DOSTLARDAN MUHTEŞEM BULUŞMA

DOSTLARDAN MUHTEŞEM BULUŞMA

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan hemşehri derneklerinin oluşturduğu Bilecik Dostlar Grubu ilimize adeta çıkarma yaptı.

 

11 derneğin bir araya gelerek oluşturduğu dostlar grubunun Bilecik ziyareti Osmaneli’nde başladı. Osmaneli’nde tarihi ve kültürel değerleri ziyaret eden gruba Osmaneli Belediye Başkanı Münir Şahin ev sahipliği yaptı. Daha sonra Söğüt’e geçen heyete burada da Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu ev sahipliği yaptı. İlk olarak Kuyulu Mescit’i ziyaret eden grup buradan Hamidiye İdadiye, Ertuğrulgazi Türbesi ve Dursun Fakih Türbesini ziyaret ettiler.

 

Söğüt ziyaretlerinin ardından Bilecik’e gelerek iftarlarını açan gruba Vali Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Ak Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, Gölpazarı Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, Vezirhan Belediye Başkanı Mehmet Duymuş, CHP Gölpazarı İl Genel Meclis Üyesi Turgay Yılmaz, Ak Parti İl Başkanı Kadir Bayrak, Merkez İlçe Başkanı Fikret Karabıyık, Gölpazarını Tanıtma ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Ergün  Muhtarlar Derneği Başkanı İlhami Çınar, Pazaryeri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Faruk Akın, Memur-Sen Başkanı Güray Karamankaya, Afat İl Müdürü Mehmet Hayri Demirel ev sahipliği yaptılar.

 

Pelitözü Gölpark Çınarbahçe tesislerinde düzenlenen iftar yemeğinde konuşan Vali Ahmet Hamdi Nayir bu toprakların Osmanlı ruhunu bu ülkeye kazandırdığı gibi bundan sonra da birliğin ve beraberliğin simgesi olabilecek yerlerden, ortak paydalardan biri olduğunu belirterek şunları aktardı:

Nayir: “Dileğimiz bu tür ortak değerlerin daha iyi tanıtılabilmesi”

“Sizleri güzel ilimizde görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Güzel Anadolu’muzun dört bir yanından gelip hepimizin toprağı olan, kuruluşumuzun şehri olan, ortak dedemiz olan Ertuğrulgazi’nin memleketinde, bir güzel iftar yemeğinde buluşmamızı bize tattırdığınız için hepinize teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bu topraklar bir Osmanlı ruhunu bu ülkeye kazandırdığı gibi bundan sonra da birliğin ve beraberliğin simgesi olabilecek yerler, en güzel ortak paydalarımızdan biri. Daha önce burayı görenler oldu mu bilmiyorum ama bugün gelip de yeni görenler için de bu atmosferi burada hissettiklerine ben inanıyorum. Dileğimiz Anadolu’nun bütün renklerini, her bölgenin insanını bir araya getirecek bu tür ortak değerlerin daha iyi tanıtılabilmesi, bu gezilerin de buna vesile olmasını diliyor hepinize saygılar sunuyorum.”

 

Yağcı: “Hep birlikte olduğumuzda bir şeylerin anlamı ve değeri var”

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ise bir arada olmanın çok güzel olduğunu vurgulayarak “Gerçekten Bilecik Dostlar Grubu ve bu dostlukların içerisinde ülkemizin dört bir yanında çok güzel simalar, esintiler var. Zaten birlikte Türkiye’yiz, birlikte Bilecik’iz. Hep birlikte olduğumuzda bir şeylerin anlamı ve değeri var.” dedi ve şöyle devam etti:

“ Eminim ülkemizin o güzide topraklarından bir milimetre karesi ayrılsa veya bir kardeşimiz kenarda dursa hepimizin yüreğinde bir yara olur. Cenab-ı Hak birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi bozmasın. Ramazanı şerif ayımız bunlara da vesile olsun, artırmasına sebep olsun. Sizleri Bilecik’imiz de böyle ağırlamaktan, bir arada olmaktan, Ramazanın feyzi, bereketi içerisinde buluşmaktan son derece  mutlu olduğumu ifade ediyorum. Cenab-ı Hak hep birlik, beraberlik içerisinde böyle güzel aylara güzel zamanlara eriştirsin. İnşallah bunları zaman içerisinde de belki derneğimizle, dostlar grubumuzla bir gelenek haline getirir, biz Bilecik’imiz de sizleri görmekten, ağırlamaktan çok mutluluk duyuyoruz, katılan herkese, katkısı olan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum.  Hep birlikte daha iyiye, daha güzele ulaşmak temennisiyle.”

 

Eldemir: “Anadolu’nun birçok şehrine aş olmuş, iş olmuş, bazen de eş olmuş bir şehir”

Bilecik’in Anadolu’nun birçok şehrine aş olmuş, iş olmuş, bazen de eş olmuş bir şehir olduğunu belirten Ak Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir ise; “Burada Türkiye’deki birçok vilayetten hemşehri derneklerimizin böyle bir araya gelerek Bilecik’imiz de onları ağırlamış olmaktan dolayı çok mutlu olduğumuzu ifade etmek isterim öncelikle. Biz 81 vilayet 780 bin m2 ile hep birlikte beraber Türkiye’yiz, hep birlikte yaşıyoruz, hep birlikte de ülkemizi daha ileriye götürmek için çalışıyoruz, bundan sonra da hep birlikte çalışacağız. Ben bu organizasyonda emeği geçen başta Bilecik Dostluk grubuna ve bu katılımı gösteren misafirlerimize çok teşekkür ediyorum, hepinize hayırlı Ramazanlar ve Ramazanın sonunda da sağlık, sıhhat, afiyet içerisinde de bayrama erişmenizi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

 

Özcan: “Türkiye’nin neresinde yaşarsak yaşayalım hepimiz bir parça Bilecikliyiz”

Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan ise “Türkiye’nin neresinde yaşarsak yaşayalım hepimiz bir parça Bilecikliyiz” diyerek şunları vurguladı:

“ Büyüklerimiz gereken her şeyi söyledi, bende hoş geldiniz diyorum sizlere. Türkiye’nin neresinde yaşarsak yaşayalım hepimiz bir parça Bilecikliyiz. Hatırlatmakta fayda var. Bu problemli dünyanın dört bir tarafında biraz onurla dolaşabiliyorsak bu onurda bu toprakların çok büyük payı var. Aynı zamanda da hepimizin bu topraklara bir vefa borcu var. Bulunduğumuz yerde, konumda, görevde elimize düşen imkanları kendi çevremiz olduğu kadar biraz da bu bölgenin kültürünün yayılması için harcarsak o vefa anlamında vazife yapmış oluruz. Ben de bu programı düzenlediğiniz için çok teşekkür ediyorum.”

 

Daha sonra söz alan Bilecik Dostlar Grubu temsilcisi Faruk Şahin grubun nasıl oluştuğunu anlatarak başladığı konuşmasında şunları aktardı:

Şahin: “En sonunda bir final yapalım dedik”

“Sevgili dostlar önce bu “Dostlar Grubu’nun” nasıl oluştuğunu izahatını yapayım. Bundan 5-6 sene evvel yani uzun bir sene evvel eski Dernek Başkanlarımız, kanaat önderlerimiz bir araya geldik, yemek yemeye başladık. Dedik yemek yerken de buna bir güzellik katalım, “içimizdeki değerler” isimli bir yemek düzenledik. İstanbul veya farklı bölgelerde illaki Bilecik’te olmasına gerek yok, Bilecik’in yemeğini yemiş, suyunu içmiş herkese de bu içten duygularımızla paylaştık. Tabi seçim arifesinde MHP, CHP ve Ak Parti Milletvekili Aday Adaylarımızı İstanbul’da Halil bey de burada, Yaşar beyi, Bahattin beyi de davet ettik. Katılımlar oldu. En sonunda bir final yapalım dedik. Aslında bu tabi Dostlar Grubu’ndan daha ziyade Güneysu Dostlar Grubunu da burada anmak istiyorum. Bizi Rize’ye götürdü çok sağolsun Ömer ağabeyimiz ve Güneysu’da bize muhteşem bir gezi düzenlediler. Van Vakfı’nın bir gezisi vardı fakat seçim arifesine denk geldiği için onu iptal ettik. Dedim ki Osmanlı’nın kurulduğu yer, ecdadımızın bulunduğu yer yani bir insan Mardinli, Diyarbakırlı, Siirtli olabilir ama kök, maya burada olduğu için hepimiz Bilecikliyiz, hepimiz Osmanlıyız diye Ramazanı burada açalım istedim.

“Türkiye’nin çok farklı illerinden bu ülkeyi sevenlerin hepsinin oluşturduğu bir platform”

Buradaki dostlarımızı da buraya davet ettik. Davet ederken de ben hiç kimseye sormadım, sormamanın sebebi de inanın ben Bilecikli olmaktan buradaki mülki amirlerimle gurur duyuyorum. Sebebi de şu. Buraya hangi mülki amir, Vali, Belediye Başkanı, Milletvekili, Rektör, kim gelirse gelsin buraya çok özveriyle yaklaşıyorlar ve özverilerini sunuyorlar. Türkiye’nin çok farklı illerinden bu ülkeyi sevenlerin hepsinin oluşturduğu bir platform. O platformda olmaktan çok büyük haz duyuyorum. Size de çok teşekkür ediyorum. Biz de Başkanlık sevdası olmadığı için bizim için kimin başkan olduğu çok önemli değil, önemli olan Bilecik’e ve Bilecikliye hizmet etme aşkı olsun. Bizim derneklerin yönetiminde olup olmadığımız çok önemli değil. Biz nasıl Bilecik’e nasıl hizmet edebiliriz diye düşündük, bu Dostlar Grubu’nu buraya getirmenin bir gayesi de özellikle buradaki arkadaşlardan rica ediyorum, gittiklerinde kendi illerinin sosyal paylaşım sitelerinde Bilecik ile alakalı tanıtıcı bir şey düzenlemelerini istiyorum. Siz de Bilecik’in tanıtımına böyle katkı sağlamış olursunuz. Bunu yapacağınızı bildiğim için şimdiden teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”

 

Konuşmalardan sonra Bilecik Dostlar Grubu Şeyh Edebali Türbesi’ni ziyaret ederek burada da teravih namazını kıldılar. Grup Edebali Türbesi ziyaretlerinin ardından Şelale Park tesislerinde yenilen sahur yemeğinin sonra ilimizden ayrıldılar.

 

Bilecik ve ilçelerini ziyaret eden Dostlar Grubu’na Sakarya Dernekler Başkanı, Pendik Başkan Yardımcısı, Ardahan Dernekler Başkanı, Ardahan Dernekler Başkan Yardımcısı,  Zonguldak Dernekler Federasyon Başkanı, Bem- Bir Yönetim Kurulu Üyesi, Bartın Dernek Başkan Yönetimi, Bayburt Derneklerler Başkanı, Rize Güneysu Federasyon Başkanı, Maraş Dernekler Başkanı, Maraş Dernekler Başkan Yardımcısı, Balıkesir Dernek Başkanı, Muş Dernek Başkanı, Van Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Burdur Dernekler Başkanı, Adıyaman Dernekler Başkanı, Adıyaman Dernekleri Yönetim Kurulu Üyesi, Ağrı Derneği Temsilcisi,  Adıyaman Sincik Derneği Başkanı, Amasya Dernek Başkanı, Bingöl Dernekler Başkanı, Bayburt Dernekler Başkanı, Siirt- Van Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Bilecikliler Merkez Derneği Yönetimi Temsilcisi, İstanbul Kültür Derneği Temsilcisi,  Bilecikliler Derneği Eski Başkanları katıldılar.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. ÇOK LAZIM – Şimdi bu kadar yazıyı bir Bilecikli olarak kim ve neden okur, okuduğunda bir aydınlanma mı yaşar? Bırakın magazini de fitrenizi, zekatınızı bari geciktirmeyin şu mübarek ayda. Boşa zaman harcamışsınız ya neyse. Hadi eyvallah

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam