DÖNMEZ;“BİLECİK’İN BENDE AYRI BİR YERİ VAR”

DÖNMEZ;“BİLECİK’İN BENDE AYRI BİR YERİ VAR”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Hemşehrimiz Fatih Dönmez Baba Ocağı Bilecik’e geldi.
İlk olarak Akasya altı mevkiinde hemşehrileri tarafından karşılanan Bakan Dönmez buradan Valiliğe geçti. Vali Tahir Büyükakın ve Protokol üyeleri tarafından karşılanan Dönmez burada yaptığı konuşmasında Bakan olduktan sonra ilk daveti Vali Tahir Büyükakın, Milletvekili Selim Yağcı ve Belediye Başkanı Nihat Can tarafından Bilecik’e aldığını belirterek, aldığı bu davete seve seve icabet ettiğini kaydetti. Bakan Dönmez Valilikteki ziyaretin ardından Belediye ek binası açılış törenine geçti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez burada yaptığı konuşmada;
“Daha önce onlarca kez sizlerle başka pozisyonlarda buluşmuştuk. Bugün ilk defa farklı bir görevle sorumlulukla karşınızdayız. Bu görevi devraldığımda sayın vekilimiz bizi hiç yalnız bırakmadı ve ilk daveti de o yaptı” diyerek şu ifadeleri kullandı:


“İlkokula Ben Burada Başladım”
“İlk yurt içi seyahatimi memleketime yapıyoruz. Ben de severek kabul ettim. Bilecik’in bende ayrı bir yeri var ata toprağımız. Bilecik kuruluşumuzun kurtuluşumuzun temsili bir şehir. İlk okula ben burada başladım. Sonra eğitim öğretim hayatım İstanbul da geçti. İş hayatımın büyük bir kısmı İstanbul – Ankara’da geçti ama burayı hiç ihmal etmedik yaz tatilini iple çekiyorduk yaylada, bayırda gezmek için, çalışmak için, onun için Bilecik’in bizde ayrı bir yeri var. Bugün sizlere hizmet edecek belediyemizin ek binasını n açılışını yapıyoruz. Bina 1915 yılında Cennet Mekan Sultan Abdülhamithan tarafından yaptırıldı. Sayın başkanlar da ifade etti aynı mimariye sadık kalarak hizmet binası yapılmış oldu. Belli ki belediyenin hizmetleri artıyor ve mekanlar bu ihtiyaca cevap veremez durumda . Bundan sonra inşallah hizmetler vatandaşa doğrudan çok daha kaliteli bir şekilde hizmet dilimleri vasıtasına ulaşmış olacak. Kıymetli hemşehrilerim yüzyıllar boyu dünyaya adalet ve medeniyet timsali olan Osmanlı imparatorluğunun doğduğu topraklardayız.
“İnsanımıza Dokunmak Boynumuzun Borcudur”
Şeyh Edebali’nin bizlere miras bıraktığı İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın! diyen bir yönetim anlayışının mirasçıları olarak bugüne kadar hiçbir ayrım yapmadan bütün ülkeyi kucaklayan bir hizmet anlayışı ile vatandaşlarımızı memnun, ülkemizi de ihmal etmemizin mücadelesini verdik. Bütün gayretimiz vatandaşlarımızın her daim devletimizin varlığını ve gücünü yanlarında hissetmesidir. Vatandaşlarımıza en iyisini sunmak yaşam kalitesini arttırmak, ve her bir insanımıza dokunmak boynumuzun borcudur. Bu yola milletimizle beraber çıktık, ve her türlü zorlukta milletimizin desteğini hep yanımızda hissettik. Ey Oğul! Millete Sırtını Dönme, Her Zaman Duy Varlığını. Toplumu Yöneten de Diri Tutanda Bu İrfandır.
“Artık Bir Bahanemiz Kalmadı”
Diyen Şeyh Edebali yüzyılları aşıp gelen öğüdü devlet yönetiminde bizlerin her zaman yol göstericisi olacaktır. Sadece bugünün değil geleceğinde inşası bizlerin sorumluluğunda. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle biliyorsunuz yeni bir döneme girdik. Artık daha hızlı karar alabilen mekanizmalarla yatırım ve hizmetlerin gecikmesine sebep olan bütün bürokratik engeller ortadan kalktı. Adeta devlete yeni bir elbise dikiliyor. Zaman zaman bu arkadaşlarla görüşüyorum bu elbise bize dar geldi diyenler var onlara şu cevabı veriyorum. Bir elbise dar geldiyse o elbiseyi genişletmeyeceksin, siz biraz fazla çalışacaksınız o elbisenin içine gireceksiniz. Boyu uzatabilirsiniz problem yok ama beden genişlemesi olmayacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi artık hiçbir bahanemiz kalmadı. Ülkemizdeki istikrar ve güven ortamını güçlendirecek yeni bir döneme giriyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile şahlanış ve yeniden yükseliş dönemi başlayacak.
“İlk Fırsatta Doğalgazı Götürmüş Olacağız”
Daha icracı ve profesyonel yapılarla ekonomimizi daha da büyüteceğiz. Demokrasimizi de geliştireceğiz. Dış siyasetteki etkinliğimizde artacak, güvenliğimizi de daha sağlamlaştıracağız. Değerli Hemşehriler’im yapılan hizmetlerle son 16 yılda Bilecik’in çehresi değişti. Hastaneler,otoyollar, hızlı trenler, köprüler okullarla Bilecik her gün kendini adeta yeniliyor, gelişiyor. Bilecik, Merkez , Bozüyük, Söğüt, Osmaneli, Bayırköy, Vezirhan, Gölpazarı ve Pazaryeri ilçeleri bildiğiniz gibi bu dönemde doğalgazla tanıştılar. Diğer şuana kadar doğalgaz götüremediğimiz yerleşim yerlerine de ekiplerimizin çalışması devam ediyor, inşallah ilk fırsatta da doğalgazı götürmüş olacağız. Geçen yıl açıkladığımız milli enerji ve maden politikasıyla madencilikte yeni bir dönem başlattık. Artık madenlerimizi sadece ham madde olarak üretmeyeceğiz. Öncelikle sektörde Ar-Ge ve teknoloji merkezi bir yapıya geçiyoruz. Bugüne kadar nasıldı? Türkiye’de çıkarılan  mineraller, nadir elementler ya da stratejik elementler yurt dışına satılıyor, işleniyor ve biz onu çok daha fahiş bir bedelle yurt dışından ithal ediyoruz. Artık böyle olmayacak. Madenin işlenmesi için gerekli bütün teknolojik altyapı ve yatırımları artık ülkemizde yapmaya karar verdik. Maden sahalarımızı, yarı mamul ve nihai ürün üretecek fabrikaların kurulması şartıyla ihale etmeye başlayacağız. Bilecik’in sahip olduğu rezervleri en ileri teknolojik imkanlarla katma değerli ürüne dönüştürüp satmak arzusundayız. Böylece ham madde üretiminde bir birim olan kazancımızı 8’e, yarı mamul olduğunda, uç ürün olduğunda 24’e katlayacağız.”

 “Dünya bor rezervlerinin yüzde 73’ü ülkemizde”

Bor için benzer bir adım attıklarına da değinen Dönmez, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Geçen yıl açıkladığımız ‘Ulusal Bor Eylemi’ kapsamında teknoloji odaklı bir döneme geçtik. Borda bire 200, hatta bire 400 bin değer katacak bir teknoloji için ilk adımı attık. Uluslararası bir firmayla anlaşmamızı yaptık. İnşallah bu yıl içerisinde fabrikanın temelini atacağız ve bir yıl içerisinde de bor üretimini gerçekleştirmiş olacağız. Dünya bor rezervlerinin yüzde 73’ü ülkemizde. Dünyadaki bor ihracatının ülkemiz tek başına yarısını yapıyor. Artık biz sınıf atlayarak daha yüksek teknoloji ürünlere dönüşeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Selim Yağcı ise konuşmasında ‘’İçimizden, şehrimizden çıkan bir ağabeyimiz, büyüğümüz hemşehrimiz ve Bakanımız Fatih Dönmez Bey’in katılımı ile belediyemiz ek hizmet binasının açılışı için bir araya geldik. Gerçekten Belediye Başkanlığımız görevi sırasında yapmış olduğu bir çalışmayı milletvekili olarak ve Bilecik’ten bir bakanımızın katılımıyla hizmete açmanın hazzını ve mutluluğunu yaşıyorum. Bizler 15 yıla yakın belediye başkanlığı yaptık. Bu tarihi binamızın restorasyonunu yaptık. Ek Hizmet Binamız yoktu. Çok şükür bunu da gerçekleştirdik. Bilecik’imiz için genel ve yerel yönetimler olarak var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Binamızı, Sultan Abdülhamit Han’a bir vefa borcu olarak ona layık ecdat olduğumuzu göstermek amacıyla yaptık. Ben bu anlamda böyle bir eserin kazandırılmasına emeği olan kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bizleri bu anlamlı günümüzde yalnız bırakmayan başta Bakanımız Fatih Dönmez Bey, Valimiz Tahir Büyükakın ve bütün katılımcılara teşekkür ediyorum. Cenabı Allah şehrimiz ve insanımız için daha nice güzel eserler kazandırmayı nasip etsin ifadelerini kullandı.

 ‘’BAKANIMIZIN TEŞRİFLERİYLE ŞEHRİMİZE KAZANDIRDIĞIMIZ EK HİZMET BİNAMIZ HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN’’

Belediye Başkanı Nihat Can ise Bilecik’te güzel bir günü yaşadıklarını belirterek; ‘’Müminlerin Bayramı olan Cuma gününde; Ecdad Diyarı Bilecik’imizde Mutlu ve Gururlu Bir Günü daha yaşıyoruz. Bilecik olarak çok bahtiyarız. Çünkü Kuruluş ve Kurtuluşun tohumları burada atıldı. Bilecik olarak gururluyuz. Çünkü ecdadımız burada bizlere birçok güzel mirası bıraktı. Bizler de onların eserlerine yakışır şekilde hizmet etme imkanı buluyoruz. İşte bu anlamda bizler de bugün; Belediyemiz arafından, Bilecik El Sanatları Merkezi Müdürlüğü ile Belediye Binası arasında yapımı tamamlanan Bilecik Belediyesi  Ek Hizmet Binası’nı bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez, Valimiz Tahir Büyükakın, Milletvekilimiz Selim Yağcı ve il protokolümüzün katılımıyla hizmete açıyoruz.  Bugün Dirilişin Şehri Bilecik’imizde; bir asır önce bu güzide mekana birçok güzel eser bırakan Cennet Mekan Sultan Abdulhamit Han ve ecdadımıza yakışan bir çalışmayı gerçekleştirdik. Milletvekilimiz Selim Yağcı’nın himayelerinde restorasyonunu yaptığımız Tarihi Belediye Binamızın bir küçük örneği ve onun gölgesinde kalan güzel bir eseri şehrimize kazandırdık. Amacımız; ecdadımıza layık olmak, onların bıraktığı eserlere bizlerin de nacizane katkısını sağlamaktır. Bilecik Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve vatandaşlarımıza daha sağlıklı ve kaliteli hizmet verilmesi amacıyla yaptığımız bu eser, 4 milyon TL ile yerden ısıtma, otomatik havalandırma, can asansör ve cam merdiven gibi özellikleri ile 500 metrekare alan üzerine inşaa edildi ve teknolojinin son imkanları kullanılarak Akıllı Bina konseptinde gerçekleştirildi. Ben bu vesile ile şehrimize ve şehir insanımıza birçok yönden güzel hizmetler vereceğine inandığımız Bilecik Belediyesi Ek Hizmet Binamızın hayırlı ve uğurlu olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Bu güzel eserin yapımında emeği olan Milletvekilimiz Selim Yağcı ve çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bizlerin bu güzel sevincini ve mutluluğunu paylaşan Sayın Bakanımız Fatih Dönmez’e, Valimiz Sayın Tahir Büyükakın ve Milletvekilimiz Selim Yağcı ile il protokolümüzün değerli üyeleri ve hemşehrilerime çok teşekkür ediyorum. Hep Güzel Anlarda ve Güzel Hizmetlerde Buluşmak Dileğiyle. Canla Başla İlk Günkü Heyecanla. Selam ve Muhabbetlerimi Bildiriyorum.’’ Şeklinde konuştu.

CUMA NAMAZINI ORHANGAZİ CAMİİNDE KILDI

Bakan Dönmez ve beraberindekiler Belediye ek bina açılışının ardından Şeyh Edebali yerleşkesinde bulunan OrhanGazi Camiinde Cuma namazı kılarak buradan da KONAK&KAFE RESTAURANT’da öğle yemeği yendi ardından  Söğüt,Gölpazarı,Osmaneli ilçeleri ziyaret eden Dönmez karayolları ile İstanbul’a hareket etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam