Dodurga’da Temel Atma Töreni Yapıldı

Dodurga’da Temel Atma Töreni Yapıldı

 

Bozüyük'e bağlı Dodurga Beldesinde yapımına başlanan Yeni Cami için temel atma töreni yapıldı.
Törene, Bozüyük Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu, Dodurga Belde Belediye Başkanı Ahmet Yetim, Bozüyük Müftüsü Burhan Çakır,  Yeni Cami Dernek Başkanı İbrahim Bozkurt ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Müftü Çakır, camilerin, ilahi alemle dünyevi alemin kesiştiği, insanın yaradanı ile bir nevi buluştuğu ve kişinin kendisini ilahi huzurda hissettiği yerler olduğunu söyledi.
İslam dininde camilerin, toplum hayatındaki önemini anlatan Çakır, şöyle konuştu:
"Hangi dine ait olursa olsun camiler Allah'ın koruması altında olduğuna işaret edilmiştir. Hazreti Peygamber fetihler için Ordu gönderirken çocuklara, eli silah tutmayan, kişilere ve din adamlarına dokunmamalarını, ağaçları yakmamalarını ve camileri tahrip etmemelerini emretmiştir. Her inanca göre, ibadetlerin yapıldığı yerlere farklı isimler verilmiştir. İslam dininde dünyanın her tarafında caminin başka bir alternatifi yoktur. Camiler fakirle zenginin, amirle memurun, işçiyle patronun ve her sınıftaki insanların aynı safta omuz omuza, diz dize namaz kıldığı kutsal mekanlardır. Üzüntülerimizi giderdiğimiz, morallerimizi müspet anlamda düzelttiğimiz, hoşgörü anlayışımızı güçlendirdiğimiz ve bir tarağın dişleri gibi eşit olduğumuz mabetlerdir. Camiler, bulundukları beldelerin Müslüman beldesi olduğunun simgesidir. Gökyüzüne uzanan minareleriyle camiler, İslam'ın o beldedeki simgesi ve ülkenin tapusudur."
Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Berberoğlu ve beraberindekiler tarafından cami temeli dualar ve kesilen kurban ile atıldı.
Daha sonra törene katılanlara yemek verildi. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam