DSİ 3. BÖLGE MÜDÜRÜ HAYRETTİN BAYSAL: “HER NİMETİN BİR KÜLFETİ VAR”

DSİ 3. BÖLGE MÜDÜRÜ HAYRETTİN BAYSAL: “HER NİMETİN BİR KÜLFETİ VAR”

Baysal toplam proje sayılarının 27 adet olduğunu, toplam proje tutarının 113 milyon olduğunu, 2014 yılı ödeneğinin 13 milyon 9 bin TL olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

 

“Tamamlanan tesislerle 7 bin 427 hektar tarım arazisi sulanmış durumda”

 

“Yine harcamamızda 13 milyon 656 bin 325 %98 oranında gerçekleşmiş durumda. Bunlar genel bilgilerimiz. Barajlardaki doluluk oranımız; Darıdere – Dodurga barajı %13, Kızıldamlar barajı %57, Günyurdu barajı %52 civarında doluluk oranımız. Henüz doluluk oranları gördüğümüz gibi düşük. Ancak karla mücadele karayollarını zorlayan karın buraya eriyip biz de barajlarımıza gelmesini bekliyoruz. Her nimetin bir külfeti var. 2003-2014 yılları arasında tamamlanmış olan tesislerimiz. Tamamlanan tesislerle 7 bin 427 hektar tarım arazisi sulanmış durumda. Yine aynı şekilde yatırım bedeli de bunların 197 milyon TL. Büyük su işleri kapsamında Darıdere ilave sahaları sulaması tamamlama inşaatımız vardı. Bunun 8200 metre uzunluğunda çelik boru döşenmesi işiydi. 6 kilometresini bu sene itibariyle bitirmiş durumdayız. Eğer bu tesisimiz biterse Dodurga barajından alacağımız suyu Kandilli ve civarındaki sulama tesislerine basınç olarak verebileceğiz. Bilecik – Pazaryeri Dereköy barajı proje yapımızı ihale ettik. Bunda ara rapor safhasındayız. 2015 yılında projeyi bitirmeyi düşünüyoruz. Yine aynı şekilde sulama proje yapımı bu sene ihale edeceğiz onu da.

 

“Toplam 20 adet gölet olacak”

 

2015 yılı yatırım programında bulunan planlama projelerimiz. Bilecik – Söğüt – Hamitabat – Tuzaklı köprüsü bu sene teklif ettik, yaptıracağız. 2015 yılı yatırım programında bulunan küçük su işleri gölsü projelerimiz 20 adet projemiz var. Biten 3 adet, inşaatı devam eden 4 tane, planlama projesi devam eden 3, planlaması devam eden 8, ön inceleme yapılacak göletlerde 2 adet. Toplam 20 adet olacak. Bitenler bunlar.

İnşaatı devam edenler; Gölpazarı – Akçay inşaatı devam ediyor. Bu sene daha henüz başladık. Söğüt – Savcıbey göleti ve sulaması bununda projeleri bitti, kamu ihale kurumunun partalına girdi, ihale aşamasında. Gölpazarı-Demirhanlılar göleti ve sulaması yine bu da aynı şekilde. Merkez – Bayırköy göleti ve sulaması, bu da aynı şekilde ihale aşamasında. 3 tanesi ihale sonuçlandırılacak, 1 tanesini sonuçlandırdık yılsonu itibariyle. Tabi hava bastırdı, kapandı şimdi şantiye, hızla girdik.

 

“Projesi devam edenler 3 tane”

 

İnhisar – Tarpak göleti ve sulaması, İnhisar – Çaltı göleti ve sulaması, Osmaneli – Soğucakpınar göleti ve sulaması. Bunların projeleri bitme aşamasında, yalnız planlama aşamasından kalma olan ÇED raporunu henüz alamadık. Bununla ilgili Çevre İl Müdürlüğü ayrıca Özel İdarenin bizim kum çakılı ocaklarıyla ilgili uygun görüş vermesi lazım. Onun için bekliyoruz, değilse bunlarda ihale aşamasına gelmiş olmam lazımdı. İl yatırımları bu iki tane hususa bağlı. Bunlar ne kadar hızlandırılırsa, uygun görüş verilirse eksiğimiz varsa tamamlarız. Bu birkaç daha geldi, gitti. Her 3’ü içinde bekledi. Maalesef bu sezona kaldık. Geçen sezonda güzel ödenek vermişlerdi. Bundan dolayı para almaya çalışacağız tekrar.

Bilecik ili gölsu projeleri planlaması devam eden göletler 8 adet. Bunlar İnhisar-Samrı, Elmabahçe, Yukarıçaylı, Alınca, Ayvacık, Bozüyük, Osmaneli- Ahlan, Osmaneli- İnhisar göletleri.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam