“Diyabet Günü” etkinlikleri

“Diyabet Günü” etkinlikleri

Balcı, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelen diyabetin önlenmesi ve kontrolü amacıyla "Türkiye diyabet önleme ve kontrol" programı yürütüldüğünü kaydetti.

Yapılan bilimsel çalışmalarda Türkiye'de yaklaşık 6.5 milyon kişinin diyabetli, yaklaşık 3.2 milyon kişinin de diyabetli olduğundan haberdar olmadığının tespit edildiğini bildiren Balcı, "Bunların yanı sıra diyabet riski yüksek olan nüfusumuzun ise 14 milyon kişi olduğu tahmin edilmektedir. Diyabet hastalığının görülme sıklığının obezitenin artışına paralel olarak hızla arttığı ve ülkemizde 20 yaş üzerindeki her yedi kişiden birinin diyabetli olduğu ortaya çıkmıştır. Dünyada diyabet gelişim hızı en yüksek olan ülkemizde konunun daha fazla anlaşılması ve öneminin vurgulanması amacıyla "Diyabet günü" düzenlenmektedir."  

"Geleceğimizi diyabetten koruyalım" sloganıyla Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, Bilecik Devlet Hastanesi Acil Servis'te stant kurulduğunu belirten Balcı, 213 kişinin tokluk kan şekeri ölçümünün yapıldığını ve 23 kişide kan şekeri normal sınırların üzerinde tespit edildiğini bildirdi.  AA

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam
Mobil Sürüme Geç