Pazartesi günü İl Özel İdarenin toplanarak bu tapuların bakanlığın tahsisi yönünde bir karar alınacağını ifade eden Bilecik Milletvekili Halil Eldemir ise bu tapuların tahsil edilmesinin ardından sürecin hızlı bir şekilde ilerleyeceğini dile getirdi.Eldemir ayrıca şu an kesin olarak hastane yeri olarak gösterilen üniversite yanındaki bölgede hiçbir fizibilite sıkıntısıyla karşılaşmadıklarını belirtti.

“5 yıldızlı otel konforunda bir hastane sunmak istiyoruz”

2002 yılından beri sağlık alanında pek çok reform yapıldığını belirten Eldemir, hastane yapımının Bilecik’teki sağlık kalitesini büyük bir oranda yükselteceğini de savundu.                Eldemir şöyle konuştu:

““Biz biliyoruz ki sağlık alanında 2002’den beri yaptığımız reformlar dünya gündeminde. Dünyada kendini sosyal devlet olarak izah eden bütün ülkeler gelip Türkiye’de yapılan sağlık sistemindeki yenilikleri gıptayla takip ediyorlar. Ama bizim ilimizde hizmet noktasında da karşılığı bir noktaya geldi. Ama artık Bilecik gelişiyor, her geçen gün büyüyor. Oradaki hastanemiz fiziki olarak bu hizmetleri düzgün alma noktasında bizlere engel oluşturmaya başlamıştı. Bu yatırımın temel amacı da zaten bu. Buradaki mesele hastanede iyi bir yere gelen hizmetimizin fiziki alanlarıyla, 5 yıldızlı otel konforunda olan odalarıyla daha iyi bir noktaya gelmesi için önümüzdeki süreçte inşallah en kısa sürede bu yatırımın yapılıp hemşehrilerimizin istifadesine sunulmasından başka bir beklentimiz de yok. Bununla birlikte bir de şu var, bizim sağlık alanındaki en büyük sorunumuz, uzman doktor sayımız belli bir noktada. Ama bazen yeterli gelemeyebiliyor. Bir taraftan, başka illere bilhassa yoğun bakım sevkleri yapılıyor. Bununla ilgili sıkıntı yaşıyoruz. Biz bunların telafi edilmesi için de böyle bir fiziki mekan rahatlığı olması gerektiğini düşünüyoruz.

Hastane yatırımı sağlık kalitesini de yükseltecek

Bir diğer taraftan da hastanemiz birkaç parçalı şu anda.Hem Bilecik merkezimizde böyle, hem Bozüyük’ümüzde böyle. Bilecik merkezimizi esas aldığımız zaman bir tarafta poliklinikler, bir tarafta yatan hastalarımız ın olduğu yerler. Bir taraftan da değişik tayin dönemlerinde ilimizi tercih edecek doktorların gelip hastanemizin fiziki yapısını görüp bu konuda hevesli olmamaları bizi açıkçası üzüyor. Biz eğer gerçekten çağın gereklerine uygun dört dörtlük bir hastane binası inşa edersek, bütün sağlık çalışanlarında Bilecik’te çok iyi fiziki imkanlar var, hastanesi fevkalade güzel, Bilecik’te hem doğal hem kültürel zenginliği olan bir yer. Biz bu şehri tercih etmemizde herhangi bir sıkıntı yok diyeceklerini ümit ediyorum. Bunun dışında hastane yatırımını da  bu anlamda önemsiyorum.”

“İl Özel İdaresi bölgesini hastane olmasa bile şehir merkezi yapmayı düşünüyorduk”

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ise belediye başkanlığı olarak hastanenin İl Özel İdaresi bölgesine yapılacakmış gibi altyapısını hazırladıklarını belirtti. En kısa sürede bu sürecin tamamlanmasını temenni ettiklerini belirten Yağcı şöyle konuştu:

“Şehircilik anlamında olaya baktığımızda bu hastanenin şehrimiz adına, geleceğimiz noktasında daha faydalı olacağına inanıyoruz. Verilen karar şehrimiz açısından hayırlı uğurlu olsun diyoruz. Biz burada geleceğimiz için en iyiyi, en doğruyu, günümüz için verme noktasında çaba sarf ediyoruz. Belki bu fizibiliteler yapılmasaydı özel idarenin olduğu yere olsaydı daha güzel olurdu diyecek kardeşlerimiz de olabilirdi. Bu olmazı da görerek olur noktasına gitmek şehrimizin en önemli yatırımı açısından faydalı olduğunu düşünüyorum. Biz Sağlık Bakanlığı ve Özel İdare olarak kamulaştırmasını yaptığımız alana ilişkin sanki, hastane yapılacakmış gibi tüm altyapı çalışmalarını bitirdik. Oradaki yolun kavşak düzenlemesine varıncaya kadar orası hastane olmasaydı bile şehir merkezi yapmayı düşünüyorduk. Dolayısıyla orasının şehir altyapısı noktasında imar planına ilişkin olarak tüm düzenlemeler bitti, sağlık bakanı müsteşarımızın da izniyle oraya avam projelerimiz de hazır. İnşallah bundan sonra yapılacak inşaat faaliyeti çalışmalarımız da daha hızlı şekilde telafi edip en kısa sürede bu sağlık yatırımını gerçekleştirme noktasında birlikte çaba harcayacağız. Bundan sonra sürecin daha hızlı işleyeceğini düşünüyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam