• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması” Projesi

“Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması” Projesi

Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi kapsamında Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde Bozcaarmut göletine 30 bin Abant alası yavru balık bırakıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir, Bozcaarmut Göleti'nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, proje ile orman içi su kaynaklarındaki alabalık popülasyonlarının optimum düzeye ulaştırılması, bozulan alabalık habitatlarının iyileştirilmesi sonucunda sportif balık avcılığının geliştirilmesi ile orman köylüsünün sosyo-ekonomik yönden kalkındırılmasının amaçlandığını söyledi.

Bakanlığa bağlı Maçka-Altındere Alabalık Üretme İstasyonunda 2006 yılından itibaren doğal alabalık üretim çalışmalarına başlanıldığını anlatan Eldemir, şunları kaydetti:

"Genel Müdürlüğümüz ülkemiz genetik çeşitliliğinin korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir faydalanma maksadıyla kara avcılığı kanunu ve uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülükleri çerçevesinde faaliyetlerini yürütmektedir. Bu kapsamda bir taraftan etkin koruma ve bilinçlendirme faaliyetleri ile kaynakların sürdürülebilirliğine katkı sağlamakta, diğer taraftan nesli tehlike altında olan veya biyolojik çeşitlilik açısından önemli av ve yaban hayvanları ve orman içi sularda doğal alabalık üretmekte ve doğaya salmaktadır. Üretilen yavru balıklar belirlenen program dahilinde anaçlarının alındıkları illere götürülerek, dere veya göllere bırakılmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızlı nüfus artışı, kentleşme, sanayileşme, sürdürülemez üretim ve tüketim alışkanlıkları oranında doğal kaynak tahribatı çarpıcı boyutlara ulaşmıştır."

Orman içi suların balıklandırılması amacıyla başlatılan projenin doğa bilincine katkıda bulunacağını dile getiren Eldemir, "Tüm sularımızın kirletilmeden tertemiz kalması ümidiyle 'orman, su varsa hayat var' diyerek, alabalıkların Bozcaarmut Göleti'nde uzun yıllar var olmasını diliyoruz" dedi.

Ayrıca, Abant alasının özelliklerinin tanıtıldığı çocuklar için tasarlanan "Bir alabalığın yolculuğu" adlı kitap mesire yerindeki çocuklara dağıtıldı. 

Programda 6-8 aylık 30 bin Abant alası yavru balık gölete bırakıldı. AA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam